Ar 140 vietvārdu sarakstu “Publiskās atmiņas centrs” vērsies pie pašvaldībām ar aicinājumu mainīt vietu, pārsvarā ielu, nosaukumus, kas saistīti ar komunistisko režīmu vai rusifikācijas politiku. 90 no tiem, pēc vēsturnieku domām, noteikti jāmaina, par 50 nosaukumiem var diskutēt.
Īsi pēc biedrības “Publiskās atmiņas centrs” vēstules Preiļu novada domei pašvaldība atbildējusi, paužot gatavību ielas nosaukumu mainīt. Kastīrieši – 5. augusta ielas iedzīvotāji – diskusiju, kas raisījusies, apspriežot ielas nosaukumu, pamanījuši internetā.
5. augusta ielas iemītnieki pauda:
“Mums tas tā – ne visai. Bet, ja jāmaina, ko mēs varam padarīt? Varēja jau pašvaldība mūs sasaukt kopā un apspriesties.”
“Nu, šitās zemesgrāmatas, zemesgrāmatas – tak mainīsies adrese. Un kas to visu apmaksās? Mēs no tām mazajām pensijām? Man vēl šodien stāv: “Uļica Aglonas”. Krāso, krāso, bet tā stāv, neviens neredz. To jau sen vajadzēja nomainīt.”
Pašvaldībā skaidroja, ka ar iedzīvotājiem apspriedīsies, jautājot, kāds varētu būt jaunais nosaukums. Vēsturnieku norādījumi rosinājuši uzsākt visu Preiļu novadā esošo ielu auditu, vērtējot, vai nav arī citas ielas, kas saistās ar padomju režīmu.
Preiļu novada domes priekšsēdētājs Ārijs Vucāns (apvienība “Iedzīvotāji”) norādīja: “Detalizēti pārskatot, iespējams, būs ielas, kuru nosaukums ir duāls. Piemēram, Kosmonautu iela. Jautājums, vai tas mums saistīsies ar padomju mantojumu vai ne? Tas ir jāizlemj iedzīvotājiem.”
Taču arī par 5. augusta ielas nosaukumu iedzīvotāju vidū valda neizpratne:
“5. iela nozīmē, to, ka vienkārši 5. datumā sāka celt šo māju. Līvānu kombinātam tā bija tūkstošā māja.”
“Vai tad tas tiešām tik krievisks? Es nezinu... Nē, tikai kad “Facebook” izlasīju [uzzināju, kas notika 5. augustā], nebiju dzirdējusi.”
Vēsturnieks nenoliedza, ka iespējams, arī tūkstošo Līvānu mājiņu šajā datumā Kastīrē uzcēla, taču apšauba, ka šis datums izvēlēts nejauši.
Vēsturnieks, biedrības “Publiskās atmiņas centrs” valdes priekšsēdētājs Kārlis Kangeris, sacīja: “Mums taču jāpaskatās uz padomju praksi. Ja uzceļ tūkstošo māju, tad par godu 5. augustam, kas bija Latvijas inkorporācija Padomju Savienībā. Tā problēma jau ir, ka daudzi nepārzina Latvijas vēsturi. It sevišķi vecākā paaudze.”
Vēsturnieks skaidroja, ka vietu nosaukumi vērtēti, pētot to, kad un kāpēc konkrētais nosaukumus piešķirts. Piemēram, par pionieriem vēl 19. gadsimta beigās agrāk dēvēja arī jaunu zemju atklājējus, taču Pionieru ielu nosaukumi piešķirti padomju laikos par godu režīma organizācijai. Līdzīgi vēsturnieki sprieduši, vērtējot, piemēram, Puškina ielas nosaukumu.
Kangeris norādīja: “Šis bija domāts, lai Latvijas, toreiz Baltijas provinču iedzīvotājus, tuvinātu impērijas politikai. Ja runā par literatūras dūžiem, paskatāmies, – mēs neatradīsim nekādu citu ārzemju slavenu rakstnieku vārdus Latvijas ielu vārdos.”
Kopumā biedrība atlasījusi 93 vietvārdus, kas saistīti ar komunistisko režīmu un 48, kas saistīti ar rusifikācijas politiku.