Pret drošības naudu atbrīvotais Lembergs devies ārstēties uz Minheni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Koruptīvos noziegumos apsūdzētais bijušais Ventspils mērs, pašreizējais Ventspils domes deputāts Aivars Lembergs („Latvijai un Ventspilij”) ar tiesas atļauju devies ārstēties uz Vācijas pilsētu Minheni. 

Kāds aculiecinieks Lembergu ar sievu manīja Minhenes lidostā. Tiesas un advokāta paustais liecina, ka Lembergs uz Minheni devies ārstēties.

Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijas tiesnese Sandra Amola Latvijas Radio pastāstīja, ka Lemberga krimināllietas izskatīšana ir atlikta līdz 22. martam. Iemesli ir divi – rezerves tiesneses darbnespēja un tiesā saņemtais apsūdzētā Aivara Lemberga aizstāvja advokāta Māra Gruduļa lūgums noņemt no izskatīšanas vēl dažas tiesas sēdes.

“Lūgums pamatots ar to, ka Aivaram Lembergam nepieciešams saņemt ārstniecības pakalpojumus Minhenē, Vācijā,” rakstiskās atbildēs norādīja tiesnese. Amola norādīja – tiesas kolēģijai nav pamata uzskatīt, ka apsūdzētais neatgriezīsies Latvijā no ārzemēm.

Latvijas Radio zināms, ka Lemberga aizstāvis Māris Grudulis 9. martā tiesai iesniedzis lūgumu atcelt tiesas sēdes laikā no 15. marta līdz 18. martam, lai Lembergs varētu doties uz Minheni saņemt nepieciešamos ārstniecības pakalpojumus.

Jautāts, vai Lemberga gadījumā nevar atkārtoties kukuļošanā apsūdzētā bijušā VID Muitas kriminālpārvaldes priekšnieka Vladimira Vaškeviča scenārijs, atbildēja: „Absolūti nē!”. Jāatgādina, ka pirms teju 11 gadiem tiesa Vaškeviču atbrīvoja no apcietinājuma pret drošības naudu, viņš ar tiesas atļauju devās ārstēties uz Austriju un vairs Latvijā neatgriezās.

Lemberga advokāts Grudulis sacīja, ka klients būs atpakaļ Latvijā vēl pirms noliktās tiesas sēdes.


Ar pašu Lembergu sazināties neizdevās.

Savukārt prokurors Aivis Zalužinskis, kurš šajā krimināllietā uztur apsūdzību, jautāts, vai nepastāv bažas, ka Lembergs varētu ārzemēs izvairīties no tiesas, atbildēja: „Par to, vai nepastāv bažas, ka Lembergs, aizbraucis uz ārzemēm, var izvairīties no tiesas procesa, neko konkrēti atbildēt nevaru. Varbūtības jau vienmēr pastāv, kaut vai ilgstoša ārstēšanās Minhenes slimnīcās, ārstu slēdzieni, kuros kategoriski norādīts, ka tuvākajā laikā apsūdzētais nedrīkst piedalīties tiesas procesā dažādu medicīnisku iemeslu dēļ. Viss kaut kas ir praksē novērots. To laiks rādīs, bet jau tagad ir skaidrs, ka tiesas lēmums par drošības līdzekļa grozīšanu apsūdzētajam ir atkal devis iespēju vilcināt lietas izskatīšanu. Četras tiesas sēdes šajā nedēļā nenotiek.”

Rīgas apgabaltiesa, kura Lemberga, viņa dēla Anrija Lemberga un Anša Sormuļa krimināllietu skata apelācijas instancē, 25. februārī grozīja apsūdzētajam drošības līdzekli – apcietinājumu, to aizstājot ar 100 000 eiro lielu drošības naudu. Lembergam noteikts arī aizliegums pildīt Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja amatu.

Zalužinskis, komentējot lēmumu mainīt drošības līdzekli, saka, ka viņa kā valsts apsūdzības uzturētāja viedoklis tiesā bija apcietinājumu atstāt spēka, tomēr tiesa šim viedoklim nepiekrita un nolēma grozīt drošības līdzekli uz vieglāku. Citi drošības līdzekļi, piemēram, aizliegums izbraukt no valsts, Lembergam nav piemēroti, tāpēc teorētiski viņš drīkst izbraukt, kad vien ienāk prātā.

“Atļauja tiesai nav jāprasa. Vienīgi viņš nedrīkst neierasties uz nozīmēto tiesas sēdi, jo to var traktēt kā izvairīšanos no savu procesuālo pienākumu pildīšanas,” komentēja prokurors.

KONTEKSTS:

Pēc 12 gadus ilgušas tiesāšanās pirmās instances tiesa 2021. gada 22. februārī pasludināja saīsināto spriedumu tā sauktajā Aivara Lemberga tiesas prāvā. Rīgas apgabaltiesa Lembergam piesprieda piecus gadus cietumā, 20 000 eiro naudas sodu un mantas konfiskāciju. Tostarp tiesa nolēma konfiscēt arī Lembergam piederošo nekustamo īpašumu Puzē. Tiesa arī nolēma mainīt Lembergam drošības līdzekli, apcietinot viņu tiesas sēdē uzreiz pēc sprieduma. 

Lembergs atzīts par vainīgu kukuļņemšanā, naudas atmazgāšanā, neatļautā dalībā mantiskā darījumā, dokumentu viltošanā, kā arī savu īpašumu slēpšanā. Savukārt par nevainīgu Lembergs atzīts apsūdzībās par lēmumu pieņemšanu, atrodoties interešu konfliktā, un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

Aivara Lemberga dēlam Anrijam Lembergam tiesa piesprieda reālu brīvības atņemšanu uz diviem gadiem un vienu mēnesi. Uzņēmējam Ansim Sormulim tiesa piesprieda divu gadu cietumsodu. Šo spriedumu pārsūdzēja un šogad februāri Rīgas apgabaltiesa to sāka skatīt apelācijas kārtībā.

2022. gada februāra sākumā Rīgas apgabaltiesā apelācijas instancē sāka skatīt Lemberga krimināllietu. Jau pirmajā apelācijas instances tiesas sēdē viņš pieteica noraidījumu tiesas sastāvam, ko gan tiesa nepieņēma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti