Preiļu novada domē pienākumus nevar pildīt vairāki darbinieki; paplašina izpilddirektora pilnvaras

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) vairākiem domes darbiniekiem aizliedzis pildīt darba pienākumus, tostarp pašvaldības domes priekšsēdētājai Marutai Plivdai ("Latgales partija") un viņas vietniekam Jurim Želvim. Lai nodrošinātu darbu Preiļu novada domē, paplašinātas domes izpilddirektora Alda Džeriņa pilnvaras.

ĪSUMĀ:

 • KNAB saistībā ar izmeklēšanu dienesta viltošanu piecām personām noteicis nodarbošanās aizliegumu.
 • KNAB aizliegums rada darbinieku trūkumu domē. Izpilddirektors pildīs domes vadītāja pienākumus.
 • Deputāts Erts saka, ka dome lūgs palīdzību VARAM.
 • Opozīcijas deputāts Zīmelis skaidros, vai piemērotie drošības līdzekļi ļauj būt deputātiem domē.

Piektdien ārkārtas domes sēdē tika pieņemts lēmums pilnvarot esošo domes izpilddirektoru Džeriņu parakstīt visus ar pašvaldības darbu saistītos dokumentus.

To vidū ir finanšu dokumenti kredītiestādēs, Valsts zemesgrāmatā, Valsts ieņēmumu dienestā, Valsts kasē, kā arī citās valsts un pašvaldību iestādēs.

Situācija Preiļu novada domē pašlaik ir saspringta, jo darba pienākumus nevar veikt arī Tehniskās daļas vadītājs, būvvaldes vadītājs un būvinspektors.

Preiļu novada domes deputāts Juris ErtsKarina Važnaja

  “Man ir grūti stādīties priekšā, kā ritēs izmeklēšana, bet mēs ļoti ceram, ka tas notiks ātri.

  Ja tas nenotiek ātri, tad vai nu mums būs jāmeklē citi darbinieki... Bet, lai meklētu citus darbiniekus, mums šie ir jāatlaiž. Uz kāda pamata? Viņu vaina nav pierādīta.

  Pašlaik atlaist darbiniekus mēs laikam nevaram, cik es saprotu. Šos jautājumus mēs droši vien lūgsim skaidrot mūsu pašvaldības juristiem, arī lūgsim Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas palīdzību, jo šī ir neordināra situācija,” stāstīja Preiļu novada domes deputāts Juris Erts. Viņš domē ievēlēts no Latgales partijas, Nacionālās apvienības un Latvijas Zemnieku savienības apvienotā saraksta.

  Savukārt daļai Preiļu novada domes deputātu radusies neizpratne par to, ko īsti nozīmē KNAB aizliegums - veikt noteiktas darbības. Kā norādīja Preiļu novada domes deputāts Aigars Zīmelis (Latvijas Reģionu apvienība), nav skaidrs, vai domes priekšsēdētāja un viņas vietnieks vispār drīkst veikt domes deputātu pienākumus:

  “Mums ir radies jautājums, ko lūgsim skaidrot tiesībsargājošām iestādēm, tai skaitā arī KNAB, lai skaidrotu normu, ko nozīmē – nedrīkst pieņemt lēmumus, kontroles un uzraudzības funkcijas Preiļu novada domē, tostarp ieņemt domes priekšsēdētāja vietnieka vai priekšsēdētāja amatu. Ja par amatiem ir skaidrs, tad mums jautājums par to, vai viņi var pildīt deputātu pienākumus, un kā viņi var pildīt deputātu pienākumus, ja nedrīkst pieņemt lēmumus?”

  KONTEKSTS:

  KNAB darbinieki otrdien, 5. novembrī, bija ieradušies Preiļu novada domē un aizturēja četras personas. KNAB veicis neatliekamās kriminālprocesuālās darbības, tai skaitā sankcionētas kratīšanas. KNAB ieguvis ziņas, kas liecina, ka laikā no 2019. gada 6. augusta līdz 7. augustam četras Preiļu novada domes amatpersonas ar vēl divu Preiļu novada domes amatpersonu atbalstu, iespējams, viltojušas aktu par atjaunotās Preiļu novada domes ēkas pieņemšanu ekspluatācijā.

  Sešām Preiļu novada domes amatpersonām, kuras iesaistītas kriminālprocesā par dienesta viltojumu, piemērots aizdomās turamā statuss un ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Piecām personām piemērots noteiktas nodarbošanās aizliegums, aizliegums tuvoties noteiktām personām un aizliegums izbraukt no valsts. Savukārt vienai personai - aizliegums tuvoties noteiktām personām un aizliegums izbraukt no valsts.

  Plivda noliedza KNAB pārmetumus par iespējamu viltus akta izdošanu atjaunotās Preiļu domes ēkas pieņemšanai ekspluatācijā. Tāpat viņa uzsvēra, ka notiekošais, viņasprāt, ir domes opozīcijas politiskā izrēķināšanās. Opozīcijā uzsver, ka deputātiem nav nekādas saistības ar KNAB darbībām.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti