Panorāma

Bēgļiem piedāvās «pusceļa māju»

Panorāma

Rīgā protestē pret bēgļu uzņemšanu

Pretēji amatpersonām, mediķiem atalgojumu nepalielinās

Pretēji amatpersonām mediķiem atalgojumu nepalielinās

Nākamā gada budžetā valsts slimnīcās strādājošajiem ārstiem un medicīnas māsām atalgojuma ziņā būtiskas izmaiņas nav gaidāmas. Tikmēr politiķiem un valsts augstākajām amatpersonām algas augs.

2016.gadā paredzētās algas (pieaugums pret iepriekšējo)

Saeimas deputāts – 2448 eiro (+157 eiro)

Parlamentārais sekretārs – 2170 eiro (+139 eiro)

Ministrs – 2790 eiro (+179 eiro)

Ministru prezidents – 3098 eiro (+198 eiro)

Valsts kontroliere – 3098 eiro (+198 eiro)

Valsts kontroles padomes locekļi – 2539 eiro (+162 eiro)

Tiesībsargs – 2608 eiro (+167 eiro)

Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs – 2539 eiro (+162 eiro)

Nauda iedalīta policistu, ugunsdzēsēju un robežsargu atlīdzības palielināšanai. Saskaņā ar Iekšlietu ministrijas ziņām, tā ļaušot palielināt algu vidēji par 100 eiro. Vairāk saņems arī deputāti, ministri un citas amatpersonas, kurām gaidāms līdz pat 200 eiro algas pieaugums.

Nākamgad Saeimas deputātu alga pieaugs par 157 eiro, parlamentārajiem sekretāriem – par 139, ministriem - par 179, Ministru prezidentam - par 198 eiro. Palielinājums paredzēts arī valsts kontrolierei, Valsts kontroles padomes locekļiem, tiesībsargam, Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājam un citām amatpersonām.

Rīgas Austrumu slimnīcas medmāsa Jeļena Ržiščeva ar pārtraukumiem, ko veltījusi bērnu audzināšanai, medicīnā strādā jau 20 gadus. Pilna slodze, 12 stundu maiņas, smags darbs, bet katru mēnesi ieraudzītais algas lapiņā liek vilties. „Ieskatījos savā kopsavilkumā par pagājušo mēnesi. Es šajā darbā esmu saņēmusi 383 eiro uz rokas (..),” atzīst Jeļena.

Pēdējo piecu gadu laikā Austrumu slimnīcā medmāsas vienīgais algas pielikums bijis astoņu latu apmērā, kad, papildus izglītojoties, iegūta augstāka kvalifikācija. „Kādreiz senajos laikos medmāsas bija žēlsirdīgās māsas, mūķenes. Man reizēm liekas, ka mēs atgriežamies pie tā, jo mūsu valstī medicīna sāk palikt... ir tāds ļoti slidens moments. Visi tie cilvēki, kas brauc projām… Arī mēs savā nodaļā domājam - kolēģi ir aizbraukuši un mums naudas ziņā tas ir vilinoši,” saka Jeļena.

Turklāt tagad iznāks, ka daudzām medmāsām alga būs gandrīz tāda pati, kā māsas palīgiem un sanitāriem, jo to atalgojums celsies, pateicoties lielākai minimālajai algai.

Tādējādi sanitāri par slodzi 360 eiro vietā saņems 370 eiro, kamēr liela daļa medmāsu - tāpat kā līdz šim - 374 eiro, liecina Veselības ministrijas aprēķini. „Mēs lūdzam valdību, lai piešķir mums nelielu naudu - 9,8 miljonus eiro. Tad mēs varētu pielikt 10 eiro katrai no mediķu kategorijām. Mums iezīmēja 1,3 miljonus un mums trūkst vēl 8,5 miljonu. Atliek vienīgi cerēt uz parlamentu,” atzīst veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS).

Par to, vai šādas cerības varētu piepildīties, Saeimas budžeta komisijas vadītājs Kārlis Šadurksis („Vienotība”), aizbildinoties ar prombūtni, neatsaucās uz aicinājumu sniegt kaut telefoninterviju.

Tikmēr Finanšu ministrijā lēmumu būtiski celt atalgojumu valsts amatpersonām, kamēr minimālās algas saņēmējiem pieaugums ir 10 eiro, bet daudziem nav vispār, skaidro ar likumā noteikto amatpersonu algu piesaisti vidējai algai valstī. „Ja mēs skatāmies uz pagājušā gada vidējo algu valstī, tad tā ir aptuveni pieaugusi līdz 765 eiro. Tieši, sasaistot ar koeficientu, amatpersonām atbilstoši pieaugumam tiek palielināts atalgojums,” norāda Finanšu ministrijas pārstāvis Aleksis Jarockis.

Savulaik šādi koeficienti bija iecerēti arī medicīnas darbiniekiem. Medmāsām to noteica - 1,2, kas nākamgad nozīmētu 918 eiro algu pirms nodokļu nomaksas. Tomēr likuma spēku tam politiķi tā arī nepiešķīra. Tagad līdzīgu summu medmāsas var nopelnīt, strādājot vairākās darba vietās, kā to dara arī Jeļena. „Arī divās darba vietās strādājot - ja cilvēkam ir ģimene un ir vēl kaut kas, ko viņš dzīvē varētu darīt bez darba - viņš vienkārši ir iesprostots tādā būrī, bezizejā, mētājas pa diviem darbiem,” pauž medicīnas māsa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt