Pret NVD vadītāju sāk disciplinārlietu par 45 reizes lielāku datu nesēju iegādi, nekā nepieciešams

Turpinot pārbaudi par informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) iepirkumiem, Veselības ministrijā ierosināta disciplinārlieta pret Nacionālās veselības dienesta (NVD) direktori Ingu Milaševiču par dārgu un īsti nevajadzīgu datu nesēju iegādi, portālu LSM.lv informēja veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!").

Viņķele maija vidū informēja par aizdomīgiem IKT iepirkumiem ministrijā, kas notikuši viņas priekšgājējas Andas Čakšas (Zaļo un Zemnieku savienība) laikā. Viens no tiem bija NVD iepirkums par Veselības aprūpes finansēšanas likumā minēta rīka ieviešanu.

Rīks bija nepieciešams, lai uzturētu datu bāzi par iedzīvotājiem un viņiem pieejamo valsts apmaksāto veselības pakalpojumu grozu.

Pērn vasarā valdība šim nolūkam piešķīra naudu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Tagad, pārbaudot šos iepirkumus, VM un pieaicinātie neatkarīgie eksperti konstatēja, ka 315 000 eiro datu nesējiem izlietoti nelietderīgi. 

VM pasūtītajā neatkarīgo ekspertu izvērtējumā norādīts, ka saistībā ar veselības aprūpes finansēšanas likuma informācijas sistēmas izstrādi (nu jau apturēto divu veselības pakalpojumu grozu ieviešanai) ir piešķirti un iztērēti 528 330 eiro serveriem, atmiņām un tīkla iekārtām un drošības risinājumiem, bet ir aizdomas par šo tēriņu nepamatotību, liecina LSM.lv rīcībā esošā informācija.

Ekspertu sākotnējais novērtējums balstās uz ministrijas un NVD sniegto informāciju, kas pašu ekspertu ieskatā bija nepilnīga, līdz ar to varētu ietekmēt vērtējuma precizitāti.

Izvērtējuma laikā NVD nebija atrodami jebkādi aprēķini, skaidrojumi, kas pamatotu šīs infrastruktūras nepieciešamību, secināja eksperti.

Sistēmas darbībai par 315 000 eiro iegādāts 91,2 terabaitu atmiņas risinājums (iekārta un programmatūras risinājums).

Bet atbilstoši sistēmas izstrādātāju prasībām tās darbināšanai bija nepieciešama tikai 2 terabaitu atmiņa, kas ir aptuveni 45 reizes mazāk, nekā tika iepirkts.

Pēc NVD pārstāvju teiktā  infrastruktūras specifikācijas definēja SIA “Analytica” konsultanti, noskaidroja eksperti.

TV3 raidījums “Nekā personīga” maijā vēstīja, ka "Analytica" lielākais īpašnieks Juris Pūce ir toreizējās veselības ministres Andas Čakšas bijušais vīrs. Čakša pārmetumus par iepirkumiem noraidīja. Uz “Nekā personīga” jautājumu, vai arī Pūces uzņēmums bijis starp tiem, kas īstenoja VM projektus, viņai bija grūti atbildēt.

Viņķele portālam LSM.lv apliecināja, ka disciplinārlieta sākta par NVD projektā iegādātajiem datu nesējiem, kas ir vairākkārt jaudīgāki, nekā bija nepieciešams. 

Pat ja šādas jaudas datu nesēji arī bija vajadzīgi citiem mērķiem, tos nevarēja iegādāties no konkrētajam projektam atvēlētās naudas, skaidroja ministre.

Notiek dienesta pārbaude, un ministre cer saņemt paskaidrojumus, kā izdarīta šī izvēle un ar ko tā bija pamatota.

5 komentāri
Zane Līvmane
Kāpēc tikai disciplinārlietu?
Anonīms lietotājs 22614
Kamēr pasaulē strādā ar big data, mums gatavs jau super data)
Karlis Bruvers
Tikai disciplinārlietu?? Drīzāk izskatās, ka te viss norisinājās pēc krimināllikuma 21. panta - Tika organizēta grupa ar vairāk nekā divu personu stabilu apvienību, kura radīta nolūkā kopīgi izdarīt noziedzīgus nodarījumus vai smagu vai sevišķi smagu noziegumu un kuras dalībnieki saskaņā ar iepriekšēju vienošanos sadalījuši pienākumus. Visās iepirkumu komisijās sēž vairāk kā viena persona.
Anonīms lietotājs 6871
No NVD kādam būtu jāsēž arī par e-veselības mēslam izgāztajiem miljoniem, nekompetento specifikāciju un nespēju savlaicīgi notestēt iesmērēto brāķi.
Pāvels Pērkons
Minēšu: iegādātais 'datu nesējs' ir iPro izplatītais NetAps ssd disku masīvs? :D pa 315k eiro? :D:D:D malači.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti