Pašvaldību vēlēšanas

Kustības "Par!" izpilddirektors Mārtiņš Šteins par vēlēšanu rezultātiem

Pašvaldību vēlēšanas

Pašvaldību vēlēšanas. Pēcvēlēšanu diskusija

Intervija ar politologu Filipu Rajevski

Politologs Rajevskis: Vēlēšanās nebija pietiekami lielas intrigas vai šova

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Šajās pašvaldību vēlēšanās nebija pietiekami lielas intrigas, lai uz tām atnāktu vairāk vēlētāju, uzskata politologs Filips Rajevskis. Intervijā Latvijas Televīzijai viņš sacīja, ka cilvēkiem vajag šovu, intrigu, lai būtu pamats doties uz vēlēšanām.

Pašvaldību vēlēšanu rezultāts parāda, ka intrigas vispār nav. “Vēlētājs ir piegājis ļoti konservatīvi. Visi jūtas labi, nobalso par to, kas ir. Miers,” sacīja Rajevskis. Viņš nepiekrīt viedoklim, ka, iespējams, zemo vēlēšanu aktivitāti būtu ietekmējis siltais laiks vai novadu reforma. Kopš ieviesta iepriekšējā balsošana, cilvēki var izšķirties, vai vispār doties uz vēlēšanām vai ne. Nevis skatās – “ā, saule, nu tad neeju”.

Vērtējot reģionu reformas ietekmi uz vēlētāju noskaņojumu, Rajevskis pauda, ka, viņaprāt, cilvēkiem “lielos vilcienos nav pretenziju pret reformu”. Pretējā gadījumā būtu bijusi cita reakcija. Uz vēlēšanām atnākušie, visticamāk, bijuši ekonomiski aktīvākie, kam nav vienaldzīga pašvaldību dzīve.

Politologs gan novērojis, ka vietām aktivitātes rezultātos ir vērojams protests, jo vairāk uz vēlēšanām aizgājuši pilsētnieki, ne laucinieki. Iespējams, tā protestēts pret slikto infrastruktūru, lai tiktu uz vēlēšanu iecirkņiem. Tādējādi arī daudzi līdzšinējie mēri ir saglabājuši vietu pašvaldības domēs.

Varbūt cilvēki ir atēdušies no lielajām pārmaiņām, kādas bija 13.Saeimā.

“Cilvēkiem pārmaiņas nepatīk,” sacīja Rajevskis, norādot, ka Jūrmala ir viens no tipiskākajiem piemēriem, kur pirms mēra Gata Trukšņa (ZZS) visu laiku bijusi rosība ar izmaiņām un korupcijas lietām. Bet cilvēki tagad izvēlējušies “labāk Truksnis rokā nekā mednis kokā”.

Vērtējot pandēmijas ietekmi uz vēlēšanu rezultātiem, viņš pieļāva, ka tāda varētu būt bijusi. Ievēlēti cilvēki, ko vēlētāji pazinuši. “Covid ierobežojumi neļāva cilvēkiem iepazīt savus kandidātus,” sacīja Rajevskis. Dažādi ierobežojumi vienmēr nākot par labu atpazīstamiem kandidātiem. Latvijas reģionālie mediji neesot tik dinamiski, lai ar to jaudu atpazīstamību veicinātu, savukārt sociālajos tīklos vajadzētu darboties daudz radošāk, nekā tas noticis.

KONTEKSTS

Pašvaldību vēlēšanās, kurās iedzīvotāji izraudzījās domju deputātus, kuri strādās jaunās aprises novados, pie vēlēšanu urnām devās 34,01% balsstiesīgo, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) dati. Šis ir zemākais aktivitātes rādītājs pašvaldību vēlēšanās kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti