Rīta Panorāma

Intervija ar Ilzi Durņevu par paleatīvo bērnu aprūpi Latvijā

Rīta Panorāma

Intervija ar veselības ministri Ilzi Viņķeli par izmaiņām valsts veselības apdrošināšanas sistēmā

Telefonsaruna ar Filipu Rajevski par Eiropas tiesas lēmumu I. Rimšēviča lietā

Politologs: Latvija «Rimšēviča lietu» zaudējusi nekompetences dēļ

Latvijas zaudējums Eiropas Savienības (ES) Tiesā Latvijas Bankas vadītāja "Ilmāra Rimšēviča lietā" ir noticis nekompetences rezultātā, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta Panorāma" sacīja politikas notikumu vērotājs Filips Rajevskis. 

"Zaudēt nav negods, bet zaudēt tādēļ, ka nesaprot, ir pavisam savādāk. Būtu jāskatās atbildīgo virzienā - kurš nezināja, kurš nesaprata. Šie cilvēki pārstāvēja Latvijas valsti," teica Rajevskis. Politologs pieļāva, ka atbildīgie par notikušo netiks meklēti, jo bieži vien starptautiskās tiesvedības Latvijas valsts atstāj novārtā. "Tas stiprina viedokli, ka Latvija starptautiskajās tiesvedībās ir ļoti vāja. Tiesa ir zaudēta tādēļ, ka tiesvedībā nav izmantotas visas iespējas, lai aizstāvētu Latvijas reputāciju," pauda Rajevskis. 

KONTEKSTS:

Latvijas puses zaudējums ES Tiesā, kas otrdien pieņēma Latvijas Bankas vadītājam Rimšēvičam labvēlīgu lēmumu, skaidrojams ar pieredzes trūkumu, jo tā bijusi pirmā tāda veida lieta visā Eiropā, un nesapratni, kā reaģēt uz tiesas pieprasījumu pēc pierādījumiem, otrdien žurnālistiem atzina ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers. 

Kalnmeiers tiesas lēmumu skaidroja arī ar pieredzes trūkumu tādēļ, ka šāds process - kad tiek vērtēta drošības līdzekļa likumība, pamatotība un atbilstība gan Eiropas Centrālās bankas (ECB), gan Eiropas valstu Centrālo banku statūtiem - noticis pirmo reizi. Tāpat neesot bijis pieredzes ar to, ka ECB locekļi ierobežojumus var pārsūdzēt ES Tiesā, tādā veidā apejot nacionālās tiesas. 

ES Tiesa otrdien secināja, ka Rimšēviča faktiskā atstādināšana no amata uz laiku, kamēr likumsargi izmeklē iespējamās apjomīgās kukuļošanas lietu, nebija pietiekami pamatota. Tiesa lēma, ka viņš ir jāatjauno amatā. Tiesa atcēla lēmumu, ar kuru Latvijas Bankas prezidents ir atstādināts no amata. Latvija nav sniegusi pierādījumus par tās centrālās bankas vadītājam pārmesto smago pārkāpumu, uzskatīja Tiesa.

Pērn 19. februārī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs Rimšēvičam piemēroja vairākus līdzekļus, tostarp aizliegumu pildīt savus Latvijas Bankas prezidenta pienākumus, drošības naudu, kā arī aizliegumu izbraukt no valsts bez iepriekšējas atļaujas.

KNAB 2018. gada februārī aizturēja Rimšēviču un uzņēmēju Māri Martinsonu. Kopš aizturēšanas Rimšēvičam par drošības līdzekli ir piemērots aizliegums ieņemt Latvijas Bankas prezidenta amatu. Rimšēvičs tiek turēts aizdomās par kukuļa pieprasīšanu un pieņemšanu lielā apmērā. Martinsons vēlāk tika atbrīvots, un viņam tika piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

3 komentāri
Anonīms lietotājs 22483
Žurnālistiem vajadzētu nevis vaimanāt par Latvijas reputāciju un ko nu par mums padomās (neko! Katru nedēļu ES Tiesā kāda valsts zaudē, mēs par to neko nedomājam, ja vien tas nerada kādu precedentu, kas skar kādu no mums tieši, un, piemēram, paplašina kādas mūsu tiesības). Tagad vajadzētu presēt TM, prasīt skaidrojumus no Latvijas puses pārstāvēm (viņām IR jārunā ar žurnālistiem, viņas ir valsts amatpersonas, kuras nevar atteikties sniegt skaidrojumus sabiedrībai). Noskaidrot un publiskot, cik tas mums maksās (mums kā zaudētājai pusei ir jāsedz arī Eiropas Centrālās Bankas tiesāšanās izdevumi un pašiem savi uzdevumi), no kādiem līdzekļiem to maksās. Kas TM tiek darīts, lai turpmāk Latviju starptautiskās tiesās pārstāvētu kompetentākas amatpersonas. Ir vajadzīgs, lai mediji šo sāgu atspoguļotu racionāli. Un spiestu uz valsts aparātu darīt kaut ko, lai tak beidzot Latviju starptautiskās institūcijās pārstāvētu kompetentāki cilvēki.
Anonīms lietotājs 22483
Latvijas puses pārstāvji ir zināmi un nevajadzētu tos slēpt. Tā ir TM Valsts sekretāra vietniece Irēna Kucina un kāda TM departamenta vadītāja Jekaterina Davidoviča. Pieļauju, ka šīs būtnes ne tikai nespēja pienācīgi pildīt savus pienākumus, pārstāvot Latviju lietā pret Rimšēvicu, bet pat nespēja adekvāti novērtēt situāciju un prasīt piesaistīt papildspēkus no privātā sektora. Gan jau abas "speciālistes" ir starp tām, kas pagājušā gada beigās saņēma ļoooooti labas prēmijas un piemaksas par izcilu darbu. Un saņems arī šogad. Un nākamgad. Kā parasti. Kā vienmēr. Neraugoties uz tiešām klaju un bezkaunīgu haltūrēšanu, pildot ar Latvijas pārstāvību ES Tiesā saistītos pienākumus.
kukuu uukuuk
8 kEUR*12mēneši=96kEUR līdz šim, plus vēl tik pat x gadus, līdz būs tiesas spriedums. Man gan liekas, ka tur prokuratūra ir vainīga, jo TM pierādījumu nemaz nav un būt nevar. Kāpēc Kalnmeijers vēl nav atkāpies?
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti