Pret Āfrikas cūku mēri piedāvā cīnīties ar cilvēku medicīnā izmantotu pretvīrusu līdzekli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ar aicinājumu atļaut veikt eksperimentu kādā no Āfrikas cūku mēra (ĀCM) skartajām saimniecībām pie zemkopības ministra Jāņa Dūklava (Zaļo un zemnieku savienība) vērsušies Latvijā radītā pretvīrusa preparāta “Larifāns” autori.

 

Viņuprāt, līdz šim tikai cilvēku medicīnā izmantotais līdzeklis varētu pasargāt cūkas no saslimšanas ar bīstamo slimību.

Skeptiski šādu ieceri vērtē Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), aicinot zāļu ražotājus iet oficiālo ceļu un izmēģinājumus veikt speciāli tam paredzētās laboratorijās.

Imunologi: Cīņā ar ĀCM efektivitāte būs tuvu 100%

Par to, ka Latvijā radīto pretvīrusu preparātu “Larifāns”, ko izmanto, piemēram, cīņā ar herpes vīrusu, varētu izmēģināt arī veterinārajā medicīnā, medikamenta autori pirmo reizi iedomājās jau pirms pāris gadiem, kad ĀCM pirmo reizi pārkāpa Latvijas robežu.

"Toreiz mēs piedāvājām cūkkopjiem pamēģināt viņu kā profilaktisku preparātu, un diemžēl mēs saņēmām atbildi, ka tas nav finansiāli ieinteresēts pasākums," stāsta klīniskais imunologs Lauris Līcītis.

Tagad, pēc ziņas, ka vīruss skāris vienu no lielākajām Latvijas cūku audzētavām ar vairāk nekās 5000 dzīvniekiem, medikamenta autore ar atklātu vēstuli vērsusies pie zemkopības ministra.

"Larifāna" efektivitāte cīņā ar Āfrikas cūku mēri ir lēšama gandrīz 100% apmērā.

Praktisku pierādījumu, ka "Larifāns" tiešām palīdz pret lipīgo vīrusu, gan medikamenta autoriem nav.

Tāpēc pie ministrijas viņi vērsušies ar lūgumu palīdzēt veikt nepieciešamos izmēģinājumus kādā no slimības skartajām fermām.

"Šīs pašas fermas apstākļos mēģināt šo preparātu vienkārši pielietot, attiecīgi dažādās devās, dažādās ievades intensitātēs. Šim pasākumam mēs pat neprasījām naudu, bija vajadzīga vēlme to veikt. Saņēmām striktu "nē". (..) Cik es zinu, šī preparāta ražotājs ir gatavs kaut kādus līdzekļus tērēt. Bet, lai vispār sāktu saprast, vai ir vērts likt iekšā tik lielus līdzekļus, jāsaprot, vai vispār viņš būs derīgs," pauž Līcītis.

PVD un Dūklavs skeptiski

PVD uz šādu izmēģinājumu raugās ļoti skeptiski.

"Slimības apkarošanas laikā, kad viss notiek maksimāli ātri, lai novērstu slimības izplatīšanos tālāk, tas [izmēģinājums] praktiski nav iespējams. Tas notiek laboratorijās, institūtos, kur ir tam radīti ierobežoti apstākļi, kur to tiešām var darīt," norāda Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Veterinārās uzraudzības departamenta direktora vietnieks Edvīns Oļševskis.

"Ja šis preparāts tiešām ir tik daudzsološs, tad ir jāiet oficiālais ceļš, jāpierāda efektivitāte pret šo slimības ierosinātāju.

Ja tam ir pierādījumi, pierādījumus var gūt eksperimentā, mēs kā dienests eksperimentus neveicam," viņš piebilst.

PVD arī uzsver, ka pēc Eiropas Savienības (ES) direktīvām slimo cūku ārstēšana nemaz nav pieļaujama, jo ar izārstētajiem dzīvniekiem vai to gaļu tāpat vairs neko nedrīkstētu iesākt. "Protams, ja būtu vakcīna, tad tas būtu kaut kāds risinājums, to varētu darīt," piezīmē Oļševskis.

Arī zemkopības ministrs nesteidzas apsolīt inficēto saimniecību cūkas pētnieku eksperimentiem.

"Vispirms jātiek skaidrībā, ko un kā darīt. Tas, ka viens kaut kur internetā kaut ko uzrakstījis, piezvanījis, nav pamats kaut ko darīt.

(..) Es atļaušos teikt, ka visas pasaules zinātnieki mēģina atrast [pretlīdzekli ĀCM], jo tas būtu reāls risinājums, lai izbeigtu šo slimību kā tādu. Bet līdz šim nav tādu rezultātu, nu nav," norādīja Dūklavs.

Ministrs gan arī atzīmē, ka atklātā vēstule ir pirmais "Larifāna" autoru mēģinājums oficiāli sazināties ar atbildīgajām institūcijām. "Atbildot uz jautājumu, vai mēs esam ieinteresēti, obligāti esam ieinteresēti!" atteic Dūklavs.

Pēc atklātās vēstules nosūtīšanas, medikamenta autori tiešām saņēmuši uzaicinājumu uz tikšanos ar zemkopības ministru un PVD.

Ziņots, ka Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma dēļ Krimuldas cūku fermā „Rukas” likvidēja vairāk nekā 5000 cūkas. Slimības uzliesmojums saimniecībā cūkkopjiem ir pārsteigums un šoks, jo fermā bija augsts biodrošības līmenis. Saimniecībā notika Eiropas Komisijas organizētās mācības par biodrošību. Turklāt saimniecību pārbaudīja gan PVD, gan Eiropas Komisijas veterinārais birojs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti