Politologi atturas prognozēt koalīcijas nesaskaņu atrisinājumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pašlaik grūti prognozēt, ar ko noslēgsies koalīcijas partneru sarunas par ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga iespējām saglabāt amatu pēc pārejas no “KPV LV” uz Nacionālo apvienību, atzīst Latvijas Radio aptaujātie politologi. Ticamāks būtu variants pašlaik strīdus neturpināt, taču līdz trešdienas vakaram gaidāmo “KPV LV” frakcijas balsojumu paredzēt nav iespējams.  

ĪSUMĀ:

  • Trešdien “KPV LV” jāatbild, vai Vitenbergs var palikt amatā pēc iestāšanās NA.
  • Rajevskis: Varētu būt vienošanās, lai JKP neprasa pārskatīt koalīcijas līgumu. 
  • Rajevskis: Prognozēt “KPV LV” lēmumus ir grūti.
  • Skudra: Tāpat iespējama arī Kariņa valdības demisija.

Politologi atturas prognozēt koalīcijas nesaskaņu atrisinājumu
00:00 / 03:49
Lejuplādēt

“KPV LV” pārstāvju politiskās pieredzes trūkums, aizkulišu vienošanās ir aspekti, kas liek ar neziņu gaidīt trešdienas vakaru, kad “KPV LV” frakcijai jānobalso un skaidri jāatbild, vai Jānis Vitenbergs var turpināt darbu ekonomikas ministra amatā pēc pievienošanās Nacionālajai apvienībai.

Politologs Filips Rajevskis vērtē, ka varētu būt notikušas kādas aizkulišu vienošanās, lai Jaunās konservatīvās partijas (JKP) pārstāvji šajā brīdī neuzstātu uz koalīcijas līgumā politiskajiem spēkiem piešķirto atbildības jomu pārskatīšanu.

Otra, mazāk ticama iespēja, ka JKP ir pārliecināti par “KPV LV” frakcijas prasību nomainīt Vitenbergu, un tad būs jāpārskata koalīcijas līgums un atbildības jomas.

“Es domāju, ka drīzāk ir panākts pirmais variants, ir kaut kāds kuluāru lēmums un tagad tas tiek noformēts ar “KPV LV” lēmumu par, visticamākais, pozitīvu lēmumu par Vitenberga palikšanu amatā un visi pateiks, ka uz šo brīdi pretrunas ir atrisinātas, lai gan pēc būtības tās nav atrisinātas, bet tikai atliktas uz vēlāku laiku. Pagaidīsim to lēmumu. Es domāju, ka nevajadzētu teikt "hop!", jo tie spēlētāji ir neprognozējami.

Tie ir jauni cilvēki bez politiskās pieredzes, tāpēc prognozēt viņu lēmumus ir ļoti sarežģīti,” atzina Rajevskis.

Aizkulišu vienošanās varētu būt, piemēram, par “KPV LV” pārraudzībā esošiem amatiem, piemēram, saglabāt Ekonomikas ministrijas parlamentārā sekretāra amatu tās pārstāvim un piedāvāt vēl kādu pozīciju.
Savukārt premjera Krišjāņa Kariņa no “Jaunās Vienotības” līdzšinējā pieeja konflikta risināšanai ir vērtējama kā pareiza, uzskata Rajevskis.

“Šajā gadījumā izspēle bija pareiza. Sākotnēji ļaut iesaistītajām frakcijām izecēties savā starpā un tajā brīdī, kad iesaistījās trešais spēlētājs, Jaunā konservatīvā partija, Kariņš ar aizdošanos uz Eiropadomi paņēma māksliniecisku pauzi, kas ļāva galvās atdzist karstiem tvaikiem un nostāties lietām pragmatiskā plāksnē,” sprieda Rajevskis.

Turpmākie scenāriji atkarīgi no daudziem elementiem. Ar frakciju vienošanos iespējama gan valdības darba turpināšana esošā sastāvā, gan koalīcijas līguma atvēršana un atbildības sfēru pārdale atbilstoši Saeimas frakciju pašreizējam apjomam.

“KPV LV” frakcija šobrīd ir vismazākā, jo sarukusi līdz deviņiem deputātiem, kāpēc iespējama ministru portfeļu pārdale atbilstoši paritātes principam, taču šis process varētu ieilgt.

Tāpat iespējama arī Kariņa valdības demisija, par ko dažādu iemeslu dēļ runāts vismaz gadu, vērtē politologs Latvijas Universitātes asociētais profesors Ojārs Skudra.

Viņaprāt, Kariņa līdzšinējā atturīgā pieeja nesaskaņu risināšanai bijusi pareiza izvēle.

Tā vērtējams arī aicinājums līdz trešdienas vakaram “KPV LV” frakcijai izlemt par Vitenberga darba turpināšanu ekonomikas ministra amatā.

“Te es varu tikai pievienoties argumentācijai, ka “KPV LV” frakcija lēmumu par Vitenberga tiesībām palikt amatā pieņēma nepilnā sastāvā un tagad jānobalso pilnā sastāvā. Tas politiski ir loģiski un pareizi no tāda viedokļa, ka, ja frakcija nobalso "par", tad Vitenbergs turpina darbu, bet, ja "pret", tad Vitenbergam jāiet prom, jo koalīcijas līgumu ir parakstījusi tieši frakcija,” klāstīja Skudra.

Skudras vērtējumā, Vitenbergam nevēlama balsojuma rezultātā “KPV LV” frakcija var kļūt vēl mazāka, no tās aizejot Vitenbergu atbalstošajiem biedriem. Tas varētu veicināt sarunas par labu valdības turpmākam darbam bez “KPV LV”, jo koalīcijai balsu varētu pietikt.

Vienlaikus partiju pārstāvošie ministri Sandis Ģirģens un Ramona Petraviča darbu valdībā vēlas turpināt, savukārt Māris Možvilo ieinteresēts “KPV LV” frakcijas un tās prognozējamības noturēšanā, lai saglabātu kādas cerības startam 14. Saeimas vēlēšanās.

KONTEKSTS:

Kariņš pieprasījis “KPV LV” frakcijai līdz trešdienas, 12. maija, darba dienas beigām paust skaidru nostāju, vai pēc ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga pāriešanas no “KPV LV” uz Nacionālo apvienību (NA) “KPV LV” frakcija prasa viņa nomaiņu vai nē.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs, kuru 13. Saeimā ievēlēja no partijas “KPV LV”, nolēmis pievienoties Nacionālajai apvienībai. Neilgi pēc tam partijas “KPV LV” valde paziņoja, ka ir nolēmusi atsaukt Vitenbergu no ministra amata. Savukārt

“KPV LV” Saeimas frakcijas deputāti, izskatot jautājumu par uzticību ekonomikas ministram, atbalstīja Vitenberga darba turpināšanu valdībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti