Panorāma

Ziemeļkurzemes reģionālajai slimnīcai norauj jumtu

Panorāma

Sāksies klimata samits Parīzē

Premjere prognozē ,,nē” Krievijas ,,Sukhoi” lidmašīnām

Premjere prognozē «nē» Krievijas «Sukhoi» lidmašīnām

Valdībā tapis plāns, kā nepieļaut iespēju, ka Latvijas nacionālā lidsabiedrība “airBaltic” iepērk Krievijā ražotās “Sukhoi Superjet 100” lidmašīnas. Premjere Laimdota Straujuma (“Vienotība”) pieļauj, ka “nē” šo lidmašīnu pirkšanai valdība varētu pateikt jau otrdien, 1.decembrī. 

Ministru kabinetā pret iespēju, ka tiktu iepirktas Krievijā ražotas lidmašīnas, visaktīvāk iebilst trīs ministrijas – Ārlietu, Tieslietu un Aizsardzības. Turklāt aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (Zaļo un zemnieku savienība) ir nosūtījis vēstuli premjerei, aicinot iecerētajā akcionāru līguma projektā ar finanšu investoru no Vācijas Ralfu Dīteru Montāgu-Girmesu iekļaut papildinājumu, kas liegtu lidmašīnas iepirkt.

Tas nozīmē, ka ''airBaltic'' investors būtu atbildīgs par to, ka tiek ievērotas starptautiskās sankcijas pret Krieviju, un, visticamāk, nevarētu aizbildināties, ka “Sukhoi” ir civilās, nevis militārās industrijas produkts.

“Mēs, Aizsardzības ministrija, uzturam, lai tiktu ievērotas šīs sankcijas, kas ir  noteiktas pret militāri rūpniecisko kompleksu,” uzsvēra Bergmanis.  

Savukārt ministra vēstulē premjerei teikts: “Pieredze liecina, ka sankcijām pakļauto trešo valstu militāri rūpnieciskie kompleksi ir cieši saistīti ar civilo industriju. Tādēļ eventuāli pieļaujot sankciju pastriprināšanu pret šādām valstīm un to militārajiem kompleksiem, sankciju rezultātā varētu tikt apdraudēta arī ,,Air Baltic Corporation'' darbība”.

Līdz ar to, ja “airBaltic” investors gribētu iepirkt “Sukhoi” lidmašīnas, viņam nāktos rēķināties ar sodu.

“Ir atgādināms, ka Krimināllikumā arī ir noteikta kriminālatbildība par starptautiski noteikto sankciju pārkāpšanu un šī atbildība ir barga – līdz 5 gadiem brīvības atņemšanas un līdz 8 gadiem. Tie ir smagi noziegumi,” savukārt skaidroja tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (Nacionālā apvienība).

Satiksmes ministra pienākumu izpildītājs, iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (“Vienotība”) pauda, ka jāmeklē tāds risinājums, kas būtu gan izdevīgs Latvijas interesēm, gan nebremzētu “airBaltic” attīstību.

“Šim lēmumam tomēr ir jābūt arī balstītam uz ekonomiskiem principiem. Mums ir ļoti nepieciešams saglabāt šo kompāniju nacionālā statusā un ļaut tai attīstīties,” sacīja Kozlovskis.

Taču tas, acīmredzot, notiks bez Krievijas “Sukhoi” lidmašīnām, prognozē premjere.

“Ir iespējams, ka rīt mēs varam pieņemt lēmumu pietiekoši konkrētu – ''nē'' šīm lidmašīnām.  Es šobrīd nevaru jums paskaidrot, man jāredz, ko sagatavos, bet, principā mēs gatavojam tādu lēmumu rītdien valdības sēdei,” sacīja Straujuma.

Pēc tam vēl par to būs jālemj arī Saeimai.   

Jau ziņots, ka “airBaltic” vadība vēl domā, ar kura ražotāja lidmašīnām reģionālajiem reisiem  papildināt savu floti; kompānijas vadītājs Martins Gauss vairākkārt uzsvēris, ka šobrīd visekonomiskākā izvēle varētu būt Krievijā ražotās “Sukhoi Superjet 100” lidmašīnas. Krievija, uzsākot šo lidmašīnu ražošanu, lika lielas cerības uz klientiem Rietumos, tomēr tās nav attaisnojušās.

Tieši ar Krievijas ražoto lidmašīnu pārdošanu saistīts potenciālais “airBaltic” finanšu investors, kura piesaisti novembra sākumā valdība akceptēja pēc vairāk nekā četru stundu diskusijām.  Nākamajā dienā premjere nolēmusi pieprasīt satiksmes ministra Anrija Matīsa (“Vienotība”) demisiju.

Apstiprinātais investors Vācijas pilsonis Ralfs Dīters Montāgs-Girmess  aviokompānijā ieguldīs 52 miljonus eiro, bet valsts - 80 miljonus eiro. Montāgs-Girmess jau ilgus gadus ar biznesu nodarbojas Krievijā, un viens no tiem ir saistīts ar Krievijā ražoto lidmašīnu pārdošanu. Intervijā Krievijas žurnālam „Medveģ” 2010.gadā viņš atzina, ka savulaik bijis Vācijas izlūkdienesta darbinieks, tomēr, redzot, ka aukstais karš esot beidzies, nolēmis pievērsties biznesam.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti