Prezidents izsludina likumu, lai varētu sākt pārrēķināt «krīzes pensijas»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Valsts prezidents Andris Bērziņš sestdien zsludinājis Saeimas pieņemtos grozījumus likumā par valsts pensijām, kas paredz sākt pārrēķināt pensijas no nākamā gada, lai novērstu negatīvu kapitāla indeksa ietekmi uz to apmēru.

Paredzēts, ka pensijas tiks pārrēķinātas no nākamā gada, bet konkrētos gados pārskatāmās pensijas un pārskatīšanas nosacījumi tiks noteikti ikgadējā valsts budžeta likumā un vidējā termiņa budžeta ietvara likumā, izvērtējot valsts budžeta iespējas. Līdz ar to šajā likumā nav iekļauts mehānisms pensiju pārskatīšanai, vai tas tiks darīts atkarībā no piešķiršanas laika, vai pensijas apmēra. Tas tiks noteikts budžeta likumā.

Likuma izmaiņas paredz ierobežot indivīdu uzkrātā pensijas kapitāla jeb uzkrāto sociālo iemaksu svārstības, nesamazinot piešķiramās pensijas apmēru gados, kad apdrošināšanas iemaksu algu indekss ir mazāks par "1". Šādā situācijā pensiju kapitāla aktualizācijai tiks piemērots indekss "1", tātad faktiski pensijas kapitāls paliks nemainīgs. Līdztekus likumā iestrādāts mehānisms, lai novērstu pārāk strauju pensiju kapitāla pieaugumu ekonomiskās izaugsmes gados.

Pensiju likuma grozījumi, ņemot vērā Satversmes tiesas spriedumu, paredz arī pilnveidot invaliditātes pensiju pārrēķināšanas kārtību, mainoties invaliditātes grupai. Likuma izmaiņas paredz I un II grupas invaliditātes pensijas pārrēķina formulā ietvert lielākus koeficientus, un pensijas apmērs pārrēķina rezultātā varēs pieaugt straujāk. Pašreizējais mehānisms pārrēķina formulā ļauj pensiju palielināt ne vairāk par 10%. Kā norādījusi Satversmes tiesa, lai arī personas, kurām mainās invaliditātes grupa, atrodas salīdzināmos apstākļos ar personām, kurām invaliditāte tiek noteikta pirmreizēji, piešķirtās pensijas apmērs abos gadījumos var būt nesamērīgi atšķirīgs.

Likuma izmaiņas paredz pagarināt vecuma pensijas izmaksu saglabātajā invaliditātes pensijas apmērā gadījumos, kad invaliditātes pārtraukuma laiks nav lielāks par četriem mēnešiem. Patlaban vecuma pensiju izmaksu iepriekšējā apmērā turpina, ja invaliditātes pārtraukums nav ilgāks par mēnesi. Taču praksē ir gadījumi, kad persona nepagūst veikt invaliditātes ekspertīzi un pagarināt invaliditātes termiņu mēneša laikā, un nav tiesiska pamata pensiju saglabāt iepriekšējā apmērā.

Lai novērstu gadījumus, kad personas vienlaikus saņem pensiju un bezdarbnieka pabalstu, likumā paredzēts noteikt, ka vecuma pensijas izmaksa tiek pārtraukta uz laiku, kamēr persona saņem bezdarbnieka pabalstu.

Iepriekš par šiem grozījumiem un pensiju pārrēķināšanu bija domstarpības gan valdībā, gan arī izskatot likumprojektu parlamenta sēdē.

Jau ziņots, ka premjerministre Laimdota Straujuma (V) pirms pāris nedēļām paziņoja, ka ierobežoto budžeta iespēju dēļ nākamgad neizdosies sākt pārrēķināt pensijas - to varētu sākt darīt no 2017. gada. Tas izsauca sašutuma vilni gan Latvijas Pensionāru federācijā, gan arī Saeimas Sociālo lietu komisijā.

Vēlāk koalīcijas partneri tomēr vienojās sākt pārrēķināt pensijas jau no 2016.gada. Tālab Saeima pagājušajā ceturtdienā steidzamības kārtā galīgajā lasījumā grozīja likumu par pensijām. Pārrēķinam būšot pieejami četri miljoni eiro, kas ļaus vai nu pārrēķināt pilnībā 2010.gadā piešķirtās pensijas, vai pensijas līdz 175 eiro mēnesī, iepriekš norādīja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Aija Barča (ZZS).

Saeimas Budžeta un nodokļu komisijas vadītājs Kārlis Šadurskis (V) iepriekš Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" atzina, ka patlaban ir divi iespējamie scenāriji - sākt pensiju pārrēķinu pa gadiem, vispirms 2010.gadā piešķirtās un pēc tam sekojoši pārējos gados aprēķinātās. Savukārt otrs scenārijs ir sākt pārrēķināt pensijas, ņemot vērā to apmēru. Koalīcija sliecas atbalstīt priekšlikumu no nākamā gada sākt tieši mazo pensiju pārrēķinu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti