Labrīt

Četras Zemgales pašvaldības grib apvienot spēkus un izveidot vienu pašvaldības policiju

Labrīt

Jūrmala pirmā sāks svērt atkritumus; pilsētniekiem bail no svešiem mēsliem

2000 eiro naudas sodu varēs piemērot par karavīra formas tērpa valkāšanu

Prasa noteikt soda naudu civilistiem par Latvijas militārās formas valkāšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Civiliedzīvotājus varēs sodīt par karavīra formas tērpa valkāšanu, ja tam būs Latvijas Nacionālo bruņoto spēku atšķirības zīmes. Šādu priekšlikumu Aizsardzības ministrija iesniegusi strīdīgajiem grozījumiem Militārā dienesta likumā, kur par prettiesisku karavīra formas tērpa valkāšanu plānots ieviest bargu soda naudu – līdz 2000 eiro.

Savukārt sods par karavīra formas tērpa vai tā sastāvdaļu apriti juridiskām personām sods varēs sasniegt pat 20 000 eiro. Aizsardzības ministrija to pamato ar hibrīdkara draudiem.

Tiesības nēsāt karavīra formas tērpu ir jānopelna, saka Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons, skaidrojot ministrijas ieceri turpmāk par prettiesisku karavīra formas tērpa nēsāšanu piespriest soda naudu. Pārkāpējiem sodus piemēros Militārā policija. Saeima grozījumus pirmajā lasījumā atbalstīja jau pavasarī, lai gan toreiz deputāti grozījumus pamatīgi kritizēja. Likumprojektā bija noteikts, ka soda nauda pienāksies par karavīra formas tērpa vai tā sastāvdaļu valkāšanu, taču tagad Aizsardzības ministrija normas precizējusi, nosakot, ka sods pienāksies gadījumā, ja valkāts formas tērps ar atšķirības zīmēm.

"Pēc visām starptautiskajām konvencijām par karavīru tiek atzīts tas, kas valkā šīs atšķirības zīmes, un tas ir svarīgākais," paskaidroja Garisons.

"Bet, protams, ir jāapzinās, ka, ja kāds mēģinās nēsāt tikai bikses vai jaku, tāpat attiecīgi vai nu Militārā policija vai kāds varētu sākt interesēties, ko tas nozīmē."

Plānots arī krietni palielināt sodu par prettiesisku karavīru formas tērpu pasūtīšanu, izgatavošanu un izplatīšanu. Juridiskām personām sods varēs sasniegt pat 20 000 eiro. Aizsardzības ministrijai zināms, ka pirms vairākiem gadiem Krievijā kāda "airsoft" militārās simulācijas spēļu komanda internetā iegādājusies lielu daudzumu Latvijas armijas formas tērpu un komanda spēlēs imitējusi konkrētu Latvijas Nacionālo bruņoto spēku bataljonu. Komandas rīcībā esot bijuši pilni atšķirības zīmju komplekti, kas joprojām atrodas Krievijas Federācijā. Garisons sacīja, ka

lielo sodu mērķis ir novērst draudus, ka Latvijai nelabvēlīgi spēki varētu maskēties ar Latvijas karavīru formām.

"Mēs redzējām, kas notika Donbasā, Ukrainā, kad tiek izmantoti dažādi formastērpi maskēšanās nolūkā, lai maldinātu," teica Garisons. "Tādēļ šādos hibrīda apstākļos mums ir interese nodrošināties pret to, ka neviens neizmanto nepatiesi, neuzdodas par bruņoto spēku Latvijas valsts pārstāvjiem un nenēsā šos formas tērpus."

Garisons informēja, ka civiliedzīvotājiem sodi par karavīru formas tērpu valkāšanu esot arī citur Eiropā. Piemēram, Beļģijā, Zviedrijā, Igaunijā un vēl vairākās valstīs par to pat draud kriminālatbildība. Tādēļ arī 2000 eiro naudas sodu par karavīra formas tērpa prettiesisku valkāšanu Garisons neuzskata par bargu.

Atbildīgajā Saeimas Aizsardzības komisijā viedokļi gan dalās.

Saskaņas deputāts Jānis Ādamsons iesaka soda naudas griestus noteikt 250 eiro. Ādamsons Aizsardzības ministriju kritizē, jo, viņaprāt, līdz šim ministrija nav spējusi pamatot, ka neatļauta karavīru formas tērpu valkāšana vai izplatīšana Latvijā ir problēma.

"Ja Aizsardzības ministrijas pārstāvji varēs pamatot, kāpēc viņi ir gatavi palielināt tik drastiski soda sankcijas, man nav problēmu atsaukt savu priekšlikumu," teica Ādamsons. "Bet šobrīd šie priekšlikumi izskatās ļoti nesamērīgi no Aizsardzības ministrijas puses, nepārdomāti un neadekvāti."

Savukārt Saeimas Aizsardzības komisijas priekšsēdētājs ''Vienotības'' deputāts Ainars Latkovskis lielās soda naudas par karavīru formas tērpu valkāšanu atbalsta. Viņš piekrīt Aizsardzības ministrijai, ka bargie sodi vajadzīgi, lai izvairītos no tā sauktajiem „zaļajiem cilvēciņiem”.

"Šis ir preventīvi. Nav jāuztraucas nevienam medniekam un makšķerniekam," pauda Latkovskis. "Tas, ko valkā viņi, krasi atšķiras no mūsu formas tērpiem. Tikai tie, kas gribēs kaut kādā veidā pretdarboties Latvijai, tie vilks formas tērpus, kas līdzināsies mūsu Latvijas armijas formastērpiem, un tādā veidā mēģinās izprovocēt uz kādiem konfliktiem. Tādēļ sodi ir bargi un es tos atbalstu."

Latkovskis pagaidām nespēj pateikt, kad komisija turpinās skatīt grozījumus Militārā dienesta likumā, tomēr tas notikšot savlaicīgi. Jebkurā gadījumā sodus par prettiesisku karavīru formas tērpu valkāšanu varēs piespriest tikai pēc tam, kad spēkā būs stājies jaunais Administratīvo pārkāpumu procesa likums, kuru deputāti jau gandrīz gadu gatavo trešajam lasījumam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti