Premjers: Valdības stabilitāte un budžets svarīgāki par «nepilsoņu bērnu likumu»

Prezidenta Raimonda Vējoņa iniciatīva pārtraukt nepilsoņa statusa piešķiršanu jaundzimušajiem nepilsoņu bērniem noraidīta valdības stabilitātes vārdā, jo ir svarīgāki uzdevumi – budžeta pieņemšana, LTV “Rīta panorāmai” atzina premjers Māris Kučinskis (Zaļo un Zemnieku savienība).

Viņš sacīja, ka katram jautājumam ir “savs risinājums un savs laiks”, šobrīd ir svarīgi jautājumi - nākamā gada budžets, veselības aprūpes jomas sakārtošana, nodokļu politika.

Tāpēc “mēs izvairāmies no jautājumiem, kas varētu apgrūtināt valdības stabilitāti un spēju pieņemt budžetu, [..] tā šobrīd ir prioritāte un vajadzīga stingra valdība”, sacīja premjers.

Viņš neslēpa, ka vienošanās noraidīt prezidenta iniciatīvu bija saistīta ar koalīcijas stabilitāti, “nedomāju, ka tas apdraudētu valsts drošību”, taču pilsonības un integrācijas jautājumi ir sensitīvi. 

Kučinskis gan nedomā, ka, noraidot prezidenta ieceri, pateikts, ka par šiem jautājumiem vairs nediskutēs. Bet tam jānotiek piemērotā laikā, un tas var būt pēc budžeta pieņemšanas.  

Jau ziņots, ka Saeima 21. septembrī noraidīja prezidenta Vējoņa iniciatīvu pārtraukt nepilsoņa statusa piešķiršanu Latvijā dzimušajiem nepilsoņu bērniem un nenodeva potenciālos likuma grozījumus izskatīšanai Saeimas Juridiskajai komisijai. Prezidents pauda nožēlu par Saeimas lēmumu, norādot, ka sabiedrība bija vairāk gatava pārtraukt bērniem piešķirt nepilsoņa statusu nekā Saeimas deputāti un pie šī jautājuma, visdrīzāk, likumdevējam būs jāatgriežas.

Vējonis iesniedza Saeimā likumprojektu “Par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem”. Tas darīts, lai gan Nacionālā apvienība nolēmusi izmantot koalīcijas līgumā paredzētās veto tiesības, iebilstot pret šādu iecerei, un valdošā koalīcija neatbalstīs automātisku Latvijas pilsonības piešķiršanu Latvijas nepilsoņu bērniem.

Likumprojekts paredzēja atzīt pēc 2018.gada 1.jūnija dzimušos bērnus, kuriem saskaņā ar likumu “Par to bijušajās PSRS pilsoņu statusu, kuriem nav Latvijas vai citas valsts pilsonības” būtu tiesības uz nepilsoņa statusu, par Latvijas pilsoņiem, ja vien bērna vecāki nav vienojušies par citas valsts pilsonības piešķiršanu un bērns nav citas valsts pilsonis. Šobrīd vecāki – nepilsoņi un bezvalstnieki - pēc bērna dzimšanas var izvēlēties, vai bērns būs Latvijas pilsonis vai nepilsonis.

Kopš 2013.gada Latvijas nepilsoņu bērni tiek reģistrēti Latvijas pilsonībā tādā gadījumā, ja kāds no vecākiem, reģistrējot bērna piedzimšanu Dzimtsarakstu nodaļā, paudis attiecīgu vēlmi. 2016.gadā kā nepilsoņi tika reģistrēti 52 jaundzimušie, kas ir trīs reizes mazāk nekā pirms trijiem gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt