Politologi: Lembergs no politikas nepazudīs

Rīgas apgabaltiesas Aivaram Lembergam piespriestais piecu gadu cietumsods, mantas konfiskācija un 20 000 eiro sods, un pašlaik noteiktais drošības līdzeklis apcietinājums nebūs iemesls viņam aiziet no politiskās skatuves, pārliecināti ir Latvijas Radio uzrunātie politologi.

Politologi: Lembergs no politikas nepazudīs
00:00 / 03:27
Lejuplādēt

Pēc pirmās instances tiesas lēmuma par drošības līdzekli Aivaru Lembergu nogādāja Centrālcietumā, kur viņam pašlaik būs jāuzturas vismaz līdz pilna sprieduma teksta sagatavošanai. Tas uzdod jautājumu par viņa politisko nākotni un šī lēmuma iespaidu uz politisko vidi. Par iespējām piedalīties šovasar gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās, arī esot apcietinājumā, Lembergs pirmdien, 22. februārī, tiesas sēdes starplaikā izteicās šādi:

"Šobrīd, jūs saprotat, tas [man] nav galvenais jautājums. Tāpēc [tiesa] tā steidzās, lai spriedums būtu līdz deputātu kandidātu sarakstu iesniegšanai. Nu viss ir paspēts. Normāls politisks process izrēķināties ar opozīcijas politiķi ar cietumu. Tā teikt, Navaļnija scenārijs, tikai Latvijā," klāstīja Lembergs.

Arī Ventspils pilsētas domes un Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) valdes vakar izplatītajos paziņojumos teikts, ka Lemberga apcietināšana neilgi pirms pašvaldību vēlēšanām un kandidātu sarakstu iesniegšanas liecina par centieniem Lembergam liegt kandidēt un piedalīties pašvaldību vēlēšanās.

Kamēr ar galīgās instances spriedumu attiecībā uz Lembergu nav stājies spēkā notiesājošs spriedums, viņam ir tiesības kandidēt pašvaldību vēlēšanās. Latvijas Radio uzrunātie politologi nešaubās, ka viņš šo iespēju izmantos. Latvijas Universitātes profesors Ojārs Skudra uzsvēra, ka tas atkarīgs no partijas "Latvijai un Ventspilij" turpmākajiem soļiem.

"Ja tā organizācija no viņa neatsakās, – kas, manuprāt, ir sagaidāms, nu tad partija šīs pašvaldību vēlēšanas varētu pārvērst par sava veida referendumu par Lemberga mantojuma saglabāšanu un turpināšanu.

Šis tad nu būs tāds pirmais tests un gadījums, kā teica agrāk par PSKP, vai Lemberga idejas "dzīvo un uzvar"," sprieda Skudra.

Politologs ir pārliecināts, ka vairums apritē esošās informācijas par un ap Lembergu ir balstīta uz publiski pausto, bet maz zināms par lēmumu pieņemšanas aizkulisēm. Tomēr par sabiedrības noskaņojumu pret Lembergu un partiju "Latvijai un Ventspilij" un sadarbības partneriem ZZS varēs secināt pēc pašvaldību vēlēšanu rezultātiem. Šobrīd lielā daļā Latvijas vietvaru ZZS ir pārstāvēta, taču uz viņu vietām oponentu tīkotāju netrūks.

Rīgas Stradiņa universitātes docente politoloģe Lelde Metla-Rozentāle apšaubīja, ka Lemberga elektorātam tiesas lēmums bija pārsteigums, savukārt jaunākajiem vēlētājiem intereses politikā, visticamāk, ir citas.

"Jaunākajai paaudzei darbības, par kurām Lembergu apsūdz, ir miglā tītas, jo attiecas uz laiku, kad viņi vēl pat nebija dzimuši. Tas ir tāds mītisks tēls, turklāt šis process nav noslēdzies, būs kasācijas sūdzība.

Es domāju, ka jauno paaudzi šis lēmums neskar, un Lembergs nav viņu politiķis, par kuru viņi interesējas un balso. Bet Lemberga elektorāta viedokli šis lēmums nemainīs.

Savukārt tiesas spriedums liecina par spēku pārbīdi centrālajā politiskajā elitē, ka tiesas spriedums vispār tika iznests pirmajā instancē un tas neturpinās vēl piecus gadus," uzskata Metla-Rozentāle.

Vienlaikus politologi pieļāva, ka publiskajā retorikā mēģinās izmantot faktu, ka Lembergs tiesvedībā attaisnots 21 epizodē, bet notiesāts 19 epizodēs. Savukārt tiesas lēmums un Lembergam noteiktais drošības līdzeklis apcietinājums liks viņa pārstāvētajai partijai "Latvijai un Ventspilij" un konkurentiem uz vēlēšanām meklēt vēl kādus vadošus kandidātus.

KONTEKSTS:

Pēc 12 gadus ilgušas tiesāšanās pirmās instances tiesa pirmdien, 22. februārī, pasludināja saīsināto spriedumu tā sauktajā Aivara Lemberga tiesas prāvā. Rīgas apgabaltiesa Lembergam piesprieda piecus gadus cietumā , 20 000 eiro naudas sodu un mantas konfiskāciju. Tostarp tiesa nolēma konfiscēt arī Lembergam piederošo nekustamo īpašumu Puzē.

Lembergs tika atzīts par vainīgu kukuļņemšanā, naudas atmazgāšanā, neatļautā dalībā mantiskā darījumā, dokumentu viltošanā, kā arī savu īpašumu slēpšanā. Savukārt Lembergs atzīts par nevainīgu apsūdzībās par lēmumu pieņemšanu, atrodoties interešu konfliktā, un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

Lemberga noziegumu atbalstīšanā par vainīgiem atzīti Anrijs Lembergs un kādreizējais Lemberga biznesa partneris Ansis Sormulis. Anrijam Lembergam piespriesti divi gadi un viens mēnesis cietumā, kā arī mantas konfiskācija un naudas sods 5000 eiro apmērā. Savukārt Sormulim – divi gadi cietumā un mantas konfiskācija. Viņus tiesas zālē neapcietināja. 

Atskats: Aivara Lemberga prāvas 12 gadi: Kā viss sākas, kāda ir apsūdzība un kā ritēja tiesas process.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti