Prasība obligāti vakcinēties pret Covid-19 – izaicinājums mazajiem pārtikas veikaliem laukos

No 15. novembra darbu tirdzniecībā varēs turpināt tikai tie darbinieki, kuriem būs vakcināciju pret Covid-19 vai izslimošanu apliecinošs sertifikāts. Īpaši lielas problēmas tas var radīt lauku teritorijās, kur pārtikas veikali ir salīdzinoši tālu viens no otra. Ja vienā ciemā veikalu darbinieku trūkuma dēļ nāksies aizvērt, tad piekļuve pārtikai būs gaužām sarežģīta. Veikalnieki spiesti pamatīgi domāt, kā nepieļaut kādu veikalu slēgšanu pēc datuma, kurā nevakcinētajiem darbs būs jāpārtrauc.

Mazie lauku veikali lauza galvu obligātās vakcinācijas pret Covid-19 dēļKristaps Feldmanis

Mazo veikalu īpašnieki brīdi, kad spēkā stāsies prasība vakcinēties, daudzviet gaida ar bažām. Nav pārliecības, vai, aizejot nevakcinētajiem, pietiks darbinieku, lai veikalu nenāktos slēgt pavisam. Īpaši aktuāli tas ir nelielajos lauku veikaliņos, kuri atrodas tālu viens no otra un kuros strādā neliels cilvēku skaits.

Veikalu tīkls "Elvi" strādā pēc franšīzes principa. Liela daļa uzņēmuma veikalu atrodas laukos un ir salīdzinoši nelieli. Veikalu tīkla pārstāve Vineta Grigāne-Drande nenoliedza, ka ir kolēģi, kuri nevēlas vakcinēties, tādēļ zināmas problēmas nodrošināt nepieciešamo darbinieku skaitu būs.

Viņa norādīja: "Tā kā "Elvi" ir franšīzes tīkls, tad mums veikali pieder dažādiem juridiskajiem uzņēmumiem, un tiem veikaliem, kur, piemēram, vienam saimniekam ir vairākas tirdzniecības vietas, ir arī šobrīd izaicinājums, ka ir jāpārvirza darbinieki, lai šīs maiņas nosegtu. Uzreiz viens konkrēts piemērs Bauskas apkaimē – mums ir veikals Bauskā, mums ir veikals Mežotnē un mums ir veikals Ceraukstē, un tie visi pieder vienam īpašniekam, un šim īpašniekam rodas izaicinājums. Tādēļ, ka šī vakcinācijas aptvere nav pietiekami laba, viņam ir jāpārvirza darbinieki no viena veikala uz citu."

Ziņu par to, ka kādu "Elvi" tīkla veikalu nāktos slēgt pilnībā, gan neesot. Tiesa, darbinieku trūkuma dēļ vietām varētu tikt pārskatīts veikalu darbalaiks un tas varētu būt īsāks arī pēc mājsēdes beigām.

"Elvi" pārstāve Grigāne-Drande vēl norāda uz kādu nepilnību, proti, ne visi, kuri tomēr būs piekrituši vakcinēties, paspēs iegūt sertifikātu līdz noteiktajam 15. novembrim, jo iespējas vakcinēties dažādos reģionos tomēr ir nedaudz atšķirīgas. Tas nozīmē, ka daļai tāpat varētu nākties darbu pamest uz dažām dienām, kamēr spēkā stājas sertifikāts.

Pārsvarā darbinieki vakcinējušies

Oļģerts (Latvijas Radio pēc vīrieša lūguma mainīja viņa balsi un vārdu) ir tirdzniecības pārstāvis un ik nedēļas apmeklē daudzus desmitus nelielu veikalu reģionos, izplatot sevis pārstāvēto produkciju. Viņš labi redz situāciju veikalos.

"Secinājums par vakcināciju veikalos šobrīd ir tāds, ka daudzos veikalos tomēr cilvēki ir vakcinējušies, bet tas, ko var novērot, ka viņi ir sagaidījuši pēdējo brīdi [to darīt]. Ir pa pāris darbiniekiem veikalos, kas nav vakcinējušies, bet lielākā daļa tomēr ir. Ir arī viens piemērs, ka ir vairāki veikali īpašniekam un viņam ir aptuveni 20 darbinieki, un no tiem visiem ir vakcinējies tikai viens cilvēks," pastāstīja Oļģerts.

Ir arī labie piemēri – veikali, kuros darbinieki bijuši gana atbildīgi un vakcinējušies. Tajos šobrīd nav jālauza galvas par to, kā turpināt darbu. Tāds, piemēram, ir arī neliels pārtikas veikaliņš Dienvidkurzemes novada Cīravā.

Tā vadītāja Dace Balode sacīja: "Mūsu veikalā visi būs vakcinējušies. Tieši mūsu veikalā. Viena mums ir izslimojusi un vēl divas tūlīt būs [vakcinējušās], process ir pabeigts un tad līdz 15. [novembrim] mums būs pilnīgi visas [vakcinētas]. Mums problēmu nebūs ar šo jautājumu.''

KONTEKSTS:

Līdz 15. novembrim noteikts pārejas termiņš, kurā pret Covid-19 jāvakcinējas ne tikai publiskajā sektorā strādājošajiem, bet arī privāto uzņēmumu darbiniekiem, kuri ikdienā saskaras ar cilvēkiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt