Rīta Panorāma

Pirmās palīdzības ABC. Zīdaiņa aizrīšanās

Rīta Panorāma

Telefonsaruna ar Gunāru Kūtri par iniciatīvu Valsts prezidentu Saeimā ievēlēt atklātā balsojumā

Telefonsaruna ar Ministru prezidentu Māri Kučinski par ģimenes ārstu streiku

Premjers: Ārstu streiku var saukt kaut vai par pretošanās kustību, galvenais – runāt pēc būtības

Ģimenes ārstu atteikšanos sniegt valsts apmaksātos pakalpojumus var “saukt kaut vai par pretošanās kustību”, galvenais ir sarunās panākt vienošanos par lietu būtību, LTV “Rīta Panorāma” sacīja premjers Māris Kučinskis (Zaļo un Zemniekus savienība).

Viņš cer, ka ceturtdienas rīta paredzētā tikšanās ar ģimenes ārstu pārstāvjiem būs konstruktīva.

“Ja reiz mēs runājam, jārunā par būtību, jāmēģina vienoties,” uzsvēra premjers.

Jautājums, vai ārstu atteikums sniegt valsts apmaksātos pakalpojumus ir streiks vai nav, ir “juristu jautājums”, un sarunām jānotiek, lai pēc būtības risinātu problēmas, kas samilzušas nozarē, norādīja Kučinskis.

Ja jautājums ir tikai par streika atzīšanu, “man būs grūti palīdzēt, [..] neesmu lēmis par to, vai tas ir vai nav streiks”, sacīja Kučinskis.

“Manis pēc var saukt kaut vai par pretošanās kustību, [..] galvenais runāt par faktu, un es ceru uz konstruktīvu sarunu,” sacīja premjers.

Ģimenes ārstu prasības

  • palielināt pašlaik noteikto kapitācijas naudas maksājumu 1,25 eiro par 30% katru gadu turpmākos trīs gadus;
  • palielināt ģimenes ārsta veikto manipulāciju tarifus, kopējo apmaksas apjomu palielinot ne mazāk kā par 45% 2018.gadā;
  • palielināt māsu un ārstu palīgu atalgojumu par 30% katru gadu trīs gadu laikā;
  • atbalstīt esošo ģimenes ārstu neatkarīgu prakšu attīstību, tostarp jauno ģimenes ārstu prakšu izveidošanas un aprīkošanas finansēšanu;
  • nepieļaut tādu ģimenes ārstu darba reformu, kā paredzēts Veselības ministrijas reformu plānā;
  • nodrošināt, ka e-veselības sistēmas katru daļu ģimenes ārstam obligāti jāsāk lietot tikai gadu pēc tam, kad Ģimenes ārstu asociācija saņēmusi pārliecinošus datus gan par konkrēto e-veselības sistēmas daļu efektīvu funkcionalitāti, gan par tehniski un tiesiski nodrošinātu augsta līmeņa pacientu tiesību un datu aizsardzību.

Avots: Latvijas Ģimenes ārstu asociācija

Viņaprāt, ārstu izvirzītajās prasībās nav nerisināmo jautājumu, “ja vien nav vēlēšanās vispār neko nedarīt, tad arī saistībā ar e-veselību neredzu, kāpēc nevar panākt vienošanos”.   

Savukārt veselības ministre Anda Čakša (ZZS izvirzītā) norādīja, ka Veselības ministrija mēģina uzsvērt, kas sarunas ir par prasībām, un publiska retorika par to, vai tas ir streiks, šķiet, ir būtiski Ģimenes ārstu asociācijai.

Čakša gan norādīja, ka līdz šim visi juristi atzinuši, ka ārstu rīcību nevar atzīt par streiku.

Savukārt par prasībām, viņasprāt, varētu sākt konstruktīvas sarunas un diskusijas, kas jāmaina, lai uzlabotu veselības aprūpi.
 
Ģimenes ārstu asociācijas pārstāvji gan iepriekš norādīja, ka plāno runāt par šobrīd notiekošā streika atzīšanu un atkārtoti aicinās premjeru un valdību uz streika sarunām.

Jau ziņots, ka 3.jūlija streiku sāka ģimenes ārsti, atsakoties sniegt valsts apmaksātos pakalpojumus, izrakstīt darba nespējas lapas un receptes. Dažas dienas pirms streika izskanēja aicinājums to atlikt līdz 22.jūlijam, taču ģimenes ārsti tam nepiekrita.

Ja ģimenes ārsts nav pieejams, primāri iesaka vērsties pie dežūrārstiem, kuri sniedz medicīniskas konsultācijas ģimenes ārsta kompetences ietvaros un protesta laikā pieņem pacientus ne tikai vakara stundās, bet arī dienas laikā. Savukārt lauku reģionos var vērsties feldšerpunktos, kuros strādā ārstu palīgi.

Ja dežūrārsti vai feldšerpunkti nav pieejamā attālumā, medicīnisko palīdzību var saņemt steidzamās medicīniskās palīdzības punktos vai slimnīcu uzņemšanas nodaļās. Šajās iestādēs jāvēršas arī tad, ja konsultācija ir nepieciešama steidzami – piemēram, hronisku slimību paasinājuma gadījumos, traumu, apdegumu un citos akūtos gadījumos.

Karte un informācija par to, kur var atvērt darbnespējas lapas, saņemt medikamentu receptes un citus pakalpojumus, ir pieejama Veselības dienesta mājaslapā www.vmnvd.gov.lv, sadaļā „Medicīniskās palīdzības saņemšana protesta laikā”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt