ĪSUMĀ:
- Prezidents kritizē ministrus par “mutes disciplīnas” trūkumu.
- Kažoka: Krīzes laikā ministriem nevajadzētu kopīgi pieņemtos lēmumus kritizēt.
- Kažoka novēroja, ka valdības lēmumus publiski kritizē vismaz trīs ministri.
- Konkrētus ministrus prezidents un arī Kažoka nenosauca.
- MK lēmumus vēl nesen kritizēja ekonomikas ministrs Vitenbergs.
- Kariņš par “mutes disciplīnas” neievērošanu gan sodīt nevienu neplāno.
Valdības virziens Covid-19 apkarošanā ir pareizs, taču valdības komandā trūkstot vienotības, raidījumā “Šodienas jautājums” norādīja Valsts prezidents Egils Levits. Īpaši kritisks Levits bija pret ministriem, kam trūkstot “mutes disciplīnas”.
“Nav pieļaujams, ka katrs ministrs pēc tam, kad kaut kas ir nolemts valdībā, nāk ārā un tvīto kaut ko, ka varēja citādāk un varbūt manai nozarei nav tik labi, kā es gribēju. Tas norāda uz mutes disciplīnas trūkumu ministriem,” sacīja prezidents.
Levits pauda, ka par “mutes disciplīnas” neievērošanu premjers varētu prasīt ministra demisiju. Levitam piekrīt politoloģe Iveta Kažoka. Viņa norāda, ka viedokļi ministriem drīkst atšķirties, taču it īpaši krīzes laikā valdības locekļiem nevajadzētu kopīgi pieņemtos lēmumus kritizēt – tas graujot sabiedrības uzticību.
“Nav normāli tas, ka valdības ministri savas cīņas izcīna pēc valdības sēdes, kad sabiedrība kopumā mēģina saprast, kas vispār ir lemts,” sacīja Kažoka.
“Pēdējā laikā esmu novērojusi vismaz trīs ministrus, kuriem ir raksturīgi pēc valdības sēdēm tviterī vai citādāk publiski pateikt, ka patiesībā jau viņi ir domājuši savādāk, un, manuprāt, tā ir nekorekta rīcība,” vērtēja politoloģe.
Ministru vārdus nosaukt Kažoka nevēlējās, jo nav sekojusi līdzi visu ministru komunikācijai.
Arī Levits konkrētus ministrus, kam pārmetumi domāti, nenosauca. Tomēr par “mutes disciplīnu” prezidents sāka runāt kontekstā ar tirdzniecības ierobežojumiem, kas ir Ekonomikas ministrijas atbildības joma.
Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs no “KPV LV” novembra beigās pēc valdības lēmuma slēgt daļu veikalu brīvdienās norādīja, ka rosinās veikaliem tomēr atļaut strādāt.
Savukārt pēc pagājušās nedēļas lēmuma par preču klāsta ierobežojumiem brīvdienās Vitenbergs neslēpa, ka ministrijai viedoklis bijis cits.
“Es pilnīgi piekrītu, ka būs situācijas, kad pie kases kasierei nāksies šķirot piedāvājumu, un tas nebūs viegli. Taču atgādināšu, ka mēs kā Ekonomikas ministrija nācām ar citu viedokli, citu pieeju veikalu ierobežošanai. Valdība lēma tādu modeli uz epidemiologu rosinājuma pamata, kāds ir šobrīd. Rosināšu izturēties pret to ar sapratni,” toreiz paziņoja ministrs.
Kariņš par prezidenta pieminēto “mutes disciplīnas” neievērošanu gan sodīt nevienu ministru neplāno.
“Mums visiem ir liels darbs priekšā, šobrīd mums ir jāstrādā,” sacīja premjers.
Premjers arī uzsvēra, ka visi ministri aizstāv savas nozares.
KONTEKSTS:
Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, kuras laikā bija stingrāki ierobežojumi. Par spīti tam saslimstība ar Covid-19 nebeidza pieaugt.
Valdība 1. decembrī lēma pagarināt ārkārtējo situāciju līdz 11. janvārim. Ierobežojumi ir tikpat stingri kā pavasarī – jāievēro “2+2” princips. Tas nozīmē, ka tikties drīkst tikai divi cilvēki no dažādām mājsaimniecībām, ievērojot divu metru distanci.