Panorāma

Koncertzāles aprises aizvien miglainas

Panorāma

Ārkārtējo situāciju Rīgā saglabās ar «Saskaņas» un ZZS balsīm

PVD pirmsskolas iestādēs veiks ārpuskārtas pārbaudes

Premjers pieprasa izglītības iestāžu ēdināšanas auditu  

Satraucošie saslimšanas gadījumi Siguldā, kad zarnu nūjiņas izraisītas infekcijas dēļ smagi saslimuši vairāki cilvēki, galvenokārt bērni, guvuši rezonansi arī valdībā.  Ministru prezidents Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") lūgs atbildīgās iestādes vērtēt, kā notiek ēdināšana izglītības iestādēs.

Kā uzsvēra premjers, Siguldas apkārtnē notiekošais ir ļoti satraucošs. Kontroles dienestiem jādara viss, lai masveida saslimšana neatkārtotos. Ēdināšanas sistēma uz papīra izskatās labi, taču ar to nepietiek, ir arī jāseko tam, kā ir patiesībā - vai konstatētais gadījums ir izņēmums vai tā notiek arī citur.

"Man svarīgais nav tas, ka šobrīd pārbauda tikai papīrus. Man ir svarīgi, ka pārbauda pēc būtības. Vai ēdiens tiek gatavots higiēniskos apstākļos, vai seko vajadzīgām normām, vai ēdinātāji ir reģistrēti, un vai tās ir īstas firmas, vai - nedod Dievs! - fiktīva firma. Ir svarīgi  izprast, vai gadījums Siguldā ir izolēts. Ko es ļoti ceru, ka tas nav sistēmisks. Ja ir citur problēmas, labāk atklāt, pirms ir kāda saslimšana. Novērst nepilnības pirms, nevis pēc tam,” sacīja Kariņš.

PVD norāda, ka pārbaudes sāks, tiklīdz saņems premjera rezolūciju.

Atbildīgo dienestu veiktajā ārkārtas izmeklēšanā Siguldā noskaidrots, ka zarnu infekcijas slimības pazīmes konstatētas 34 cilvēkiem. No tiem 30 sasirgušie ir bērni. Bīstamo toksīnu veidojošās zarnu nūjiņas laboratoriski apstiprinātas pieciem bērniem un vienam pieaugušajam. Slimnīcā smagā stāvoklī joprojām ir trīs bērni.

Ēdinātājs – SIA “Baltic restaurants” – apstiprināja, ka saslimušo vidū ir arī trīs uzņēmuma darbinieki. Taču pagaidām nav laboratoriska apstiprinājuma, vai viņiem ir tā pati infekcija, kas bērniem.

Meklējot saslimstības cēloni, Pārtikas un veterinārais dienests atklājis, ka Siguldā vairākas iestādes, kurās notiek pārtikas aprite, līdz šim nav bijušas pakļautas pārbaudēm, jo nav bijušas reģistrētas dienestā. Šīs iestādes reģistrāciju veikušas aizvadītajās dienās.

Pārbaudes reģistrā nav iekļauta ne izglītības iestāde “Baltais flīģelis”, ne bērnudārzi “Tornītis”, “Pumpurdārzs”, ne ēdiena izvadātājs SIA “Point to point”. Ēdinātājs “Daily”, kura gatavoto ēdienu uzņēmums piegādājis, vēstulē par sadarbības partneri norādīja:  “Uzņēmums atbildēja, ka ar pakalpojumu sniegšanu nodarbojas nesen un, konsultējoties ar PVD, bija nepareizi sapratis:  uzņēmumiem, kuri nodarbojas ar ēdināšanu, nav jāreģistrē autotransports, un pārpratis, domājot, ka nevienam nav jāreģistrē.”

Pirmsskolas izglītība iestādes "Tornīši" vadītāja Indra Podziņa norādīja, ka viņa nav zinājusi par pārkāpumiem.

Viņa norādīja, ka ēdienu saņem no piegādātāja un katrā grupiņā auklītes no termokastēm izņem katlus, bet bērni atbilstoši vecumam paši iesmeļ sev ēdienu.

Bērnudārzs dibināts pirms nepilniem diviem gadiem. To, ka bērnudārzs tiek uzskatīts par vietu, kas iesaistās pārtikas apritē, bērnudārza vadītāja neesot zinājusi, jo ēdiens netiek gatavots uz vietas, tāpēc nav to reģistrējusi.

"Es tiešām biju pārliecināta, ka viņi zina, un es paļāvos, ka izdarījis ēdinātājs. Mana vaina ir tā, ka es neesmu juridiski pārbaudījusi šo," viņa sacīja.

Pārtikas un veterinārais dienests norādīja, ka reģistrācijas fakta neesamība palielina infekciju izplatības risku, jo tajās nenotiek obligātās pārbaudes.

PVD norādīto nereģistrēto vietu sarakstā, kur bērni ēdināti, minēts arī privātais bērnudārzs “Pumpurdārzs”. Tas darbojas jau vairāk nekā 10 gadus. Iestādes vadītāja nepiekrīt intervijai, taču kategoriski noraida PVD apgalvojumu.  

Pārtikas un veterinārais dienests reģistros parāda, ka “Pumpurdārzs” PVD reģistrā piereģistrēts vien otrdien, 17.septembrī. To pašu izdarījušas arī pārējās iestādes, kas saņēmušas dienesta pārmetumus.

Pārtikas un veterinārais dienests savukārt norādīja, ka izglītības iestādes un sociālās aprūpes centri PVD pārbaudēm pakļauti trīs četras reizes gadā. No reģistra vizīšu grafiku sastādot datorprogramma, bet, ja iestādes nav reģistrā, PVD šīs iestādes nepārbauda.

“Tas atkal norāda uz to, ka, ja notiek nereģistrētās aktivitātes, netiek uzraudzīts, tas palielina saslimšanas risku, jo attiecīgo produktu aprite netiek uzraudzīta pienācīgi gan no kontrolējošo iestāžu puses, gan pašā  iestādē. Tad viņi neskatās, ko viņi dara, nefiksē,” skaidroja PVD pārstāvis Ernests Zavadskis.

KONTEKSTS:

Zarnu infekcijas simptomi konstatēti bērniem un darbiniekiem piecos Siguldas bērnudārzos, kur ēdinātājs ir "Baltic Restaurants Latvia". PVD un SPKC turpina meklēt infekcijas izplatības cēloni. Valsts policija sākusi kriminālprocesu saistībā ar bērnu saslimšanas gadījumiem Siguldas bērnudārzos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt