Dienas ziņas

Ventspils koncertzālē instalācija “Biežņa’’

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Preiļu novadā gaidāma skolēnu autobusu maršrutu optimizācija

Preiļu novadā skolēnu autobusu maršrutu izmaiņas izraisa deputātu un skolu direktoru nesaskaņas

Preiļu novada pašvaldības Transporta daļa, analizējot skolēnu pārvadājumu maršrutus novadā, secinājusi, ka ne visi no tiem atbilst Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) ieteikumiem par skološanos tuvāk mājām vai tuvākajā labākajā izglītības iestādē pēc skolas reitinga. Tā rezultātā pieņemts lēmums atcelt četrus nerentablākos maršrutus, bet divos ieviest papildu pieturvietas. Skolēnu autobusu maršrutu optimizācija izraisījusi domstarpības deputātu un izglītības iestāžu direktoru starpā.

Pulksten 7.00 no rīta, nodrošinājušies ar lukturīšiem, Preiļu novada Gaiļmuižas ciema skolēni dodas uz pieturu gaidīt pašvaldības skolēnu autobusu, kas viņus aizvedīs līdz mācību iestādēm. Šis ir viens no garākajiem skolēnu pārvadājumu maršrutiem Preiļu novadā, kura galamērķis ir Rušonas pamatskola.

Maršruta autobusa šoferis Jānis sacīja: “Maršruts sanāk aptuveni 170 [kilometri], nu, tur plus mīnus daži kilometri. Ja nav tās meitenes, kas uz 2. vidusskolu, tad ir bišķiņ mazāk. Viss atkarīgs, kuri bērni ir, kuri nav.”

Sākot ar 17. janvāri, šajā un vēl trijos maršrutos atsevišķās pieturās pašvaldības skolēnu autobuss vairs nepiestās. Tā vietā skolēniem ceļš uz savu izglītības iestādi būs jāmēro ar sabiedrisko autobusu, saņemot brīvbiļeti. Lai gan šāds lēmums pieņemts, plānojot 2022. gada pašvaldības budžetu, Preiļu novada domē uzsvēra, ka tas bija jāizdara jau pirms vairākiem gadiem.

Preiļu novada pašvaldības izpilddirektors Aigars Zīmelis norādīja: “Ir šajā jautājumā bijusi arī Valsts kontrole iepriekšējos, nu, teiksim, visos iepriekšējos novados. Pašvaldībai ir atbildīgi jāizturas pret saviem finanšu līdzekļiem, ir jāveic izvērtēšanas par šiem maršrutiem.”

Daži bērni ik dienu uz skolu vienā virzienā autobusā mēro pat vairāk nekā 40 kilometrus. Un iemesls tam ir vecāku izvēlētā skola. Tajā pašā laikā viņiem ir iespēja mācīties izglītības iestādē vien aptuveni desmit kilometru attālumā no mājām.

“Cienījamie vecāki, esam atbildīgi attiecībā uz to, kad mēs izvēlamies skolu. Man liekas, ka mums visiem ir ļoti svarīgi, lai bērns iegūst pēc iespējas labāku izglītību, pēc iespējas tuvāk mājām,” skaidroja  pašvaldības izpilddirektors Zīmelis.

Lielākie pārmetumi un negācijas par gaidāmo skolēnu autobusu maršrutu optimizāciju Preiļu novada domē saņemti nevis no bērnu vecākiem, bet no pagastu skolu direktoriem. Viņuprāt, skolēnu pārvadājumu izmaiņas atstās negatīvas sekas uz mazo skolu turpmāko pastāvēšanu, kur katrs skolēns ir svarīgs.

Riebiņu vidusskolas direktore Ineta Anspoka pastāstīja: “Mums bija saruna ar vienu vecāku no Rušonas pagasta, kuram saistībā ar maršrutu izmaiņām būs droši vien daudz grūtāk tikt uz izglītības iestādi. Nu, esam izrunājuši ar 1. klases skolnieku un esam gatavi ar viņu strādāt, darboties un pieņemt viņu kolektīvā. Klašu kolektīvi arī ir nelieli un ar ļoti individuālu pieeju.”

Savukārt Preiļu novada pašvaldības izpilddirektors atzīmēja: “Tas, ko es dzirdu: “Tik tiešām mēs drīkstam izvēlēties arī citu skolu?”. Nu, tad saprotiet, kādas ir bijušas šīs sarunas, kāpēc kāds iet kādā skolā. Un, kamēr mēs nebeigsim šīs spēles ar šo mākslīgo skolu uzturēšanu, kamēr mēs nerunāsim par šīm būtiskajām lietām, tikmēr šīs ačgārnās situācijas turpināsies.”

Pašreizējie aprēķini liecina, ka līdz ar skolēnu autobusu maršrutu optimizāciju Preiļu novadā gada laikā tiks ieekonomēti vairāk nekā 10 000 eiro. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt