Prezidenta kancelejas vadītājs: Godināt Otrajā pasaules karā kritušos var pēc Eiropas pulksteņa, nevis 9. maijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pieminēt savus Otrajā pasaules karā kritušos radiniekus mēs varam pēc Eiropas pulksteņa 8. maijā, nevis pēc Krievijas – 9. maijā, intervijā Latvijas Radio raidījumam "Krustpunktā" sacīja Valsts prezidenta kancelejas vadītājs un diplomāts Andris Teikmanis.

"Krustpunktā" podkāstā:

Jauna epizode katru darba dienu, garums - 52 min.

"Ir jāapzinās pilnīgi skaidri, ka ir daļa, kas Latvijā dzīvo, kuriem Otrā pasaules kara šausmas ir dzīvā atmiņā, un viņi vēlas godināt savus priekštečus, radiniekus, tēvus, vectēvus, kuri ir cīnījušies Otrajā pasaules karā. Tāda iespēja visiem Latvijā ir," atgādināja Teikmanis.

Viņš atgādināja, ka katram Latvijā, tāpat kā citur Eiropā, ir iespēja paust savu attieksmi pret kritušajiem senčiem un godināt viņu piemiņu 8. maijā, atzīmējot kara beigas "pēc Eiropas laika".

Vienlaikus Teikmanis atzīmēja, ka jautājums ir, vai kritušo piemiņa tiek godināta tāpat kā citur Eiropā un vai kara beigas nepaliek aizmirstas. "Eiropa atceras un atceras ar sāpēm par šiem milzīgajiem zaudējumiem. Atceras arī tos, kas cīnījušies frontēs, un tas notiek 8. maijā," uzsvēra diplomāts.

"Jo 9. maijs ir Krievijas valsts svētki," turpināja Teikmanis. "Krievijas valsts svētki, kas tikai 20 gadus pēc kara beigām tika atzīmēti kā valsts svētki," viņš piebilda,

uzsverot, ka arī pašlaik šie svētki vairāk tiek atzīmēti kā esošā režīma varas, spēka un leģitimizācijas svētki, nevis kā kritušo kaujinieku piemiņas svētki.

"Tāpēc katram ir iespēja pārdomāt vēlreiz, ko tad mēs īsti ar šiem svētkiem vēlamies atzīmēt," aicināja Teikmanis.

"Neredzu nekāda pamata [svinēt] jebkādā veidā – tiešā, pastarpinātā, aizbildinoties, ka katrs jau var nez kādēļ uzcept šašlikus arī 9. maijā kaut kur tuvumā pie pieminekļa Pārdaugavā; es domāju, ka vajag, lai šie argumenti būtu ticami," sacīja diplomāts.

Viņš piebilda, ka šobrīd nevienam nav ticami, ka kāds vēlētos šos svētkus svinēt, pieminot savus kritušos radiniekus.

KONTEKSTS:

Arī Rīgas mērs Mārtiņš Staķis nesen pauda, ka 9. maija pasākumiem Rīgā nav vietas, kamēr Maskavā tie tiek organizēti kā imperiālistiskas dzīres. Viņš aicinās neatļaut 9. maija pasākumus Rīgā, lai arī rēķinās, ka lēmumu varēs apstrīdēt Administratīvajā tiesā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti