Prasa palielināt kompensācijas zāļu iegādei C hepatīta pacientiem

Pie Veselības ministrijas trešdien notiek „Apvienības HIV.LV” akcija, lai panāktu lielāku valsts atbalstu hroniskā C hepatīta slimnieku ārstēšanai.

Apmēram 20 dzeltenos t-kreklos tērpti aktīvisti ar plakātiem, kas vēstī „C hepatīts dejo rokenrolu slimnieku bērēs” dala informatīvas skrejlapiņas garāmgājējiem. Tiek uzsvērts, ka šobrīd vairums slimnieku, kas sirgst ar C hepatītu, paši nevar atļauties dārgās zālēs.

„Ārstēšanās jautājums ir ārkārtīgi svarīgs, jo cilvēkiem infekcijas rezultātā attīstās ciroze, viņi mirst no tā, ka aknas nespēj darboties. Bet patlaban valsts kompensē tikai 75% no izmaksām, cilvēkam jāizliek no savas kabatas līdz 200 latiem mēnesī. Mēs zinām, cik ir aprēķināts iztikas minimums, tad pār zālēm jāizdod vairāk par iztikas minimumu,” norāda HIV.LV valdes priekšsēdētājs Aleksandrs Molokovskis.

"Biedrība "Apvienība HIV.LV" bija vairākkārt paudusi savu nostāju par nepieciešamību būtiski uzlabot pieejamību ārstēšanai C hepatīta pacientiem, bet valdībai joprojām trūkst politiskās gribas problēmu atrisināt," saka Molokovskis.

Veselības ministrija jau ir iesniegusi valdībai informatīvu ziņojumu par finanšu situāciju veselības aprūpes jomā. Tajā tika iekļūts arī papildus naudas līdzekļu pieprasījums C hepatīta zāļu kompensēšanai, palielinot to no 75 procentiem uz 90 procentiem. Veselības ministrijas pārstāve Egita Pole pauž, ka reālais kompensācijas palielinājums būs atkarīgs no nākamā valsts budžeta, jo šobrīd jāatmaksā Veselības ministrijas parāds.

"Ministriju pieprasījumi ir lielāki, nekā dalāmā summa. Veselības jomai arī bez tā ir dauds vajadzību - jāceļ pakalpojumu tarifi, slimnīcām trūkst naudas, mediķu darba apmaksai. Protams, pacientu loks būtu paplašināms, bet viss jāskatās kopumā, šobrīd daudz neko prognozēt nevaram," skaidro Pole.

Veselības ministrija un akcijas dalībnieki ir vērsušies arī pie kompensējamo zāļu ražotājiem aicinot samazināt cenas zālēm kas nepieciešamas C hepatīta ārstēšanai. Tāpat vakar ir pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kas saīsina un vienkāršo C hepatīta diagnozes noteikšanu.

Kā ziņots, biedrība "Apvienība HIV.LV" jau vairākkārt paudusi savu nostāju par nepieciešamību palielināt kompensācijas apmēru zāļu iegādei C hepatīta pacientiem un paplašināt to HIV pacientu loku, kuriem būtu nepieciešams sākt ārstēšanu pēc pasaulē pieņemtiem standartiem.

Savukārt Veselības ministrija norādījusi, ka visu veselības nozares vajadzību segšanai šā gada otrajā pusgadā nepieciešami papildu 36,6 miljoni latu, tai skaitā 15,4 miljoni latu nozares deficīta segšanai. Cita starpā ziņojumā tiek prasīti papildu līdzekļi arī biedrības "Apvienība HIV.LV” minētajiem mērķiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti