Pret Covid-19 vakcinētajiem varētu paredzēt izņēmumus ierobežojumos. Kādi tie varētu būt?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Personām, kas vakcinētas pret Covid-19, nākotnē varētu ieviest izņēmumus ierobežojumos, kas ieviesti epidemioloģiskās situācijas dēļ, liecina Veselības ministrijas prezentācija valdībā.

Kam un kad izņēmumi?

Par vakcinētām personas uzskata divas nedēļas pēc vakcinācijas kursa jeb visu nepieciešamo vakcīnas devu saņemšanas. Savukārt “AstraZeneca” vakcīnu saņēmēji tiek uzskatīti par vakcinētiem jau 21.–90.dienā pēc 1. devas saņemšanas.

Cilvēku par vakcinētu pret Covid-19 uzskata tad, ja saņemta vakcīna, kuru atzinusi Eiropas Zāļu aģentūra, Pasaules Veselības organizācija vai regulators, ar kuru Eiropas Savienībai (ES) vai Latvijai ir līgums par ražotāju pārbaužu atzīšanu.

Izņēmumus vakcinētajiem varētu ieviest pie vairākiem kopējās situācijas nosacījumiem. Tiesa, nav norādīti precīzi rādītāji. Pirmkārt, jābūt pietiekamai sabiedrības un riska grupu vakcinācijai, proti,

jābūt vakcinētiem vismaz 30-40% iedzīvotāju kopumā valstī, bet riska grupās - būtiski vairāk.

Uz to valdības sēdē norādīja veselības ministra padomnieks rīcībpolitikas jautājumos Kaspars Bērziņš.

Otrkārt, jābūt atbilstošai epidemioloģiskai situācijai. Treškārt, vakcinācijā jābūt plašai sabiedrībai nodrošināta pieejamība un novērstiem iespējamiem diskriminācijas riskiem. Tāpat paredzēts, ka jābūt ieviestai efektīvai vakcinācijas fakta kontrolei jeb digitālajiem zaļajiem sertifikātiem.

Kādi izņēmumi?

Izņēmumus varētu ieviest divos posmos: izņēmumi tuvākajā laikā un izņēmumi pie pietiekamas vakcinācijas aptveres.

Tuvākā laika izņēmumos paredzēts, ka vakcinētām personām varētu atcelt rutīnas skrīningu, kas notiek kolektīvos. Vienlaikus laboratoriskā izmeklēšana uz Covid-19 vakcinētām personām joprojām būtu jāveic, ja ir aizdomas par Covid-19, ja to nosaka ārstniecības persona pēc veselības indikācijām vai ja to nosaka epidemiologs, piemēram, saistībā ar uzliesmojumu kolektīvā.

Plāno atvieglojumus ilgstošas aprūpes sociālās aprūpes klientiem, kas ir vakcinēti pret Covid-19:

  • pie vakcinētiem klientiem drīkstētu ierasties apmeklētāji, lietojot sejas maskas;
  • vakcinētiem klientiem būtu iespējami kopīgi pasākumi centros;
  • būtu iespēja doties ārpus iestādes, ievērojot piesardzību;
  • vakcinētie mākslinieki drīkstētu uzstāties centros, kur vakcinēti vismaz 70% iemītnieku;
  • vakcinēti klienti un darbinieki drīkstētu nelietot individuālos aizsardzības līdzekļus.

Vakcinētie iedzīvotāji drīkstētu neievērot mājas karantīnas nosacījumus, ja ir veikts Covid-19 tests un tas ir negatīvs.

Ar atsevišķiem no minētajiem atvieglojumiem vakcinētajiem valdība varētu lemt aprīļa pēdējā nedēļa,

medijiem pēc valdības sēdes pastāstīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par”).

Otrā posma izņēmumi paredzēti tad, kad būs pietiekama vakcinācijas aptvere, atbilstoša epidemioloģiskā situācija un ieviests zaļais sertifikāts.

Šādā gadījumā vakcinētas personas drīkstētu lielākā skaitā pulcēties brīvā dabā, tostarp sportot un piedalīties kultūras un izklaides pasākumos. Tāpat vakcinētie drīkstētu atrasties kopā ar citiem vakcinētiem cilvēkiem iekštelpās, tajā skaitā kultūras un izklaides pasākumos un ēdināšanas vietās. Arī pakalpojumi iekštelpās tiktu sniegti vakcinētām personām. Šādos gadījumos būtiski, lai vakcinēti arī pasākuma organizētāji un pakalpojuma sniedzēji.

Tāpat vakcinētie drīkstētu neievērot pašizolāciju, ierodoties Latvijā no valstīm ar augstu Covid-19 izplatību, ja ir veikts Covid-19 tests un tas ir negatīvs. Iespējams gan, ka būtu jāievēro pašizolācija, ieceļojot no valstīm ar Covid-19 celmiem, kas ir augsti infekciozi vai vakcīnas mazāk efektīvas.

Vakcinēti pakalpojuma sniedzēji drīkstētu nelietot individuālos aizsardzības līdzekļus, sniedzot individuālus pakalpojumus norobežotā telpā. Tas gan neattiektos uz ārstniecības iestādēm.

Arī darba kolektīvos, kuros ir vakcinēti darbinieki, drīkstētu nelietot individuālos aizsardzības līdzekļus, ja vien nav saskares ar klientiem.

Kā vēl motivēt potēties?

Tāpat vakcināciju pret Covid-19 varētu veicināt ar motivējošiem pasākumiem.

Piemēram, varētu paredzēt iespēju izsniegt B darba nespējas lapu no pirmās dienas, ja personai ir nelabvēlīgs notikums pēc vakcinācijas. Tam gan varētu būt vairāki riski, proti, tas varētu veicināt veselības traucējumu simulāciju vai vieglu simptomu pārspīlēšanu. Tāpat tas esot risks nekontrolētam darbnespējas gadījumu pieaugumam.

Pieļauj izsniegt kuponus, kas saistīti ar vakcinācijas faktu. Tā gan būtu privāta, ne valsts iniciatīva.

Atkarībā no darba devēju ieinteresētības, tie varētu saviem darbiniekiem dot brīvu dienu potes saņemšanai vai pēc tās. Pieļauj arī atbalstu vai motivāciju darba devējiem, kuru kolektīvos ir augsta vakcinācijas aptvere.

KONTEKSTS:

Organizējot vakcināciju pret Covid-19, Latvijā plānots vispirms potēt astoņas prioritārās grupas. Kopumā līdz vasaras beigām plānots vakcinēt ap 70% iedzīvotāju, un šī gada trešajā–ceturtajā ceturksnī varēs vakcinēt visus sabiedrības locekļus, kas vakcīnu nav saņēmuši iepriekš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti