Nakts ziņas

Ķīlnieku krīze Pļavniekos

Nakts ziņas

Londonas maratonā arī latvieši

NBS lūdz atteikt partijas reģistrāciju

Požarnovs sola tiesāties, ja UR neļaus partijai izmantot nosaukumu «Gods kalpot Latvijai»

Uzņēmuma reģistrs (UR) vēl lems, vai atļaut jaundibinātajai partijai „Gods kalpot Latvijai” reģistrēties ar šādu nosaukumu. UR ir saņēmis iebildumus no Aizsardzības ministrijas un Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, kas norāda, ka „Gods kalpot Latvijai” ir devīze, ko lieto karavīri. Ja UR neļaus partijai reģistrēties ar šādu nosaukumu, partijas valdes priekšsēdētājs Andrejs Požarnovs sola tiesāties.

Partijas „Gods kalpot Latvijai” dibināšanas kongress notika pirms nepilnām divām nedēļām. Jau pirms tam Aizsardzības ministrija aicināja partiju neizmantot nosaukumā frāzi „gods kalpot Latvijai”, jo to lieto karavīri.

„Tas ir ļoti īpašs, pat emocionāls vārdu salikumus, kuru karavīrs vai zemessargs saka, dodot zvērestu pirmajā dienā. Viņš to saka katru reizi, saņemot apbalvojumus, pateicības,” norāda  Nacionālo bruņoto spēku komandieris Raimonds Graube. „Līdz ar to bruņotie spēki droši var teikt, ka lieto šos vārdus desmitiem reižu, svētku laikā par tūkstošiem reižu vienas dienas laikā, un tas ir ļoti īpašs vārdu salikums. Mēs negribam, ka mēs radītu kādas asociācijas ar jebkuru struktūru, biedrību, šinī gadījumā partiju. Bet, uzsveru, es šeit neiestājos pret partijas nosaukumu. Es iestājos pret šo trīs vārdu izmantošanu,” viņš norāda.

UR notika Konsultatīvās padomes nozaru sēde, kurā eksperti vērtēja, vai ir juridisks pamats atteikt partijai reģistrēties ar nosaukumu „Gods kalpot Latvijai”. Valsts prezidenta konstitucionālo tiesību padomnieks Jānis Pleps norādīja, ka šāds politiskās partijas nosaukums, iespējams, varētu maldināt par partijas saiknēm ar armiju. Tomēr normatīvajos aktos nav konkrēti noteikts, kādas frāzes vai devīzes partiju nosaukumos nedrīkst izmantot. Minēts vien tas, ka nosaukums nedrīkst maldināt par partijas mērķiem.

UR galvenā valsts notāre Guna Paidere stāsta, ka UR vēl nav pieņēmis lēmumu, kā rīkoties. „Sabiedrībā nav viennozīmīgs viedoklis, ņemot vērā, ka biedrība ar šādu nosaukumu jau ir vairākus gadus darbojusies. Tagad mēs dzirdējām šos dažādos viedokļus. Pārsvarā gan ekspertu viedoklis sliecās uz to, ka šī devīze būtu aizsargājama. Līdz ar to mēs skatīsimies,” uzsvēra Paidere. "Kuri tad būtu eksperti, kas pateiktu, kuras ir tās ir valstiski nozīmīgās frāzes, un kurā likumā mēs viņas rakstītu. Līdz ar to, ko uz ko vedināja eksperti, ka tomēr ir jāskatās katrs gadījums individuāli, jo nevar arī teikt, ka konkrētas frāzes izmantošana būtu pretēji labiem tikumiem vai maldinātu. Jo, ja situācija ir atbilstoša, tad varētu būt pieļaujams šis lietojums," sacīja Paidere.

Šis gadījums raisījis arī jautājumu - Kas būs, ja, piemēram, kāds gribēs partijas nosaukumā likt vārdus “Dievs svētī Latviju”? Proti, vai ir vēl kādas frāzes vai devīzes, kuras valsts vēlas aizsargāt. "“Gods kalpot Latvijai” lietojums ir nostiprināts NBS un Aizsardzības ministrijas iekšējos aktos. Te ir tā problēma, ka likums neparedz sevišķas, īpašas tiesības bruņotajie spēkiem uz šo vārdu lietošanu," teica LU juridisko zinātņu doktors Aivars Lošmanis.

Tikmēr partijas „Gods kalpot Latvijai” valdes priekšsēdētājs Andrejs Požarnovs Nacionālo bruņoto spēku un Aizsardzības ministrijas bažas sauc par nepamatotām un emocionālām. Viņš norāda, ka militārās personas nevar darboties partijās, tāpēc ir lieki runāt par partijas „Gods kalpot Latvijai” nosaukuma saistīšanu ar armiju.

Požarnovs arī uzsver, ka eksistē jau precedents, kad politiskā partija nosaukumā izmanto simbolisku devīzi. „Tieši pēc analoģijas, nevienam jau neienāk prātā, ka Brīvības piemineklis būtu iestājies Nacionālajā apvienībā, jo Nacionālā apvienība izmanto savā kombinētajā nosaukumā „Tēvzemei un brīvībai”,” sacīja Požarnovs.

Ja Uzņēmumu reģistrs atteiksies reģistrēt partijas nosaukumu Gods kalpot Latvijai, Požarnovs sola tiesāties. Reģistrācijas dokumentus partija iesniedza otrdien, 8.martā, un atbilde Uzņēmumu reģistram ir jāsniedz līdz 16. martam.

Partija oficiāli tika dibināta 27.februārī. Vēl pirms dibināšanas aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (ZZS) partijas nosaukuma izmantošanu nosauca par nekorektu, kam gan partijas vadība nepiekrita.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti