Panorāma

"RB Rail" akcionāri izsaka neuzticību B. Rubesai

Panorāma

Baltijas simtgadi atzīmē Londonā

Kādi ir vēlēšanu izaicinājumi?

Politologs Rajevskis: Mūsdienu izaicinājums - padarīt vēlēšanas par izklaidējošu procesu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Viens no nākamās Saeimas vēlēšanu izaicinājumiem ir vēlētāju aktivitāte, un, lai cilvēki iesaistītos,  seriālu un sociālo tīklu laikmetā izaicinājums ir  padarīt vēlēšanas par izklaidējošu procesu, uzskata politologs Filips Rajevskis.

Jaunākā SKDS aptauja liecina, ka 26% Latvijas vēlētāju joprojām nezina, par ko balsos rudenī gaidāmajās Saeimas vēlēšanās. Bet 16,5% apgalvo, ka vēlēšanās nepiedalīsies vispār.  Arī tie, kas piedalās, nereti atzīst, ka arī no savas līdzdalības vēlēšanās neredz īstu jēgu.

Pēc SKDS datiem 66% vēlētāju atzīst, ka pati balsošana ir viegla un saprotama, bet pēc ievēlēšanas līdz Saeimas deputātam pēkšņi ir ļoti tālu. 75% Saeimas vēlētāju atzīst, ka jūt attālinātu kontaktu ar deputātu, tikai 5% kontakts esot tuvs.

Aktivitāte vai tās trūkums vienkārši liecina par noskaņojumu sabiedrībā, skaidro politologs Filips Rajevskis.

“Lielākais izaicinājums seriālu un sociālo tīklu laikmetā ir padarīt vēlēšanas par izklaidējošu procesu,” uzskata Rajevskis.

“Lai tas būtu izaicinājums. Lai būtu intriga. Jo tikai tad, kad ir intriga, rodas interese, un cilvēki pieņem lēmumus – vai piedalīties un par ko balsot. Kamēr viss ir mierīgi un viss ir labi, ir zema līdzdalība,” skaidro Rajevskis.

Savukārt jautājumā par balsu pirkšanu, kas pavada katras vēlēšanas Latvijā, ir jārīkojas ir uzreiz.

“Nauda vienmēr lien pie varas. Un balsošana jāsarīko tā, lai naudai būtu mazākas iespējas izkropļot vēlētāju gribu. Vēlētājam ir jāsaprot, ka pēc tam sūdzēties maz jēgas. Ja kādus pārkāpumus mana, tie jānovērš uzreiz,” uzsver Publisko tiesību institūta izpilddirektors Arvīds Dravnieks.

Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT) šobrīd nav nevienas lietas, kas būtu saistītas ar vēlēšanām Latvijā, lai gan tur skatīti jautājumi gan par valodas līmeni kandidātam, gan bijušo VDK darbinieku tiesībām kandidēt un piecu procentu barjeru, kas jāpārvar.

“Mazāk varbūt izskanēja lieta “Jaunie demokrāti pret Latviju”, kas teica, ka tā 5% barjera ir pārāk augsta, uz ko ECT teica, ka tas ir valsts ietvaros, būs pazudušās balsis vienmēr. Un ECT ieskatā tas ļauj paust savu gribu,” stāsta Latvijas pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās Kristīne Līce.

Šo vēlēšanu lielākais izaicinājums būs Satversmes tiesas atbilde Tatjanai Ždanokai, kura apstrīdējusi vēlēšanu tiesību ierobežojumus padomju komunistu aktīvistiem.

“Būs interesanti, kā Satversmes tiesa izlems sūdzību par pasīvo vēlēšanu tiesību ierobežošanu. Savulaik jau Ždanoka vērsās ECT, un toreiz tiesa pateica, ka tas ir samērīgs, bet pēc laika likumdevējam šie ierobežojumi jāpārskata, lai pārliecinātos, vai ir nepieciešami joprojām. Tagad Satversmes tiesai jāpaskaidro, kāpēc tā ir,” norāda Līce.

Ceturtdien, 1.februārī, tiek atzīmēta Starptautiskā vēlēšanu diena, bet 13.Saeimas vēlēšanas notiks 6.oktobrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti