Panorāma

Latvijas pētnieki atgriežas no Grenlandes

Panorāma

Ekspertu ieteikumi ceļu sakārtošanai

Māris Kučinskis: emocijas noplakušas

Premjera birojs: Koļegovas brāļa krava nevis aizturēta, bet plānveidā pārbaudīta lidostā

Pretēji iepriekš premjera Māra Kučinska (Zaļo un zemnieku savienība) paziņotajam par Valsts ieņēmuma dienesta (VID) vadītāja amata kandidātes Ingas Koļegovas brāļa Imanta Zudāna automašīnas aizturēšanu nu tiek vēstīts, ka lidostā “Rīga” krava ir plānveidā pārbaudīta.

Kučinskis atvainojas

Kučinskis šonedēļ bija paziņojis, ka ir aizturēts Koļegovas brālis, bet vēlāk informācija precizēta, ka aizturēta brāļa automašīna. Savukārt VID noliedza informāciju, ka kāda no dienesta struktūrvienībām būtu aizturējusi Koļegovas brālim piederošu auto vai viņa uzņēmuma kravu.

Nu Kučinska preses sekretārs Andrejs Vaivars informēja - premjers saņēmis skaidrojumu no VID, ka šā dienesta darbinieki lidostā “Rīga” pārbaudījuši Koļegovas brāļa Imanta Zudāna pārstāvētā uzņēmuma “Molport” sūtīto kravu. Tā esot bijusi plānveida pārbaude attiecībā uz kravām, kas ienāk Latvijā.

Ministru prezidents atzina, ka ir pārsteidzies ar secinājumiem par Koļegovas brāļa firmai adresēta sūtījuma pārbaudīšanu. Emociju uzplūdā viņš nav pārbaudījis avotu sniegtās ziņas.

Otrdienas pievakarē Kučinskis paziņoja, ka Koļegovas brālim daļēji piederoša uzņēmumam adresētas kravas aizturēšana varētu būt mēģinājums izdarīt spiedienu, taču tagad atzīst - nākot klajā ar šādu paziņojumu, ir kļūdījies.

Trešdien, 10.augustā, arī partija “Vienotība” precizēja tās iebildes saistībā ar Koļegovas amatpersonas deklarācijā minēto par uzņēmumu "Pallogs", kurā ierēdne ir 50% kapitāldaļu īpašniece. Uzņēmumu reģistrā ir iesniegta informācija, ka peļņu par 2014.gadu uzņēmumā nolēmuši nesadalīt, lai gan viņas deklarācijā norādīts, ka ir sadalīta. Pēc premjera teiktā, šīs ziņas tiks pārbaudītas. 

"Es gribētu vēlreiz apliecināt, ka mēs gribam konstruktīvi strādāt ne tikai budžeta periodā, bet arī tālāk līdz Saeimas vēlēšanām. Mums ir atšķirīgi uzskati par kandidāti, bet tas ir normāli. Un es palūdzu Ministru prezidentu pārbaudīt vienu informāciju, kur ir nesakritība rīcībā un starp kandidātes teikto," sacīja “Vienotības” līderis Andris Piebalgs.

Kučinskis  aizvien uzskata, ka Koļegova ir piemērota kandidāte.

Tajā pašā laikā viņš atzīst – ja “Vienotība” būtu laicīgi konkretizējusi, par ko ir tās aizdomas, nebūtu bijis problēmu lēmumu par VID ģenerāldirektores apstiprināšanu atlikt par nedēļu.

Premjers arī apliecināja, ka valdība pašlaik ir stabila: “Un mēs šos jautājumus risināsim bez emocijām. Un beidzot uzzinot arī informāciju, kas bija par pamatu, protams, mēs to pārbaudīsim. Mēs vienojāmies, ka centīsimies savu darbību nevirzīt emocionālā gultnē, un mēs tad šo dokumentu pārbaudīsim."

Koļegova aizvien gatava kļūt par VID vadītāju

Tikmēr Nacionālā apvienība joprojām atbalsta Koļegovu kā VID galvenā amata kandidāti un "Vienotības" rīcību skaidro ar izvērstu kampaņu. "Gan Piebalga kungs, gan citi "Vienotības" pāsrtāvji uzsvēra, ka neviens neapšauba viņas zināšanas un spējas, runa ir par reputāciju. Bet reputācijas jautājums ir ļoti viegli ietekmējams un apzināti mērķtiecīgi radāms. Mēs Nacionālajā apvienībā esam piesardzīgi optimistiski, mēs viņu varam vērtēt no tās pieredzes, kas mūsu miristiem un mēs esam pārliecinājušie spar Koļegova kundzi kā par cilvēku ar stiingru stāju," sacīja Nacionālās apvienības viens no līderiem Raivis Dzintars.

Pati Koļegova, runājot par jaunajiem "Vienotības "iebildumiem Latvijas televīzijai skaidroja, ka uzņēmumu peļņa var tikt sadalīta arī vēlāk, un dividendēs var tikt izmaksāta iepriekšējo gadu peļņa, kā tas noticis arī šajā gadījumā.  To apliecina arī uzņēmuma gada pārskati. Bet vaicāta, vai pēc pēdējo dienu notikumiem neatsauks savu kandidatūru Koļegova sacīja: kamēr neko citu neesmu teikusi, tikmēr spēkā ir manis iepriekš teiktais -  ka es esmu gatava strādāt VID.

Politologs Ivars Ijabs vērtējot notiekošo secina, ka gaisotne ap VID ģenerāldirektota izvēli ir kļuvusi nervoza, ko apliecina arī premjera otrdienas vakara pārsteidzīgie un nepatiesie izteikumi par aizturēto Koļegovas brāļa auto. Tomēr  veikt kādus kopsavilkumus vēl esot pāragri.

"Tas process, kas ir sācies, ir labi ja sākumā. Tur tā galvenā intriga ir, ko darīs valdība nākamnēdēl. Proti, vai mēģinās apstiprināt Koļegovas kundzi, kas varētu radīt pamatīgu saspīlējumu koalīcijas tālākajā darbā vai nu viņi arīdzan mēģinās kaut kādā veidā iet uz jaunu konkursu ar jaunām prasībām un jaunām algām," pauda Ijabs.

Vēstīts, ka pēc iepriekšējās VID vadītājas Ināras Pētersones atlūguma iesniegšanas uz vakanto amatu tika izsludināts atklāts konkurss, kas beidzās bez rezultātiem. Paralēli piemēroti kandidāti tika meklēti valsts pārvaldē, taču vairāki cilvēki atteicās, un uzrunāta tika Valsts vides dienesta vadītāja Inga Koļegova, kura piekrita kandidēt.

Lai gan Koļegovas kandidatūru atbalstīja Zaļo un  zemnieku savienība un Nacionālā apvienība, taču " Vienotības"  ministru noraidošā balsojuma dēļ valdībai pagaidām neizdevās viņu apstiprināt jaunajā amatā.

Publiski diskusijas raisīja Koļegovas amatpersonas deklarācija, jo pērn Koļegova sev un brālim piederošā koka palešu ražošanas uzņēmumā SIA “Pallogs” dividendēs saņēmusi 320 000 eiro un tieši tādu pašu summu atdāvinājusi brālim un citam viņa uzņēmumam “Cones Construction”. Līdzīgi dāvinājumi vai aizdevumi veikti arī citos gados.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt