Panorāma

Valmiera teātra festivālā izrādes bērniem un pusaudžiem

Panorāma

Lietuvas valdība plāno ierobežojumus nevakcinētajiem

Premjera foto lieta: pārkāpums acīmredzams, bet sods – neierasti augsts

Premjera foto lieta: pārkāpums acīmredzams, bet sods – neierasti augsts

Bijušā apsarga pārkāpums bija nenoliedzams, publicējot attēlus ar premjerministru Krišjāni Kariņu no videonovērošanas ieraksta, tomēr viņam uzliktais 500 eiro sods ir nesamērīgi augsts, atzina datu aizsardzības jomas eksperts.

Datu valsts inspekcija pērn lēmusi par 69 gadījumiem, kad fiziskas personas pārkāpušas citu personu datu neaizskaramību. Naudas sodi bijuši tikai divos gadījumos – 200 un 300 eiro. Tātad krietni mazāki nekā bijušajam veikala apsargam Oļegam, kuram par Ministru prezidenta foto publiskošanu būs jāšķiras no 500 eiro.

Kariņš pēc fotoattēlu nopludināšanas Datu valsts inspekcijā neesot vērsies, lietu inspekcija uzsāka pati pēc savas iniciatīvas.

Lūgta paskaidrot apstākļus, kādēļ Oļegam piemērotais naudas sods ir lielāks nekā citos līdzīgos pārkāpumos, inspekcijas direktora vietniece Lāsma Dilba skaidroja – pārkāpējs ne tikai prettiesiski ieguvis uzņēmumus, bet, izmantojot dažādus sociālo tīklu kontus, tos centies maksimāli izplatīt sabiedrībā. Vienlaikus inspekcijas pārstāve nenoliedza – savu lomu lēmuma pieņemšanā spēlējis apstāklis, ka cietušais šajā lietā ir premjers.

"Protams, ka šis ir faktors, kas zināmā mērā spēlē lomu. Ja es teiktu, ka pilnīgi un galīgi šis neietekmēja, es neteiktu taisnību. Bet šis nav primārais. Tas drīzāk ir viens no notikumu raksturojošiem apstākļiem, tā varētu teikt," sacīja Dilba.

Proti – inspekcija lietas izskatīšanā esot ņēmusi vērā apstākli, ka attēli ar premjeru sabiedrībā gūst plašāku rezonansi, nekā attēli ar mazpazīstamu cilvēku. Kariņš ar sava preses sekretāra starpniecību šo gadījumu komentēt atteicās.

Savukārt personas datu aizsardzības lietās specializējies zvērināts advokāts Lauris Klagišs uzskata, ka šajā gadījumā ir pazīmes, kas liecina par nevienlīdzīgu attieksmi likuma priekšā. Viņa pieredzē fizisko personu pārkāpumu gadījumos Datu valsts inspekcija parasti iztiek ar aizrādījumu vai brīdinājumu.

"Ir tāda sajūta, ka šie 500 eiro piemēroti tikai tādēļ, ka aizskartais un cietušais datu subjekts ir Kariņa kungs, Ministru prezidents. Un šeit rodas jautājums, kas būtu, ja cietušais būtu "pilsonis parastais"? Manā ieskatā šis ir paraugprocess, paraugprāva. Ja tā tas ir un šī ir jaunā Datu valsts inspekcijas prakse, tad es kā advokāts sagaidu, ka līdzīgās situācijās būs līdzīgi sodi," izteicās Klagišs.

Inspekcijā apgalvo, ka katrā gadījumā individuāli izvērtē cilvēka motivāciju publiskot citu personu datus. Ja tas patiešām darīts ar mērķi celt trauksmi par amatpersonu pārkāpumiem, atrast videonovērošanā nofilmētu zagli vai citu pārkāpēju, tad inspekcija šo datu publicētāju, visticamāk, nesodīs. Taču jārēķinās, ka prasību tiesā var iesniegt arī nofilmētais zaglis, tādēļ šādos gadījumos foto un video liecības labāk nodot policijai vai citiem dienestiem nevis pašam sākt izmeklēšanu soctīklos.

Kas attiecas uz Oļega gadījumu – viņš attēlus ar premjeru alkohola veikalā esot publiskojis ar maldinošu pavadošo informāciju.

Dažās publikācijas apgalvots, ka premjers neievēro paša valdības noteikto prasību veikalos nēsāt sejas masku. Izmeklēšana gan apliecināja, ka attēli uzņemti pirms šī prasība stājās spēkā.

Citās apgalvots, ka premjers ir alkoholiķis. Tādēļ paralēli 500 eiro sodam par personas datu aizsardzības pārkāpumiem. Oļegam vēl varētu draudēt sods par neslavas celšanu un nepatiesas informācijas izplatīšanu, ja personas vērsīsies Valsts policijā.

KONTEKSTS:

Datu valsts inspekcija sodīja cilvēku, kurš sociālajos tīklos publicēja Kariņa fotogrāfijas, kurās viņš redzams alkoholisko dzērienu veikalā bez sejas maskas laikā, kad masku valkāšana it kā jau bijusi obligāta. Premjers sacīja, ka fotogrāfija uzņemta laikā, kad masku valkāšana vēl nebija obligāta. To apstiprināja arī Datu valsts inspekcijas veiktā izmeklēšana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt