Prāto par risinājumiem bērnu zobārstu pieejamības problēmai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Atbildīgie prāto, kā risināt problēmas ar bērnu zobārstu pieejamību. Rīgā un reģionos situācija ir atšķirīga, bet netrūkst vietu, kur bērnu skaits uz vienu zobārstu pārsniedz tūkstoti, kas ir ļoti slikts rādītājs. Turklāt valsts apmaksātu pakalpojumu Latvijā sniedz neliela daļa zobārstu

Sabiedrības iniciatīva par valsts apmaksātu akūto zobārstniecību bērniem turpina savu ceļu Saeimā. Tās iesniedzēja Inga Vanaga norādīja uz divām problēmām – pirmkārt, šī pakalpojuma dārdzību, un, otrkārt, uz tā pieejamību, īpaši naktīs. Latvijā akūto palīdzību sniedz Stomatoloģijas institūts Rīgā un zobārstniecības poliklīnika Daugavpilī, un reizēm par lielu samaksu arī privātās klīnikās.

Prāto par risinājumiem ap bērnu zobārstu pieejamības problēmu
00:00 / 03:54
Lejuplādēt

"Kopš iniciatīvas iesniegšanas veselības nozarē ir īstenotas vairākas aktivitātes, lai izglītotu, skaidrotu gan ģimenēm, gan izglītojamajiem zobu kopšanas nozīmi. Bet kopumā problēma kā tāda nav atrisinājusies, lai varētu reģionos, īpaši mazākos novados, bērni saņemt palīdzību akūtos gadījumos," sacīja Vanaga.

Iesniedzēja piedāvā divus risinājumus – palielināt finansējumu zobārstiem, lai viņi būtu ieinteresēti sniegt valsts apmaksāto pakalpojumu bērniem, vai kompensēt vecākiem radušos izdevumus.

Problēma ar zobārstu pieejamību kopumā

Problēma ir ne tikai ar akūto palīdzību, bet zobārstu pieejamību bērniem kopumā, atzina arī veselības nozarē. Dažādās Latvijas vietās situācija ļoti atšķiras. Piemēram, Jelgavā ir aptuveni 1180 bērni uz vienu zobārstu, bet Ogrē – nedaudz virs 400 bērniem.

Veselības ministrijas Veselības aprūpes organizācijas nodaļas vadītāja Ineta Būmane Latvijas Radio skaidroja: "Līdz šim esam vērsuši savu darbību uz to, lai būtu pieejama prevencija, profilakse un plānveida pakalpojumi, lai akūtās situācijas neiestātos. Vismaz tās mazinātu, bet arī palīdzību savlaicīgi šādos gadījumos var saņemt. Situācija Rīgā un laukos ir dažāda. Un tāpēc kā pagaidu risinājums mums laukos ir mobilie kabineti."

Šādi kabineti ir pieejami, piemēram, Liepājā un Madonā.

Taču šeit iezīmējas vēl viena problēma – pat ja pilsētā bērnu zobārstu pietiek, no tiem vien salīdzinoši neliela daļa sniedz valsts apmaksātus pakalpojumus.

Jābūt uzsvaram uz prevenciju

Kopumā līgums ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) ir mazāk nekā piektdaļai zobārstu. Arī šī problēma ir jārisina, skaidroja Latvijas Zobārstu asociācijas vadītājs Andris Paeglītis.

Tomēr, runājot par akūto zobārstniecību bērniem, viņš skaidroja, ka galvenais uzsvars jāliek uz prevenciju. Ideālā variantā – visas ģimenes zobārstu. Paeglītis ir kategoriski pret zobārstniecības pakalpojumu sniegšanu bērniem naktī.

"Tā ir vardarbība. Jūs paši saprotiet, ka bērns naktī grib gulēt. Viņš tiek aizvests pie zobārsta, tur, protams, kaut kāda rinda ir, tad nāk tas sliktais zobārsts, kas viņam paliek atmiņā uz visu mūžu. Vai nebūtu tomēr labāk strādāt ar sabiedrību, ar ģimenēm, lai aicinātu iet pie  zobārstiem?" retoriski vaicāja Paeglītis.

Vienlaikus viņš piekrita, ka akūto pakalpojumu sniedzēju skaits dienas laikā ir jāpalielina.

Šobrīd NVD meklē iespējas, kā pakalpojumu paplašināt, apzinot prakses, kurās to varētu darīt. Tāpat iecerēts maksāt papildus tiem zobārstiem, kuri strādā ar bērniem, piemēram, kabineta iekārtošanai. Runājot par palīdzību diennakts režīmā, jebkuram iedzīvotājam neatliekamos gadījumos ir iespēja vērsties neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti