Panorāma

Pēc 30 gadiem skolu topā jauns līderis

Panorāma

Plāno lemt par Covid vakcīnu trešās devas izmantošanu

Nevakcinētiem Saeimas deputātiem vajadzēs testu

Pret Covid-19 nepotēti deputāti Saeimā klātienē varēs strādāt ar negatīvu Covid-19 testu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Saeimas Prezidijs un Frakciju padome šodien vienbalsīgi vienojās, ka nevakcinēti vai Covid-19 nepārslimojuši deputāti Saeimas klātienes sēdēs varēs piedalīties ar negatīvu Covid-19 testu. Pašlaik plānots, ka testi būs jāveic par pašu deputātu, ne Saeimas budžeta naudu. Latvijas Televīzija noskaidroja, ka testēšana vismaz sākotnēji varētu būt nepieciešama 15 tautas priekšstāvjiem.

ĪSUMĀ:

  • Pret Covid-19 nepotēti deputāti Saeimā klātienē varēs strādāt ar negatīvu Covid-19 testu.
  • Pagaidām plānots, ka testus parlamentārieši veiks par savu naudu.
  • Pašlaik Saeimā ir 15 nevakcinētu deputātu; vairāki no viņiem gaida otro poti.
  • Daļai deputātu nav bažu par jauno kārtību, bet citi nav pārliecināti, ka testēšana līdzēs.
  • Plānots, ka Saeima darbu klātienē sāks no 2. septembra.

Kā atzīmēja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība), šo risinājumu akceptējuši arī valsts tiesību eksperti un epidemiologi. Saeimas priekšsēdētāja skaidroja, ka šādus parlamenta darba kārtības jautājumus, par kuriem nav skaidra regulējuma Saeimas kārtības rullī, izskata prezidijs un Frakciju padome, lai uzklausītu frakciju viedokļus.

Mūrniece norādīja, ka testēšanās paredzēta kā iekļaujošāka pieeja, kas dotu iespēju visiem deputātiem piedalīties sēdē.

Plānots, ka par testu būs jāmaksā pašam deputātam, taču cik bieži tests būs jāveic vēl tiks lemts un precizēts. Pašlaik Saeimas prezidijam zināms par 85 Saeimas deputātiem, kuriem ir vakcinācijas vai Covid19 pārslimošanas sertifikāts. Vēl daži deputāti gaidot otro vakcīnas devu, tā kā iepriekš minētais skaitlis drīzumā pieaugs.

Informācija par to, kuri deputāti nav vakcinēti, būs ļoti ierobežota personu loka ziņā.

"Tā paliek neizpaužama, bet tā ir Saeimas atbildīgo darbinieku rīcībā, un mums šī informācija ir. Un mēs darīsim visu, lai darba vide būtu droša, lai parlaments varētu strādāt, sanākt kopā. Strādāt kopā klātienē, pieņemt lēmumus. Lai arī parlamenta darbība būtu ilgtspējīga," sacīja Mūrniece.

Kārtību, kādā parlamenta klātienes sēdes laikā Saeimas sēžu zālē varēs atrasties Saeimas darbinieki, eksperti, žurnālisti un citas personas, noteiks Saeimas Prezidijs. Ja saslimstība ar Covid-19 pieaugs, 14 dienu kumulatīvajam rādītājam uz 100 000 iedzīvotājiem sasniedzot tādu rādītāju, pie kura atbilstoši Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) rekomendācijām ir nepieciešams pastiprināt epidemioloģiskās drošības pasākumus, Saeimas Prezidijs, sasaucot Saeimas sēdi, varēs lemt par tās norisi attālināti.

Deputātiem dažāda attieksme pret jauno kārtību

"Saskaņas" Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Valērijs Agešins šodien kopsēdē norādīja, ka "Saskaņa" neplāno iebilst piedāvātajam risinājumam, jo atbalsta darbu klātienē. Viņš uzsvēra, būtu nepieciešami grozījumi Saeimas Kārtības rullī, lai tur noregulētu to, kā Saeimai paredzēts strādāt.

Reizē Agešins norādīja, ka deputātus pēc būtības nav pamata ierobežot, ja vakcinējušies ir 80% vai pat vairāk deputātu.

Tā dēvētā "pūļa imunitāte" deputātu starpā ir sasniegta, jo zināms, ka vakcīnas strādā, tāpēc nevajag bažīties no tā, ka trīs vai četri deputāti nav vakcinējušies, norādīja politiķis.

"Saskaņas" frakcijas vadītāja vietnieks vērsa uzmanību, ka, lai nepārkāptu Satversmi attiecībā uz tiesnešiem, valdības virzītajā likumprojektā nevakcinēto ierobežojumi netiekot attiecināti uz tiesnešiem - viņiem noteikts izņēmums. Agešins akcentēja, ka šādai pašai pieejai kā uz tiesnešiem būtu jāattiecas arī uz Saeimu.

Saeimas deputāts Mārtiņš Bondars ("Attīstībai/Par") pastāstīja, ka viņa frakcijā "pēc būtības visi ir vakcinēti un nav bažas par vakcinācijas radītajām problēmām".

Pretēju viedokli pārstāv desmit Saeimas deputātu grupa ar tās vadītāju Kasparu Ģirģenu priekšgalā. Viņš norādīja, ka turpinās iebilst pret obligātu prasību noteiktu profesiju pārstāvjiem būt vakcinētiem, kā arī turpinās iebilst pret obligātu testēšanu nevakcinētiem un neslimojušajiem, lai strādātu klātienē, jo nav pārliecināts, ka testēšana spēj ierobežot vīrusa izplatību.

"Vai arī, ieejot ar šiem Covid-19 testiem, vai tas arī dos, kādu efektu neviens nespēj šobrīd atbildēt, vai šis ir tas pareizākais solis... Un jau šodien Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijā tiek vērtēts vairāk nekā 120 priekšlikumu. Un tur arī ir uzsvars uz to, vai ir izvērtēts tas, kādi pasākumi ir efektīvi, lai mazinātu šo pandēmiju," izteicās Ģirģens.

Pašam Ģirģenam tests klātienes darba uzsākšanai gan nebūšot jāveic, jo pats esot saņēmis abas Covid-19 vakcīnas devas.

KONTEKSTS:

Saeimas aptaujātie eksperti norādījuši, ka cilvēktiesības un Satversme neliedz pieprasīt negatīvu Covid-19 testu darbam Saeimā klātienē, vēstīja portāls LSM.lv. Prezidijs noskaidrojis, ka absolūtais deputātu vairākums ir ieguvuši Covid-19 sertifikātu par pilnu vakcinācijas kursu vai izslimošanu pēdējā pusgada laikā. Iecerēts, ka no 2. septembra Saeimas sēdes notiks klātienē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti