Politologi uzskata, ka Pūcem vajadzētu apdomāt savas turpmākās politiskās gaitas

Visai ticamā situācija, ka demisionējušais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par!") varētu būt samānījies arī par demisijas pamatojumu, liek apsvērt arī vadošu amatu atstāšanu partijās, uzskata Latvijas Radio uzrunātie politoloģijas eksperti. 

ĪSUMĀ:

  • Pavļuts: Pēc ziņām, ka Pūce izmantojis Rīgas domes stāvvietu, veicām faktu pārbaudi.
  • Dokumentācija liecinājusi, ka Rīgas domnieks Bačkurs ņēmis šādu atļauju Pūces auto.  
  • Pēc tam runāts ar Pūci; sekojis tūlītējs lēmums, ka viņam ir jāatkāpjas no ministra amata.
  • Politoloģe Kažoka: Pūcem būtu jāapdomā turpmākā politiskā karjera.
  • Pozitīvi, ka Rīgas domes vadība "nepiesedza savējo", uzskata Kažoka.
  • Politologs Skudra: Jābūt politiskām konsekvencēm "Attīstībai/Par!" līmenī.

No partiju apvienībā "Attīstībai/Par!" ietilpstošās partijas "Par!" līdera Daniela Pavļuta piektdien, 13. novembrī, intervijā Latvijas Radio teiktā izriet, ka Pūce par demisiju paziņoja pēc tam, kad viņa politiskie līdzgaitnieki uzrādījuši dokumentus, kas apliecina, ka politiķis mānījies par auto stāvvietas caurlaidi.

Politologi uzskata, ka Pūcem vajadzētu iepauzēt savas politiskās gaitas
00:00 / 03:38
Lejuplādēt

"Jāsaka, zināmas šaubas par šo faktu mums radās, un faktu pārbaude Rīgas domes dokumentācijā liecināja par pretējo. Bija skaidri redzams, ka Andris Bačkurs, kurš kādreiz bija Jura Pūces palīgs, šķiet, arī Saeimā, būdams Rīgas domes deputāts, ir ņēmis šādu atļauju Jura Pūces auto. Attiecīgais auto numurs ir fiksēts, tā ir diezgan vienkārši noskaidrojama informācija.

To secinot, mēs sapulcējāmies kā kustības "Par!" valde un devām ziņu apvienības partneriem, runājām ar Juri Pūci ,un sarunas rezultāts bija tūlītējs lēmums, ka Juris Pūce atkāpjas," skaidroja Pavļuts.

Tas varētu nozīmēt, ka Pūce varētu būt maldinājis sabiedrību vēlreiz. Sākotnēji – noliedzot caurlaides izmantošanu un vēlreiz ceturtdien, 12. novembrī, ar paziņojumu, ka demisionē, jo sajuties slikti par nepatiesības paušanu. Tas liek uzdot jautājumus, vai šos notikumus nav veicinājuši kādi vēl publiski nezināmi apstākļi. Vienlaikus Pūcem būtu jāapdomā turpmākā politiskā karjera, uzskata domnīcas "Providus" vadītāja Iveta Kažoka.

"Šeit gan notikumu salikums ir tāds, ka, manuprāt, Pūces kungam būtu jāpadomā, vai vispār uz kādu brīdi nenoiet no politiskās skatuves. Pēc kaut kā tāda varētu būt, ka vēlētājiem varētu būt grūti uzticēties ne tikai viņam, bet arī partijām, kuras viņš pārstāv," sacīja politoloģe.

Kažoka uzteica arī Rīgas domes vadības rīcību šajā situācijā.

"Pozitīvais moments visā šajā stāstā ir, ka Rīgas domes jaunā politiskā vadība nav izvēlējusies mēģināt piesegt savējo, glābt partiju apvienības mundieri,

ne tikai atklāja un pārbaudīja šo situāciju, bet nostādīja ministru fakta priekšā. Vai tam sekos arī kādi tālāki lēmumi un vai Pūces kungs uzskata, ka ar demisiju vien šī situācija ir atrisināta, lielā mērā parādīs, kāda ir politiskās atbildības latiņa šobrīd Latvijā," piebilda Kažoka.

Līdzīgi notikumus "Attīstībai/Par!" vērtēja arī politologs, Latvijas Universitātes (LU) Sociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors Ojārs Skudra. Nepieļaujami ir jebkādi meli no politiķa, kurš kuluāros pieminēts kā iespējamais valdības vadības pārņēmējs. Būtisku lomu nospēlēs turpmākie lēmumi Pūces vadītajā partijā "Latvijas attīstībai" un apvienībā "Attīstībai/Par!", kurā viņš ir viens no līdzpriekšsēdētājiem.

"Jūs iedomājieties Vācijā, Lielbritānijā vai Francijā ministru, kurš publiski melo. Tas ir neiedomājami. Tāpēc tas mans viedoklis ir ar piebildi:

ja neseko politiskās konsekvences "Attīstībai/Par!" līmenī, tādā gadījumā es uzturu tēzi, ka Pūcem ir ļoti spēcīga aizmugure, kas acīmredzot nodrošinās, ka viņa pozīcijas "Attīstībai/Par!" nesašķobīsies.

Tad bijušais ministrs, kurš melo, paliek politiskā spēka vadībā? Tā būtu augstākā mērā dīvaina loģika," teica Skudra.

Vienlaikus "Attīstībai/Par!" norit diskusijas, lai nākamās nedēļas pirmajā pusē varētu nosaukt nākamo vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra kandidāta vārdu. Tikmēr šie pienākumi uzticēti aizsardzības ministram Artim Pabrikam.

KONTEKSTS:

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Pūce ceturtdien, 12. novembrī, paziņoja par lēmumu demisionēt. Šādu lēmumu Pūce pieņēmis pēc tam, kad viņa bijušais partijas biedrs Māris Mičerevskis LTV paziņoja, ka Pūce viņam uzreiz pēc Rīgas domes vēlēšanām prasījis sagādāt Rīgas domes deputāta autostāvvietu caurlaidi. Ministrs Pūce pēc tam gan taisnojās, ka sarakste ar Mičerevski bijusi jokošanās, kā arī apgalvoja, ka divus gadus, kopš nav Rīgas domnieks, Rātsnama stāvvietas nav izmantojis. Taču tie bijuši meli, atzinis Pūce.

Rīgas mērs Mārtiņš Staķis ("Attīstībai/Par!”/”Progresīvie") atklāja, ka viņš uzdevis ziņas par caurlaides izmantošanu pārbaudīt, jo viņa "rīcībā bija pirmšķietama informācija, ka ministrs nav teicis taisnību un es uz to vērsu uzmanību savā partijā".

Premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") pieņēmis Pūces demisiju un sagaida, ka “Attīstībai/Par!” virzīs jaunu kandidātu uz ministra amatu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti