Dienas ziņas

Izlaidumi šogad būs!

Dienas ziņas

Varakļāni atgriežas Vidzemē

Ar "AstraZeneca" vakcinētie pārplāno atvaļinājumus

Pret Covid-19 potētiem ar «AstraZeneca» vakcīnu pārceļ 2. devas laiku – daudziem jāpārplāno atvaļinājumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ziņas par “AstraZeneca” vakcīnas otrās devas saņemšanas laika pārcelšanu par dažām nedēļām vēlāk pašlaik saņem ļoti daudzi. Tas garantē lielāku imunitāti, bet tai pašā laikā liek ilgāk samierināties ar dažādiem ierobežojumiem ceļošanas gadījumā.

ĪSUMĀ:

  • Daudziem tagad pārceļ “AstraZeneca” otro devu no 9. uz 12. nedēļu pēc pirmās devas.
  • Pēc ceļojuma neievērot pašizolāciju drīkst 15 dienas pēc “AstraZeneca” otrās devas.
  • Līdz ar otrās devas dienas pārcelšanu daudziem jāpārplāno atvaļinājumi.
  • VM gan joprojām  aicina neceļot.

Lai gan Latvijā ar “AstraZeneca” vakcinētie trīs nedēļas pēc pirmās potes saņemšanas var baudīt tādus pašus atvieglojumus, kā ar “Moderna” un “Pfizer” divām potēm vakcinētie, pēc ceļošanas viņiem tomēr jārēķinās ar pašizolāciju, un tas ietekmē ļoti daudzu iedzīvotāju vasaras plānus.  

Tāpat kā abas “Pfizer” vai “Moderna” vakcīnu devas saņēmušajiem iedzīvotājiem Latvijā, iekšzemē, dažādi atvieglojumi attiecas arī uz ar “AstraZeneca” pirmo devu vakcinētajām personām, ja kopš potes ir pagājušas vismaz 22 dienas. Šādu iedzīvotāju skaits, kas aizvien gaida “AstraZeneca” otro devu, ir nepilni 68 000.

“Latvijā mēs nākam pretim cilvēkiem, lai uz viņiem attiektos visi atvieglojumi iekšzemē, kas attiecas uz vakcinētām personām. Tātad Latvijā par vakcinētu personu tiek uzskatīta tā, kas ir saņēmusi pirmo devu “AstraZeneca” vakcīnu, pēc 22 dienām kopš pirmās vakcīnas devas saņemšanas līdz pat 90 dienām, kad ir saņemta pirmā vakcīna,” sacīja Vakcinācijas projekta nodaļa komunikācijas koordinatore Ieva Stūre.

Taču, ārpus Latvijas robežām ceļojot, ar vienu “AstraZeneca” devu vakcinētie nevar baudīt tādas pašas priekšrocības, kādas ir tiem iedzīvotājiem, kas saņēmuši cita ražojuma potes.

Vakcinācijas projekta birojā skaidroja, ka neesot pierādījumu, ka ar vienu “AstraZeneca” devu ir iespējams nodrošināt pietiekamu aizsardzību pret koronavīrusa Indijas paveidu. Tāpēc pašizolācija neattiecas tikai uz tiem iedzīvotājiem, kas saņēmuši abas vakcīnu devas un kopš otrās potes ir pagājušas vismaz 15 dienas.

Tā kā ar “AstraZeneca” vakcinētie tagad otro devu saņem tuvāk 12. nedēļai jeb trīs mēnešus pēc pirmās potes, pie brīvākas ceļošanas ar “Pfizer” un “Moderna” vakcinētie var tikt pat divas un gandrīz trīs reizes ātrāk, jo otrā deva jāgaida tikai trīs līdz četras nedēļas, nevis trīs mēnešus. Tas nozīmē, ka cilvēki, kam, piemēram, otrā “AstraZeneca” deva bija jāsaņem šonedēļ, to saņems jūnija beigās.

“Šobrīd ļoti mainās tas cilvēku skaits, kuriem tagad būtu tās deviņas nedēļas, daļa no viņiem saņems deviņu nedēļu intervālā, daļai pārcels. Man ir paziņa, kas bija rēķinājusies ar deviņām nedēļām, uzzināja, ka viņai ir pārcelts uz 12 nedēļām, nu nolēma mainīt savus ceļošanas plānus, atlikt tos nedaudz vēlāk. Šobrīd joprojām mēs aicinām cilvēkus bez liekas vajadzības neceļot,” sacīja Stūre.

Bet tiem, kas vakcinējas ar “Janssen” ražojuma vakcīnu, pietiek tikai ar vienu devu.

31. maijā Latvija saņēmusi 56 400 “AstraZeneca” vakcīnas devas, līdz ar to jūnijā ļoti daudzi varēs saņemt savas otrās devas un 15 dienas pēc tam arī droši ceļot.

Iedzīvotāji, kuru plānus ietekmē otrās devas saņemšanas laika izmaiņas, drīkst interesēties par iespēju potēties agrāk, taču to obligāti negarantē.  

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai, kas beidzās 9. jūnijā. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinājās, ārkārtējā situācija tika pagarināta līdz 6. aprīlim. Pēc ārkārtējās situācijas beigām valstī saglabājušies vairāki drošības pasākumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti