Pēcpusdiena

Vecmīlgrāvja iedzīvotājus satrauc smakas

Pēcpusdiena

Šodien Eiropas diena bez avārijās bojā gājušiem un smagi ievainotiem cilvēkiem

Saeima noraida Raimonda Vējoņa rosināto "nepilsoņu bērnu likumu"

Politologs: Pēc «nepilsoņu bērnu likuma» noraidīšanas galvenais zaudētājs – «Vienotība»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pēc Saeimas lēmuma noraidīt prezidenta rosināto “nepilsoņu bērnu likumu” lielākais zaudētājs varētu būt partija “Vienotība”, kura, balsojot pret ieceri pārtraukt nepilsoņa statusa piešķiršanu jaundzimušajiem nepilsoņu bērniem, parādīja, ka koalīcijas stabilitāte tai ir svarīgāka par eiropeiskajām vērtībām, Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” pauda politologs Juris Rozenvalds.

Rozenvalds norādīja, ka prezidenta Raimonda Vējoņa iniciatīva ļautu stiprināt uzticēšanos starp kopienām, un tam “mums nevajag grandiozas izmaiņas, bet soli pa solim vajag to  demonstrēt”.

Politologs arī uzvēra, ka prezidenta piedāvātajam likumprojektam būtu minimālā praktiska nozīme, bet tas demonstrētu, ka šie cilvēki valstij ir svarīgi. Līdz Saeimas vēlēšanām vēl ir gads, un “partijas varēja parādīt vēlmi tomēr risināt jautājumu konstruktīvi, kas diemžēl nav noticis”, sacīja Rozenvalds.

Viņaprāt, pēc Saeimas lēmuma noraidīt “nepilsoņu bērnu likumu” galvenie zaudētāji ir koalīcijas partijas, jo lēmums nodemonstrēja, ka Nacionālā apvienība, kas uzlika veto šai iecerei, var noteikt valdības darbu, torpedējot un bloķējot noteiktus lēmumus.

Bet vēl lielākais zaudētājs var būt “Vienotība”, jo tā parādīja, ka koalīcijas stabilitāte ir svarīgāka par eiropeiskajām vērtībām, sacīja Rozenvalds.

“Akmentiņš iemests, apļi uz ūdens saglabāsies, redzēsim, kas notiks Saeimas vēlēšanās, [..] redzēsim, kas var ciest, un nedomāju, kas tas pirmkārt var būt prezidents,” pauda politologs.

Jau ziņots, ka Saeima 21. septembrī noraidīja prezidenta Vējoņa iniciatīvu pārtraukt nepilsoņa statusa piešķiršanu Latvijā dzimušajiem nepilsoņu bērniem un nenodeva potenciālos likuma grozījumus izskatīšanai Saeimas Juridiskajai komisijai. Prezidents pauda nožēlu par Saeimas lēmumu, norādot, ka sabiedrība bija vairāk gatava pārtraukt bērniem piešķirt nepilsoņa statusu nekā Saeimas deputāti, un pie šī jautājuma, visdrīzāk, likumdevējam būs jāatgriežas.

 Vējonis iesniedza Saeimā likumprojektu “Par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem”. Tas darīts, lai gan Nacionālā apvienība nolēmusi izmantot koalīcijas līgumā paredzētās veto tiesības, iebilstot pret šādu iecerei, un valdošā koalīcija neatbalstīs automātisku Latvijas pilsonības piešķiršanu Latvijas nepilsoņu bērniem.

Likumprojekts paredzēja atzīt pēc 2018.gada 1.jūnija dzimušos bērnus, kuriem saskaņā ar likumu “Par to bijušajās PSRS pilsoņu statusu, kuriem nav Latvijas vai citas valsts pilsonības” būtu tiesības uz nepilsoņa statusu, par Latvijas pilsoņiem, ja vien bērna vecāki nav vienojušies par citas valsts pilsonības piešķiršanu un bērns nav citas valsts pilsonis. Šobrīd vecāki – nepilsoņi un bezvalstnieki - pēc bērna dzimšanas var izvēlēties, vai bērns būs Latvijas pilsonis vai nepilsonis.

Kopš 2013.gada Latvijas nepilsoņu bērni tiek reģistrēti Latvijas pilsonībā tādā gadījumā, ja kāds no vecākiem, reģistrējot bērna piedzimšanu Dzimtsarakstu nodaļā, paudis attiecīgu vēlmi. 2016.gadā kā nepilsoņi tika reģistrēti 52 jaundzimušie, kas ir trīs reizes mazāk nekā pirms trijiem gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti