Prezidents Āboltiņu joprojām uzskata par atbilstošu premjera amatam; Vaivaru var izvērtēt

Valsts prezidents Andris Bērziņš Saeimas spīkeri un „Vienotības" vadītāju Solvitu Āboltiņu joprojām uzskata par atbilstošu premjera amatam, savukārt diplomātu Pēteri Vaivaru – par izvērtējamu kandidātu šim amatam.

Prezidents intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā „Viens pret vienu" sacīja, ka „Vienotība" kā pirmo kandidātu prezidentam piedāvājusi eirokomisāru Andri Piebalgu.

„Pirmais kandidāts bija 30.novembrī, manā vārda dienā, kad es saņēmu zvanu no Dombrovska ar priekšlikumu, ka viņi varētu virzīt Piebalgu. Mans jautājums bija ļoti konkrēts: „Vai es viņu varu uzskatīt par „Vienotības" kandidātu?" Es saņēmu atbildi „jā". Izmantojot to, ka mēs šajās Andra dienās apmainās apsveikumiem, es pēc Dombrovska lūguma piezvanīju Piebalgam. Kad kļuva skaidrs, ka Piebalgs nepiekrīt, es [virzīju Āboltiņu], izejot no prakses, kāda ir normāla Rietumeiropā, ka vadošās partijas vadītājs tiek virzīts par premjeru. Es tiešām uzskatu vēl šodien, ka Āboltiņas kundze ir atbilstoša šim amatam, un es piedāvāju izskatīt viņas kandidatūru. Atbilde bija, ka nav ar mieru uzņemties," notikumus atstāstīja prezidents.

Aiz viņas kā labāko kandidātu prezidents redz „Vienotības" pārstāvi un Saeimas budžeta komisijas vadītāju Jāni Reiru.

Savukārt runājot par izskanējušo diplomātu vārdiem, prezidents sākotnēji atbildēja izvairīgi, taču vēlāk atzina, ka diplomāts Pēteris Vaivars esot izvērtējams kandidāts. „Vēl ir laiks, mans noliktais 7.janvāris, ļausim „Vienotībai" un citām partijām šos jautājumus izrunāt un atrast viņu redzējumā labāko risinājumu," sacīja Bērziņš.

Par Vaivara kandidatūru prezidents informāciju esot saņēmis jau pirms nedēļas, un šajā laikā Bērziņš ir savācis nepieciešamo informāciju par viņu „Viņš ir izvērtējams kandidāts [..] Ja partija izvērtēs, ka viņš der, es esmu gatavs izskatīt šo kandidātu," apliecināja prezidents.

Viņš atkārtoti uzsvēra partiju atbildību premjera izvēlē. „Es varu izvēlēties eņģeli, bet viņam vajag 51 balsi. Ja kādam liekas, ka tās ir paslēpes vai bērnu spēles... Visā šajā periodā es tiekos ar partiju izvirzītiem pārstāvjiem, regulāri tiekos ar „Vienotības" vadītājiem, viņi zina manu viedokli precīzi," uzsvēra Bērziņš.

Uz jautājumu, kur ir problēma premjera nominēšanā, prezidents konkrēti neatbildēja.

Vaicāts par aizsardzības ministra Arta Pabrika kandidatūras noraidīšanu, prezidents joprojām neminēja konkrētus argumentus.

„Man pieejamā informācija, mana dzīves pieredze un ļoti atklāta un skaidra šo jautājumu pārrunāšana ar partijas vadītājiem... Es neminēšu konkrētus argumentus, jo ir vēlēšanu laiks... Nav nekā tāda, kas kompromitētu Pabrika kungu," sacīja prezidents. „Tā ir visa darbība un rīcība kopumā. Es pateicu visu un izsmeļoši."

Viņš apliecināja, ka Zvārdes poligons ir tikai viens no iemesliem, un tas ir neveiksmīgi risināts projekts no Aizsardzības ministrijas puses. Prezidents aicināja ministriju izskaidrot vietējiem iedzīvotājiem nākotnes plānus un kliedēt viņu bažas.

„Viņi [Aizsardzības ministrija] ievārīja to putru, lai viņi arī izstrebj līdz galam. Neapdomīgie dažādie vēstījumi un paziņojumi ir tik daudz bijuši, ka es netaisos viņiem 'iet no pakaļas' un censties visu izskaidrot. Tā ir viņu atbildība," kritiski sacīja prezidents, vienlaikus apliecinot, ka vietējie iedzīvotāji var justies mierīgi un ar varu zemi nost viņiem neņems.

Uz jautājumu, vai bijušajā poligonā būs raķešu bāze, prezidents atbildēja: „Vismaz šajā periodā nekas tur nenotiks. Nākotne jau ir nākotnes cilvēku rokās."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti