Aktuāli

''Riseba'' attīstības prorektors Igors Graurs par studijām tikai latviešu valodā

Aktuāli

EK pārstāve Agnese Dagile par konferenci "Reģionālā attīstība un kohēzija pēc 2020. gada."

Pret vienreizējo medicīnas instrumentu atkārtotu izmantošanu vāc balsis

Pret vienreizējo medicīnas instrumentu atkārtotu izmantošanu vāc balsis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Iniciatīvu portālā “manabalss.lv” sākta parakstu vākšana, lai aizliegtu atkārtoti izmantot vienai lietošanas reizei paredzētos medicīnas instrumentus. Raidījumos “Īstenības izteiksme” maijā vēstīts, ka Latvijā pašlaik it kā vienreiz lietojami instrumenti tiek lietoti vairākkārtīgi – slimnīcas tos sterilizē. Tomēr tas ir pretrunā ar ražotāju noteiktajām normām, kā arī higiēnas prasībām. Pašas slimnīcas vēlas šo praksi legalizēt, bet pacienti un arī instrumentu ražotāji iebilst.

Pašreizējie likumi aizliedz vienai lietošanas reizei paredzētos instrumentus izmantot atkārtoti, tomēr, kā Latvijas Radio liecināja medicīnas māsas, virkne rīku tiek mazgāti vai sterilizēti un likti lietā vairākkārt. Pēc pāris gadiem spēkā stāsies stingras ES regulas. Tās kategoriski aizliegs tādus instrumentus izmantot vēlreiz, bet, ja dalībvalstis izvēlēsies tomēr mazgāt un ar tiem strādāt atkal, valsts pienākums ir tam radīt stingru kārtību.

Tomēr veselības ministrei Andai Čakšai (Zaļo un Zemnieku savienība) nācās atzīt, ka Latvija arī līdz šim nav pienācīgi kontrolējusi instrumentu apriti.

“Tā ir izpratnes problēma par to, kas ir pareizi nodrošināts veselības aprūpes pakalpojums un kas nav, un tad Veselības inspekcijai būtu jāiejaucas. Ja pastāv aizdomas, ka šādu gadījumu ir vairāk, tad tas rādītājs nav labs, bet, ja skatās uz slodzi un pārbaudēm, ko tās veic, tad es pieļauju, ka viņiem nav bijušas sūdzības uz to, uz ko viņi reaģē. Ikdienas kārtībā šis nav bijis jautājums Nr.1, ko viņi dodas pārbaudīt,” saka Čakša.

Vairums Latvijas slimnīcu Veselības ministrijas aptaujā ir aicinājušas Latviju iet ceļu, ka instrumentus atļauj mazgāt un izmantot vēlreiz.

Netieši tas varētu liecināt ne tikai par vēlmi ietaupīt nākotnē, bet arī par jau pašreizējās prakses legalizēšanu. “Biedrība “Saknes” saņēma fotogrāfijas ar instrumentiem. Sūtītājs apgalvo, ka tas ir vienreiz lietojamais instruments, kurš ir sterilizēts un iepakots pēc sterilizācijas,” saka pacientu aizstāvības biedrības “Saknes” vadītājs Juris Beikmanis.

Saņēmusi skandalozos attēlus ar atkārtotai izmantošanai sagatavotajiem instrumentiem, biedrība vērsās pie medicīnas preču izplatītājkompānijām. Tām jautāja, vai tie ir viņu piegādāti instrumenti un vai tos ir atļauts sterilizēt. “Ir atbildējušas dažas no kompānijām, kuras viennozīmīgi norāda, ka neatbalsta vienreiz lietojamu instrumentu atkārtotu izmantošanu. Taču kompānija, kura ir piegādājusi konkrēto instrumentu, nav atsaukusies. Es ceru, ka viņa atsauksies un tad jau ar konkrētiem faktiem lūgsim Veselības ministrijai un Veselības inspekcijai sniegt kādu skaidrojumu,” stāsta Beikmanis.

Paralēli izmeklēšanai par gaismā nākušajiem attēliem pacientu organizācija sabiedrību iniciatīvu portālā “manabalss.lv” ir sākusi parakstu vākšanu par tādu instrumentu aizliegumu.

“Domājot par pacientiem, kuri savā būtībā kļūst īpaši neaizsargāti brīdī, kad viņi nonāk ārsta rokās uz operāciju galda, mēs ar šo iniciatīvu gribam novērst riskus, ka cilvēki saslimst ar dažādām slimībām. Tas liek arī ikvienam aizdomāties par saslimšanas iespējām un padomāt, kā mēs varam novērst saslimšanas iespējas,” stāsta Beikmanis.

Tādās pašās domās ir firmas “Remedine” īpašnieks Uldis Eglītis, kura kompānija jau 11 gadu nodarbojas ar infekcijas kontroles produktu izplatīšanu medicīnas iestādēm – piegādā dezinfekcijas un sterilizācijas šķīdumus un aprīkojumu, kā arī veic uzraudzību.

“Vai to ir iespējams izdarīt? Teorētiski var visu izdarīt, praktiski – ļoti, ļoti, ļoti grūti. Ja tie ir ražoti vienreizējai lietošanai, tad materiāli tam ir īpaši paredzēti.

Ja grib pēc izlietošanas tos atkārtoti apstrādāt, [..] tad to var darīt, bet tad tas, kas to dara (šajā gadījumā slimnīca) tiek uzskatīta par ražotāju – par medicīnas ierīču ražotāju,” saka Eglītis.

Viņš uzsver, ka ierīču tīrīšana un to atkārtota izmantošana, ja to dara atbilstoši Eiropas Savienības regulām, neatmaksājas.

Lai gan pats izplata dezinfekcijas līdzekļus un varētu būt ieinteresēts instrumentu sterilizēšanā, Eglītis tajā saredz būtiskus riskus. “Es esmu Latvijas pilsonis, es esmu savu bērnu tēvs. Te ir runa par ētiskiem aspektiem. Nu, nevar to izdarīt. Es jums nevaru stāstīt, ka to var izdarīt. Te nav runas par biznesa. Tā ir mana iekšējā pārliecība, ka to praktiski nav iespējams izdarīt,” norādīja Eglītis.

Veselības ministrijai pagaidām nav stingra viedokļa medicīnas instrumentu izmantošanas jautājumos. Tā norāda, ka patlaban vienreizējs ir vienreizējs arī likuma izpratnē, savukārt par nostāju pēc regulu stāšanās spēkā vēl esot laiks padomāt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti