Kopiena ir cilvēku grupa, kuru vieno kas kopīgs, piemēram, kopīga dzīvesvieta, intereses vai valoda. Lai Preiļos attīstītu kopienas kustību, ir radīta vieta, kur kopā domāt un darīt. Preiļu novada Bērnu un jauniešu centra telpās tagad līdzās būs arī Kopienas resursu centrs.
“Resursu centri ir iecerēti kā vietas, kur kopā pulcēties pozitīviem, aktīviem vietējās kopienas cilvēkiem,
lai kopīgi plānotu, domātu par savu vietējo vidi, kurā viņi dzīvo, kurā strādā, kurā aug viņu bērni, un darītu kaut ko šīs vietas labā, spertu pavisam vienkāršus, mazus soļus, lai kopējo dzīvi padarītu jaukāku un patīkamāku,” stāsta Izglītības iniciatīvu centra projektu vadītāja Kristīne Liepiņa.
Kopienas resursu centra atklāšanā iedzīvotāji sāka ar praktiskām aktivitātēm, no māla veidojot podus. Centrā ir iegādāts keramikas ceplis, kas ļaus māla izstrādājumus apdedzināt.
“Mēs veidosim puķu podiņus vai dārzu augu podiņus, kuros vēlāk, kad viņi būs apdedzināti un sagatavoti, bērnudārza un dienas centra audzēkņi sastādīs garšvielas vai pavasara ziedus. Un tad, kad tie būs sadīguši, tos bērni kopā ar vecākiem nodos vientuļajiem senioriem pansionātā,” stāsta centrā.
Pirms centra atklāšanas notikušas apmācības pedagogiem un kopienas pārstāvjiem, kuru laikā tika apkopotas kopējās vajadzības, domājot, kas ir aktuāls un ko kopā varētu paveikt.
“Mēs piedalījāmies šinī projektā, apmeklējām kursus un veidojām grupās dažādas idejas par vēlmēm, ko mēs varētu kā kopiena realizēt. Un šī ir viena no šīm idejām. Es esmu par to ideju, ka pansionātiem palīdzētu, veidotu kastes, kurās pansionāta dalībnieki varētu pielikt savu rociņu, iesēt kādu sēkliņu un izaudzēt kaut ko,” klāsta Preiļu pirmsskolas izglītības iestāde “Pasaciņa” skolotāja Inga Laizāne.
Arī šo ideju – dārzu kastes senioriem – ir plānots īstenot. Kopienu resursu centra izveidi iedzīvotāji vērtē pozitīvi.
“Tas ir ļoti interesanti, tikai nostiprinās ģimenes, vecākiem, vecvecākiem kopā ar mazbērniem padarbojoties, jo, manuprāt, tās tehnoloģijas ir paņēmušas tik daudz laika. Ja ir iespējams kopā sanākt un padarīt kaut ko ārpus datoriem un televīzijas, tas ir tikai ģimeņu stiprināšanai,” uzskata Mārīte Spūle.
“Tādā sadarbībā rodas labas idejas, ir prieks par kādu labi paveiktu darbu. Tas priecē, ka gan mūsu novadam, gan blakus novadiem ir iespēja sadarboties un piedalīties šajā projektā. (..) Ir iedvesma, jo šis darbs nestāvēs vienkārši uz plaukta, bet gandrīz kā labdarības akcija,” tā Nadežda Hļebņikova.
Tāpat viens no Kopienas resursu centra mērķiem ir veicināt sociālo uzņēmējdarbību. Projekts tiek īstenots sadarbībā ar pašvaldībām, Izglītības iniciatīvu centru un “British Council” pārstāvniecību Latvijā.
“Mums Latvijā joprojām ir vieta uzlabojumiem tajā, ko mēs saucam par sabiedrības iesaisti, brīvprātīgo darbu un vēlmi darīt kaut ko tikai tāpēc, ka tas ir svarīgi manai zemei, manai valstij, manai kopienai, nākt kopā un darīt vienkārši lietas tāpat bez atlīdzības,” norāda “British Council” pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Matesoviča.
Beidzoties projekta finansējumam, iesāktajai kustībai būtu jāturpinās. Kopumā Latgalē kopienas resursu centri, aktivizējot vietējos iedzīvotājus, darbosies četrās vietās: Preiļos, Daugavpilī, Aglonā un Rēzeknes novada Sakstagala pagastā.