Dienas ziņas

Cēsu Profesionālā vidusskola mācību gadu sāk jaunās telpās

Dienas ziņas

Attīra piesārņoto Karostas kanālu

Preiļu novadā izveidota jauna skola

Preiļu novadā jauno skolu iekārto audzēkņu vecāki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Preiļu novadā atklāta jauna izglītības iestāde – Preiļu Brīvā skola. Tā ir privātskola, kurā izglītosies 15 bērni vecumā no diviem līdz astoņiem gadiem.

Izglītības un zinātnes ministrija secinājusi, ka vecāki Latvijā pēdējos gados arvien biežāk izvēlas sūtīt savus bērnus mācīties privātā izglītības iestādē, par iemeslu minot individuālu attieksmi pret katru bērnu un citādu pieeju mācībām. Skola ir pirmā alternatīvā izglītības iestāde Latgalē.

Bērnu vecāki pirms jaunās skolas atklāšanas steidza kopīgiem spēkiem pabeigt pēdējos telpu noformēšanas darbus. Izglītības vide iekārtota vecāku pašu rokām, un mazie to novērtē.

Ideja par jaunas skolas nepieciešamību radās, apvienojoties kopā  četrām  drosmīgām un līdzīgi domājošām ģimenēm, tagad tādas ir jau 13, kurām svarīgi savas atvases mācīt mūsdienīgi.

"Pirmā pieredze bija vasarā, kad mēs aizbraucām uz Brīvo Māras skolu Mārupē. Tur cilvēki, mācībspēki, ar vecākiem, ar savu entuziasmu, kā viņi mums pasniedza šo savu skatījumu uz šo skolu, kāda ir un pastāv jau piecus gadus. Šī degsme, kas mirdzēja viņu acīs, tas bija impulss," atzina divu bērnu tētis Māris Matisāns.

“Mums ir četras ģimenes, kas daudz strādāja, lai nodibinātu šo skolu, un kam šodien ir lieli svētki,” stāsta Liene Vilcāne, viena no to uzņēmīgo vecāku pulka, kas uzsākot šo mācību gadu Preiļu novada Prīkuļos, saviem bērniem izveidojuši un atklājuši jaunu skolu. “Pirmkārt esmu māte un mani divi dēli ies šajā skolā, šajā skolā es būšu arī skolotāja sākumskolā, strādāšu ar trīs līdz piecus gadus veciem bērniem, arī ar savu dēlu un tas ir labi.”

Jauno skolu dibinājusi biedrība “Preiļi izglītotai Latvijai”, kur dažu ģimeņu kopīgi šī gada sākumā radusies ideja nu attīstījusies par reālu izglītības iestādi – Preiļu Brīvo skolu, stāsta skolas direktore  Ilona Indriksone.

“Sākās jau tā ideja ar to, ka mēs uzzinājām ka Latvija ir šādas Alternatīvās skolas, ka var strādāt ciādāk ka vidi var veidot ģimeniskāku, un tās ģimenes sapulcējās, un mēs sapratām, ka negribam apstāties pie biedrības, bet gribam dot tālāk saviem bērniem,” stāsta direktore.

Kā stāsta Liene Vilcāne, Preiļu Brīvā skola radusies galvenokārt lai dotu iespēju vecākiem līdzdarboties bērnu izglītības procesā. “Kad pirmajā klasē aizved savu bērnu, un tad uz deviņiem gadiem viņš vairs nav ar tevi, un tās darbošanās kopā ir tikai tad, kad bērns nesaprot kādu teksta uzdevumu vai kad jātaisa kād projekts kopā, es sapratu ka gribu būt atbildīga par to, ko viņš iemācās, palīdzēt viņam, braukt ar viņu ekskursijās un rādīt, kas un kā notiek, un man liekas ļoti svarīgi vecākiem līdzdarboties šajā procesā iesaistīties ne tikai kā palīgam teksta uzdevumos, bet būt visu laiku,” saka Vilcāne.

Vecāku līdzdarbošanās jaunatklātajā Preiļu Brīvajā skolā paredzēta ne vien mācību procesā, arī pati skola tapusi ģimenēm iesaistoties gan ar līdzfinansējumu gan aktīvu brīvprātīgo darbu, bet nākotnē skolas attīstībai vecāki cer piesaistīt arī dažādu projektu finansējumu.

Skolā uzsvars mācībās tiks likts uz  dabaszinātnēm, angļu, krievu un latgaliešu valodu, latviešu dzīvesziņu, darba tikumu.  Bērni daudz laika pavadīs ārā, apgūstot zināšanas praktiski. Pie bērniem brauks arī dažādu profesiju un jomu pārstāvji.

Šāda alternatīvā skola ir pirmā Latgalē. Šobrīd iestāde ir reģistrēta, priekšā vēl ir sarežģītais akreditācijas process. Pagaidām skolu finansiāli nodrošinās vecāku līdzfinansējums un sponsoru atbalsts.

 

 

 

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti