Labrīt

Re:Check pēta: Bordāna pārveidotā balss; neesam ieguvuši imunitāti pret Covid-19

Labrīt

Dažādu iemeslu dēļ kokmateriālu cena pieaugusi par 20-30%

Politoloģe: Lielākās bažas pašvaldību vēlēšanās - varētu rasties "tālā ciema" efekts

Politoloģe: Pašvaldību vēlēšanas arvien kandidātiem ir populāras

Nav apstiprinājušās bažas par to, ka pašvaldību vēlēšanās, kurās vairs nevar startēt vēlētāju apvienības, pieteiks mazāk kandidātu, intervijā Latvijas Radio sacīja Latvijas Universitātes Politikas zinātņu nodaļas vadītāja Iveta Reinholde.

Pašvaldību vēlēšanas arvien ir populāras kandidātiem. Lai gan ir mazāk vēlēšanu apgabalu, kopējais kandidātu skaits ir iespaidīgs – 5599. Tie ir vidēji 136 kandidāti uz vienu pašvaldību. Pēc reformas gan vietu pašvaldību domēs būs mazāk – lielākoties 15 vietas novada domē, 19 vairākos lielākos novados un 23 vietas – lielo pilsētu domēs.

 "Konkurence ir diezgan sīva," norādīja Reinholde.

Pēc politoloģes teiktā, bija bažas, ka, ja pašvaldību vēlēšanās nevarēs startēt vēlētāju apvienības, cilvēki padomās vairākkārt, lai saistītos ar kādu politisko partiju. Tomēr šīs bažas nav apstiprinājušās. Reinholde norādīja, ka ir pat tādas pašvaldības, kur iesniegti 10 saraksti. Viņu īpaši priecē, ka sarakstus iesniegušas ne tikai nacionāla, bet arī vietēja līmeņa partijas. 

Reinholde stāstīja, ka vēlētāju apvienības iepriekš bija raksturīgas ar to, ka tajās vēlēšanās startēja vairāk vietējo iedzīvotāju, kuri izprot, kādas problēmas ir viņu pašvaldībā. Pēc viņas teiktā, uz šīm vēlēšanām, kad startēt var tikai partijas, iesniegtajos sarakstos ir arī vietējo pašvaldību darbinieki, uzņēmēji, tāpēc nevarētu teikt, ka situācijas izpratne būtu atrauta no realitātes.

Vienlaikus Reinholde norādīja uz bažām, ka bez vēlētāju apvienībām cilvēki pašvaldībās varētu būt mazāk motivēti doties pie vēlēšanu urnām. Vēl arī vēlētāju aktivitātei varētu kaitēt novadu reformas ietekme – proti, mazāku ciemu iedzīvotājiem varētu šķist, ka viņi neko vairs nevar ietekmēt, tāpēc nav jēgas vēlēt.

Priekšvēlēšanu programmas rāda izpratni par vietējo vajadzību risināšanu
00:00 / 03:25
Lejuplādēt

Politoloģe norādīja, ka vēlēšanu aktivitāte ar katru gadu samazinās, tomēr pauda cerību, ka šogad tā paliks iepriekšējā līmenī. Viņa mudināja cilvēkus arī mazajos ciemos izpētīt sarakstus un aicināt uz tikšanos tos kandidātus, kuri iepriekš ir bijuši redzami viņu novados. "Jāmēģina, lai daudzveidība ir arī nelielajā domē," komentēja Reinholde.

Politoloģe arī analizēja, ka priekšvēlēšanu programmas rāda izpratni par vietējo vajadzību risināšanu. 

Priekšvēlēšanu programmās ir arī īpaši solījumi, piemēram, saglabāt saldumu paciņas bērniem Ziemassvētkos un atvērt novadā jaunu tirdzniecības centru, taču kopumā programmās atspoguļojas pašvaldību darbinieku un vietējo uzņēmēju dalība vēlēšanās.

"Starp sakarīgajiem piemēriem, ko piedāvā saraksti, ir solījumi remontēt konkrētus ceļa posmus, novietot luksoforus vajadzīgās vietās, remontēt konkrētu skolu, atbalstīt konkrētu biznesa inkubatoru. Ir daudz izpratnes par vietējo situāciju," norādīja Reinholde.

KONTEKSTS:

Noslēdzoties kandidātu sarakstu iesniegšanai 2021. gada 5. jūnija pašvaldību vēlēšanām, pašvaldību vēlēšanu komisijās iesniegti 323 kandidātu saraksti, kuros uz iekļūšanu 41 pašvaldības domē kopumā pretendē 5590 kandidāti. Skaidrs – tas būs krietni mazāks nekā 2017. gadā, kad vēlēšanās startēja gandrīz 600 saraksti un 9000 kandidātu. Taču reformas rezultātā arī pašvaldību kļuvis mazāk, tādēļ konkurence par deputātu krēsliem būtiski pieaugusi.

Pašvaldību vēlēšanas notiks 5. jūnijā. Tie, kuri vēlas balsot nevis savas dzīvesvietas pašvaldībā, bet tur, kur viņiem ir īpašums, var līdz 27. maijam mainīt vēlēšanu apgabalu. Šoreiz iespēja ar pasta starpniecību piedalīties pašvaldību vēlēšanās ir arī tiem, kuri to laikā atradīsies ārzemēs. Šai iespējai jāpiesakās līdz 24. aprīlim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt