Politologs: Latvijā arvien biežāk lems par padomju karavīru piemiņas vietu nojaukšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Atsevišķās pašvaldībās ir pieņemti lēmumi par padomju karavīru piemiņas vietu noņemšanu vai pārcelšanu. Kopumā šādu gadījumu līdz šim nav daudz, taču līdz ar paaudžu nomaiņu sagaidāms, ka būs vairāk, lēsa politologs Ojārs Skudra. 

Pagājušajā nedēļā Ogres novada dome ārkārtas sēdē vienbalsīgi nolēmusi demontēt piecas novada administratīvajā teritorijā esošus padomju okupācijas režīma piemiņas vietas Ikšķilē, Tomes, Madlienas un Lauberes pagastos. Lēmuma pieņemšanu atvieglojis tas, ka šīs vietas nav saistītas ar karavīru apbedījumu vietām. Pašlaik, jo īpaši kontekstā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā, šādiem pieminekļiem vairs nav vietas, uzsvēra Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis no Nacionālās apvienības.

Politologs: Latvijā arvien biežāk lems par padomju karavīru piemiņas vietu nojaukšanu
00:00 / 03:25
Lejuplādēt

"Jaunajai paaudzei īsti nav saprotams, kas tie par atbrīvotājiem. Kamēr ir saglabājusies dzīvā atmiņa un cilvēki, kuri zina, kas patiesībā notika, par to ir jārunā. Piemēram, mums ir viens akmens Madlienas atbrīvotājiem. Patiesībā Madlienu nopostīja ar krievu artilēriju un neviens šo vietu neatbrīvoja, tā bija otrreizēja okupācija.

Kamēr mēs šīs okupācijas sekas nelikvidēsim, jaunajai paaudzei nebūs tīras sapratnes par tām lietām, kas notika un kāpēc," uzskata Helmanis.

Jau vairākus gadus Jēkabpils novada dome cenšas saskaņot padomju karavīriem veltītu pieminekļu pārvietošanu uz pilsētas teritorijā esošajiem Brāļu kapiem. Ir tapis projekts un skice, pērn oktobrī dome atkārtoti lēma, ka pieminekļus pārvietos, taču turpinās pārrunas ar Ārlietu ministriju, jo līdzās pieminekļiem ir arī apbedījuma vieta.

Labas prakses piemērs noticis pērn Madonā. Tur pie skolas, kas Otrā pasaules kara laikā bija pārveidota par hospitāli, atradās Sarkanās armijas virsnieka piemiņas vieta. Pērnā gada vasarā to pārvietoja uz kapsētu. Jēkabpils novada dome cer uz līdzīgu juridiski korektu risinājumu.

"Tas nozīmē, ka mums teorētiski ir jāveic pārapbedīšana. Tāpēc tas ir sarežģītāk un nevaram tā vienkārši uzsist ar kulaku galdā un izdarīt. Cenšamies rast tādu risinājumu, lai sakārtotu šo vietu. Kapiem ir jābūt tur, kur ir kapi," sacīja Jēkabpils domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis no Latvijas Zaļās partijas.

Līdz šim padomju karavīru piemiņas vietu likvidēšana Latvijā notikusi maz. Lielā mērā tas varētu būt saistāms ar kompromisiem un ažiotāžas necelšanu.

Taču, paaudzēm nomainoties, jautājums par padomju karavīru piemiņas vietu saglabāšanu būs arvien aktuālāks, izriet no politologa Latvijas Universitātes profesora Skudras teiktā.

"No vienas puses, tas notiek Krievijas iebrukuma Ukrainā dēļ. No otras puses, tas ir saistāms ar to, ka pēc 1991. gada ir izaugušas gandrīz divas paaudzes. Tā paaudze, kurai šķita, ka dzīve padomju laikā bija vairāk vai mazāk pieņemama, noiet no vēstures skatuves. Tādējādi sabiedrībā kopumā tiek aizmirsts tas laika periods, kurā šī paaudze bija politiski aktīva. Tā tas bijis, piemēram, Spānijā, Portugālē vai Francijā, kas bijušas okupētas vai kur bijuši autoritāri režīmi. Franko režīms Spānijā ir īpaši spilgts piemērs," vērtēja politologs.

Saeimas komisijām vēl būs jāvērtē Tieslietu ministrijas sagatavotie priekšlikumi iespējām pārveidot vai demontēt pieminekli Rīgā, Uzvaras parkā. Savukārt, nerunājot par pieminekļu demontāžu, Talsos Ukrainas traģisko notikumu kontekstā piedāvāts 9. maija ielu pārdēvēt par Saulespuķu ielu. Par to vēl pašvaldībā sagaidāma diskusija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti