Politoloģe: Topošā Rīgas vadība nāk ar jaunam vērtībām, bet atduras pret politisko realitāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Rīgas mēra amata kandidāts Mārtiņš Staķis (“Attīstībai/Par!”/”Progresīvie”) un viņa komanda, veidojot jauno domes koalīciju, nāk ar jaunām vērtībām un jaunu kultūru, taču atduras pret politisko realitāti un pieredzi, intervijā Latvijas Radio norādīja politoloģe Ieva Bikava.

Intervija ar politoloģi Ievu Bikavu par RD koalīciju
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Pēc divu nedēļu sarunām Rīgas domes jaunievēlētie deputāti vienojās par koalīciju un sadarbības līgumu. Koalīcija gatava sākt darbu, tiklīdz beigsies tiesāšanās par vēlēšanu rezultātiem.

“Ja vērtējam tieši [Rīgas mēra amata kandidāta] Mārtiņa Staķa padarīto, es teiktu, ka viņš pierādīja sevi kā profesionālis, kā profesionāls uzņēmējs, kurš uzstāda mērķi, veido komandu un iet uz to. Bet šeit profesionālā uzņēmēja skatījums saduras ar pieredzējušu politiķu skatījumu,” komentēja Bikava.

Proti, pretēji solītajam sadarbība ar opozīcijas partijām īsti nav izdevusies, jo ne visas koalīcijas partijas ir gatavas atdot amatus opozīcijai.

“Ir vērojama sadursme, kad jaunā pārmaiņu koalīcija, kas grib nākt iekšā ar jaunām vērtībām, ar jaunu kultūru, kā viņi paši minēja, ar šo pārmaiņu koalīciju, saduras ar esošajiem politiskajiem spēkiem. Un, kā viņi paši minēja, viņus mēģina politiski apspēlēt un tomēr saglabāt sava veida veco politiku,” norādīja Bikava.

Viņa prognozēja, ka opozīcija un koalīcija domē būs strikti nodalītas: “Man tomēr liekas, ka ir ļoti liels risks, ka tas būs esošās Saeimas modelis, kur opozīcija drīkst kāpt tribīnē, runāt, bet īsti neviens viņu vērā neņem.”

Esot vērojams arī politiskais spiediens, kas liek veidot papildu vicemēra amata vietas, lai nodrošinātu stabilitāti. Viņasprāt, Staķis un viņa komanda mēģina ieviest jaunu politiku un jaunus principus domē, bet atduras pret politisko realitāti un politisko pieredzi.

“Lai mainītu kultūru, ir jāmainās ļoti daudziem faktoriem: sasitītiem ar kultūru un ierasto politisko modeli, kas daudzus gadus ir darbojies. Un, iespējams, partiju, kas iepriekš bija opozīcijā, galvenais mērķis šajās vēlēšanās bija nonākt tur, kur līdz šim sēdēja “Gods kalpot Rīgai” un “Saskaņa”. To viņi ir panākuši. Bet jautājums, vai tagad uzreiz viņi ir gatavi mainīt modeli,” norādīja Bikava.

Jautājums gan esot arī par funkcijām un pienākumiem katram no trīs vicemēriem. Vienlaikus politoloģe vērtēja, ka tieši papildu amati koalīcijas partneriem un opozīcijas neiekļaušana darbā nodrošinās stabilitāti koalīcijai. Lielākā šķelšanās varētu būt saistībā ar budžetu.

Bikava arī norādīja uz Latvijas pirmā prezidenta Jāņa Čakstes savulaik teikto, ka ir jābalstās uz divām vērtībām: tiesiskumu un toleranci. Tas nozīmē balstīšanos uz likumiem ne tikai pēc burta, bet arī gara, kā arī toleranci var skatīt kā pilnu sabiedrības iesaisti.

“Es ticu, ka viņi vēlas to panākt. (..) Bet jautājums: vai izdosies ieviest Čakstes principu, vai arī mēs nonāksim tomēr Orvela “Dzīvnieku fermā”,” sacīja Bikava.

KONTEKSTS:

Četri politiskie spēki – “Attīstībai/Par!”/”Progresīvie” (AP/P), ''Jaunā Vienotība'' (JV), Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība (NA/LRA) un Jaunā konservatīvā partija (JKP) –   4. septembrī garās sarunās vienojās par koalīcijas izveidi Rīgas domē. Topošā koalīcija Rīgas mēra amatam virza Mārtiņu Staķi (AP/P), kā arī vienojusies par amatu sadalījumu. Plānots, ka jaunajam mēram Mārtiņam Staķim būs trīs vicemēri – Vilnis Ķirsis (JV), Linda Ozola (JKP) un Edvards Smiltēns (NA/LRA), kurš, pavadot pusi pilnvaru termiņa amatā, mainīsies ar Eināru Cilinski (NA/LRA).

Vēlēšanu rezultāti

Provizoriskie rezultāti, CVK dati no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

Provizoriskais mandātu sadalījums

Neoficiālie aprēķini, balstoties uz provizoriskajiem CVK datiem no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

18 vietas Attīstībai/Par!, "PROGRESĪVIE"
12 vietas "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija
10 vietas Jaunā VIENOTĪBA
7 vietas Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", Latvijas Reģionu Apvienība
5 vietas Partija "Gods kalpot Rīgai"
4 vietas Jaunā konservatīvā partija
4 vietas "Latvijas Krievu savienība"
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti