Dienas ziņas

Samazina pirmās instances tiesu skaitu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Aktualizē āra nodarbību nozīmi skolā

Preiļu Brīvā skola mudina ieviest āra nodarbības arī vispārizglītojošās skolās

Preiļu Brīvā skola izveidota pirms trīs gadiem ar mērķi veidot mācību procesu pēc iespējas radošāku un aptuveni trešdaļu stundu apgūt dabā. Lai gan skolā mācās tikai astoņi bērni, šobrīd strauji aug pirmsskolas grupiņa, un skola piedalīsies projektos, lai mudinātu ieviest arvien vairāk āra mācību stundas arī vispārizglītojošās skolās.

Jau otro gadu Preiļu Brīvajai skolai ir kopprojekts ar līdzīga veida Lietuvas un Somijas skolām. Viens no uzdevumiem ir izveidot kopējas vadlīnijas un metodisko materiālu tieši par āra nodarbību norisi un nozīmi. Nupat tas prezentēts konferencē, bet skolas komanda ar viesiem aizvadīja kopīgu nodarbību mežā.   

Mācību stundas ārpus Preiļu Brīvās skolas telpām notiek regulāri, vismaz 30%  gadījumu, un konferences laikā audzēkņi kopā ar skolotājiem un viesiem no Lietuvas un Somijas tās pavada tuvējā mežā. Pieaugušo vadībā sazāģēt ugunskuram malku, izveidot nojumi un pagatavot siltu ēdienu – tie ir tikai daži no jaunajiem darbiem, kurus apgūst skolēni.

“No rīta mēs jau izrunājām ar bērniem rīta aplī, kā ziemā jūtas dzīvnieki, priekšmeti, minerāli, un mēs esam dabā. Mēs jau redzējām daudzu dzīvnieku pēdas, mēs redzējām pelītes, mēs redzējām vēl citus dzīvniekus,” par nodarbībām stāstīja Preiļu Brīvās skolas skolotāja Sanita Šuķe-Rasima.

“Mēs darām ko līdzīgu Somijā. Bet, es paskatījos aprīkojumu, varbūt tas nav tas, ko mēs dodam bērniem, taču tas ir aizraujoši un labi bērniem. Viņi iepazīst sevi un redz, kas notiek, mēģina darīt paši,” atzina skolotāja no Jivaskilas apgabala skolas Ulla-Maija Hanninena.

Pieredzes apmaiņa ar Somijas un Lietuvas skolām rit jau otro gadu. Kopā skolotāji ir izstrādājuši vienu no retajiem metodiskajiem materiāliem, kas apkopo tieši āra nodarbību metodes.

Lai arī valstu pieredze atšķiras, visi kā viens uzskata, ka tieši praktiska darbošanās, turklāt ārpus telpām, attīsta radošumu un sagatavo skolēnus reālajai dzīvei.

“Viena skola blakus Viļņai, Zaļā skola, ir līdzīga, un tur mācības lielākoties notiek ārā. Bet Brīvā skola tomēr ir daudz savādāka. Tā ir ļoti maza, un tāpēc jūs varat mācīt citā veidā, jūs varat vairāk komunicēt un darīt vairāk kopā ar mazāku bērnu skaitu,” sacīja skolotāja no Utenas proģimnāzijas “Žiburio” Reda Zarankiene.

Lai arī Preiļu Brīvajā skolā mācās tikai astoņi bērni, šobrīd strauji aug pirmsskolas grupiņa. Visus trīs pastāvēšanas gadus tiek īrētas telpas Saunas pagasta Priekuļu sākumskolas ēkā, bet jau nākamajā mācību gadā skola pārcelsies uz novada centru – Preiļiem.

“Mēs esam tomēr 11 kilometrus no Preiļiem. Bērni pie mums mācās ne tikai no Preiļu novada, bet arī no tālākiem novadiem. Mēs plānojam pārcelties uz centru, lai būtu tuvāk, lai būtu ērtāk,” stāstīja Preiļu Brīvās skolas skolotāja Sanita Šuķe-Rasima.

Neskatoties uz gaidāmo pārvākšanos, ārpusklases nodarbību skaits netiks samazināts un arī turpmāk Preiļu Brīvā skola piedalīsies projektos, ar kuru palīdzību iecerēts mudināt ieviest arvien vairāk āra mācību stundas arī vispārizglītojošās skolās.

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti