Rīta Panorāma

Austrijā pagarina mājsēdes režīmu

Rīta Panorāma

"Louis Vuitton" skate ASV mirušā Ablo piemiņai

Biežāk uzdotie jautājumi un atbildes par Covid sertifikātiem

Pote ārzemēs, uzvārda maiņa, nav internetbankas – jautājumi un atbildes par Covid-19 sertifikātu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Kā saņemt Covid-19 sertifikātu, ja nav internetbankas, ja vakcinācija notikusi ārpus Latvijas vai ko iesākt ar sertifikātu, ja mainījies uzvārds? Uz šiem un vēl citiem bieži sabiedrībā uzdotiem jautājumiem atbildēja Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāve. 

Tiklīdz cilvēks ir pilnībā pabeidzis Covid-19 vakcinācijas kursu, viņam ir pieejams vakcinācijas sertifikāts. Tomēr, tas nav derīgs uzreiz pēc potes saņemšanas.

NVD pārstāve Evija Štālberga sacīja: “Pēc vakcinācijas jāpaiet vismaz 14 dienām, neskaitot vakcinācijas dienu. Tātad 15 dienas, pēc kurām sertifikāts kļūst “zaļš” jeb aktīvs,” norādīja Štālberga.

Daļa cilvēku neizmanto internetbanku vai arī tiem nav mājās pieejams dators. Šādā gadījumos ir paredzēts risinājums, kā iegūt izdrukātu vai digitālu sertifikātu. Iepriekš piesakoties, pēc sertifikāta ir jādodas uz savas pašvaldības klientu apkalpošanas centru vai uz kādu no valsts un pašvaldību vienotajiem klientu apkalpošanas centriem.

“Palīdz cilvēkam saņemt gan elektronisko versiju vai, ja ir nepieciešams, izdrukāt un iedzīvotājam pašam nav tādu iespēju, tad šajos centros ir iespēja šos Covid-19 sertifikātus izdrukāt un iegūt papīra formātā,” atzīmēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāvis Gatis Ozols. 

NVD skaidroja, ka sertifikāta izdruku vai digitālo versiju var prasīt arī ārstniecības iestādē, kur saņemta vakcīna. Bet kā saņemt sertifikātu, ja persona ir vakcinējusies ārpus Latvijas?

“Šādos gadījumos ir būtisks nosacījums, vai cilvēks Latvijā joprojām ir sociāli apdrošināts. Ja cilvēks Latvijā ir tiesīgs saņemt valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, doties pie ģimenes ārsta par valsts līdzekļiem, veikt vakcināciju, tad viņš ārzemēs veikto vakcinācijas faktu var reģistrēt Latvijā. Tas notiek, vēršoties ar iesniegumu Nacionālajā veselības dienestā,” pastāstīja Štālberga.

Daļa cilvēku saņem balstvakcīnu pret Covid-19. Rodas jautājums, vai vecais sertifikāts joprojām būs derīgs.

Štālberga: “Viņiem sistēmā veidojas trešais sertifikāts. Tajā pašā laikā sertifikāts par otro poti nezaudē savu spēku. Sertifikāts par pilna vakcinācijas kursa pabeigšanu – divas potes no divām – joprojām būs derīgs. Var izmantot gan sertifikātu par otro poti, gan sertifikātu par trešās potes saņemšanu.” 

Gadās arī situācijas, kad pēc sertifikāta saņemšanas, cilvēkam var manīties uzvārds, piemēram, apprecoties vai šķiroties. 

Kā rīkoties šādos gadījumos, pastāstīja NVD pārstāve: “Divas nedēļas pēc uzvārda maiņas, iedzīvotājam ir jāatver tīmekļa vietne “covid19sertifikats.lv” un jādzēš esošais sertifikāts. Pēc tam jāpieslēdzas tīmekļa vietnei no jauna. Tīmekļa vietne piedāvās izveidot jaunu sertifikātu. Tādā veidā tiks izveidots jauns sertifikāts ar jauno uzvārdu. Līdz tam laikam, ja ir nepieciešamība izmantot sertifikātu ar veco uzvārdu, papildus ir jāuzrāda dokuments par uzvārda maiņu.” 

Vēl der atcerēties, ka, ja vakcinētai personai tiek laboratoriski apstiprināta Covid-19 infekcija, pat tad, ja nav nekādu slimības simptomu, uz laiku līdz 11. dienai kopš infekcijas konstatēšanas tiek apturēta vakcinācijas sertifikāta darbība. Pēc 11 dienām sertifikāts atkal ir derīgs. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti