Aktuāli

Liepājas domes priekšsēdētāja biroja vadītāja: Seskam ir mūžīgais dzinējs

100 deči Latvijai

#100 Maizes iepakojuma aizdares

Ieva Jaunzeme: Laiki, kad pelēkie kardināli varēja ietekmēt VID darbu, neatgriezīsies

Potenciālā VID vadītāja cer uz «pelēko kardinālu» ietekmes neatgriešanos dienesta darbā

2018. gads aizvadīts ne tikai simtgades, bet arī Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora meklējumu zīmē. Šā gada martā negaidīti mūžībā aizgājušās Ilzes Cīrules pēcteci nācās meklēt pat divos konkursos. Otrā konkursa gaitā īpaša vērība tika pievērsta pretendentu reputācijai un par piemērotāko no 23 kandidātiem tika atzīta Ieva Jaunzeme. Patlaban viņa ir Ekonomikas ministrijas administrācijas vadītāja.

Pašreizējā Ekonomikas ministrijas administrācijas vadītāja Ieva Jaunzeme, kuru šā gada 20. novembrī Valsts kancelejas izveidotā konkursa komisija atzina par uzvarētāju konkursā uz VID ģenerāldirektora amatu, var lepoties ar iespaidīgu darba pieredzi. Viņa ir bijusi Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore, Konkurences padomes priekšsēdētāja un Labklājības ministrijas valsts sekretāre. Divus gadus strādājusi Briselē par Ekonomikas ministrijas padomnieci nodarbinātības, makroekonomikas, valsts atbalsta un struktūrfondu jautājumos.

Tomēr konkursā uz Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora amatu Jaunzeme nolēmusi pieteikties tikai pēc tam, kad saņēmusi konkursa komisijas piesaistītās personālatlases kompānijas uzaicinājumu. Viņa pati to skaidro vienkārši: “Es ar viņiem esmu sadarbojusies iepriekš, un esmu viņu datubāzē. Nebiju sen uz savu CV paskatījusies tādām acīm. Bet tas ir tāds atlases mehānisms arī man, ka pirmšķietami viņi ir atlasījuši un atzīmējuši, ka tas derētu.”

Vaicāta, kādu viņa redz savu lomu Valsts ieņēmumu dienestā, Jaunzeme sola turpināt reformas, kuras nepaspēja pabeigt nodokļu administrācijas iepriekšējā vadītāja Ilze Cīrule. “Viņas darbs būtu jāturpina kādam. Un kāpēc es nevarētu būt tas cilvēks, kas to darbu turpinātu? Tās iestrādnes, ko viņa ir izdarījusi, domāju – ir vērā ņemamas un turpināmas. Jā, es apskatījos, cik ilgi viņa bija – pa tiem gadiem viņa izdarījusi ļoti daudz,” saka Jaunzeme.

Jau pēc uzvaras konkursā uz Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora amatu Ieva Jaunzeme paudusi izbrīnu par to, ka arī pēc reorganizācijas darbu dienestā arvien turpina vairākas amatpersonas, kuru reputāciju aptraipījusi aizdomu ēna un pat kriminālprocesi. Viņasprāt, tā nedrīkstētu būt: “Protams, nevainīguma prezumpcija pastāv. Bet tajā pašā laikā… Arī KNAB devis savas vadlīnijas, kas darāms gadījumos, ja ir reputācijas riski. Te ir darbs iekšējās drošības dienestam kopā ar personāla daļu, jo neviens netiek vajāts citu iemeslu dēļ. Jā, daudz cilvēku atbrīvoti no darba Valsts ieņēmumu dienestā. Kā tas tā nākas, ka šāda situācija joprojām ir?”

Valsts ieņēmumu dienests ir ļoti ietekmīga valsts institūcija. Tās redzeslokā mēdz nonākt arī politiskajām aprindām pietuvināti ļaudis.

Jaunzeme cer, ka tie laiki, kad dažādi "pelēkie kardināli" un politiķu padomnieki varēja ietekmēt VID darbu, vairs neatgriezīsies.

“Politiskā kultūra tomēr mainās, un es gribu cerēt, ka neiesim atpakaļ uz tiem laikiem, kad šādas lietas bija iespējamas. Civilizētā pasaulē tas nav iespējams,” saka Jaunzeme.

Valsts ieņēmumu dienesta kompetencē ir ne tikai nodokļu piedziņa. Dienestam ir nozīmīga loma arī patlaban ļoti aktuālajā naudas atmazgāšanas novēršanā. Jautāta par dienesta prioritātēm šajā jomā, Jaunzeme teic: “Pamatfunkcijas, kas ir VID, ir darbs ar kontrabandu, kas ir no avotiem. Arī skatīties uz to, kurās vietās notiek naudas atmazgāšana. Tas ir ļoti konkrēts process: ir legālā nauda, kurai pieliek bišķīt klāt nelegālo naudu un cenšas to iepludināt. Es redzu to lomu par analītiku.”

Pagaidām gan nav īsti zināms, kad tieši jautājums par konkursā uzvarējušās Ievas Jaunzemes apstiprināšanu Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora amatā nonāks valdības darba kārtībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt