Pretrunīgas versijas par neapzīmogotajām aploksnēm Salaspils iecirknī

Lai gan pašvaldību vēlēšanu rezultātus Salaspils novadā vietējā vēlēšanu komisija jau ir apstiprinājusi, pastāv liela iespēja, ka tie tiks apstrīdēti. Iemesls ir 50 neapzīmogotas aploksnes, kas vēl neizskaidrotā veidā nonākušas balsošanas kastē. Centrālā vēlēšanu komisija jau ir lūgusi Drošības policijas palīdzību. Versijas par notikušo ir dažādas - no iecirkņa komisijas locekļu neizdarības līdz iespējamām provokācijām vai pat balsu pirkšanai.

Piecdesmit neapzīmogotas aploksnes balsošanas kastē vēlēšanu iecirknī Salaspilī, Latvijas Universitātes Bioloģijas institūtā, radījušas pamatīgu apjukumu. Kopējais aplokšņu skaits urnā sakrīt ar vēlētāju skaitu, kas bija ieradies nobalsot. Tāpēc Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājam Arnim Cimdaram padomā ir divi iespējamie skaidrojumi:

„Varbūtība, ka tā ir komisijas kļūda un šādas aploksnes izdotas vēlētājiem, pirmkārt, ir ļoti maz ticama, jo kārtība paredz, ka nav iecirknī neapzīmogotas aploksnes, tās tiek apzīmogotas saņemšanas brīdī un tad kļūst par stingras uzraudzības dokumentiem. Iecirkņa komisija pārliecinoši apgalvo, ka bijuši klāt pie zīmogošanas un aploksnes pārskaitījuši vairākas reizes.”

Par ticamāku Cimdars uzskata otru versiju - ka urnā iemestās neapzīmogotās aploksnes pie vēlētājiem nemaz nav nonākušas no iecirkņa komisijas locekļiem:

„tādā gadījumā mēs, acīmredzot, jau runājam par likumpārkāpumu, par ļaunprātīgu gadījumu, kad persona, iespējams, ir dabūjusi neapzīmogotas aploksnes, patiesībā tādas pieejamas visās novadu komisijās, bet, protams, viņa nevar dabūt iecirkņa zīmogu, Tad, varu izteikt pieļāvumu, viņš vai viņi, personu grupa, organizējusi kaut ko līdzīgu balsu pirkšanas procedūrai.”

Ar iesniegumu par iespējamajiem pārkāpumiem Salaspilī vērsās „Reģionu alianses” pārstāvis Dmitrijs Vitjazevs. Lai tiktu pāri piecu procentu barjerai un iegūtu vienu novada domes deputāta mandātu, šai partijai pietrūcis aptuveni desmit balsu. Vitjazevs pieļauj, ka par neapzīmogotajām aploksnēm vaina jāuzņemas iecirkņa komisijai:

„Novērotāji nepiedalās procesā, kad apzīmogo. Bet kad izņēma no urnas konvertus, konstatēja faktu, ka nebija uz tiem zīmogu. Manuprāt, tas ir pārkāpums. Man grūti pateikt, kam ir vaina – vēlēšanu komisijai vai citas personas tur saistītas, tas ir policijas darbs.”

Savukārt Salaspils novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Silvija Zālīte iecirkņa komisijas locekļiem tic un pieļauj, ka notikušais ir provokācija:

„Es tā nedomāju līdz vakardienai, kad runāju ar „Reģionālās alianses” pārstāvi un ka viņš iesniegumā bija uzrakstījis, ka iecirkņi vienam cilvēkam tika izsniegtas četras vēlēšanu aploksnes, - es sapratu, ka tiek melots – nu, nevar iedot vienam četras aploksnes. Tad viņš prasa – bet kā tā aploksne nokļuva pie manis, vienu iemeta, citas atnesa man. Saku – droši vien neapzīmogotā iekrita urnā un apzīmogotā tika aiznesta jums.”

Vitjazevs stāsta, ka vēlētājs, kas vairākas apzīmogotās aploksnes saņēmis, par to apņēmies informēt Drošības policiju. Šī iestāde pagaidām neatklāj, kas atradies neapzīmogotajās aploksnēs. Tikmēr „Reģionu alianse” apsver iespēju apstrīdēt rezultātus un pieprasīt Bioloģijas institūta iecirknī jaunu nobalsošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt