Politoloģe: Ministru atskaitīšanās deputātiem vairotu Saeimas un valdības prestižu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Saeimas opozīcijas partiju priekšlikums uzdot ministriem regulāri pēc parlamenta sēdēm sniegt mutiskas atbildes uz parlamentāriešus interesējošiem jautājumiem ir labs priekšlikums, un šādas prakses ieviešana celtu gan Saeimas, gan valdības prestižu, šādu viedokli Latvijas Radio raidījumā „Pēcpusdiena” pauda  politoloģe Daina Bāra.

Ar grozījumiem  Saeimas kārtības rullī visu Saeimas opozīcijā esošo partiju – „Saskaņas”, Latvijas Raģionu apvienības un „No sirds Latvijai” (NSL) – deputāti rosināja paredzēt stingrākas prasības ministriem nodrošināt atbildes uz deputātu jautājumiem.

Saeimas deputāts Gunārs Kūtris raidījumā „Pēcpusdiena” skaidroja, ka agrāk ministri visai bieži gāja uz Saeimu sniegt mutiskas atbildes uz parlamentāriešu jautājumiem, taču pēdējo divu Saeimas sasaukumu laikā valdības pārstāvji vairs tā nedarot, arī īsti nepamatojot šādu rīcību.

Kūtris: Ministriem ir jādod atbildes uz Saeimas jautājumiem
00:00 / 05:31
Lejuplādēt

Vienīgais, kas var attaisnot ministru neierašanos Saeimā, ir slimības lapa vai komandējums, uzskata Kūtris, atgādinot, ka Latvija ir parlamentāra valsts.

Pozīcijā esošas „Vienotības” Saeima deputāte Solvita Āboltiņa raidījumā „Pēcpusdiena” atzina, ka saskaņā ar pašreizējo kārtību ministriem obligāti ir deputātiem jāsniedz rakstiskas atbildes. Ja ar tām nepietiek, tikai tad ministram jādodas sniegt mutisks skaidrojums.

Āboltiņa: Par šo priekšlikumu ir jādiskutē Saeimas frakcijās
00:00 / 03:41
Lejuplādēt

Turklāt pašreizējā kartība ir visai formāla – pieļaujams noteikts skaits jautājumu un konkrēts laiks atbildēm. Opozīcija piedāvājusi daudz garāku ministru iztaujāšanas procedūru.

Āboltiņa atzīst, ka „Vienotība” balsojumā par opozīcijas priekšlikumu atturējusies, jo uzskata, ka par šo jautājumu vispirms būtu jāizdiskutē Saeimā pārstāvēto partiju frakcijās. Turklāt šis priekšlikums būtu skatāms līdz ar citām iespējamām izmaiņām Saeimas kārtības rullī. "Par to ir jādiskutē, jo tas ir viens no opozīcijas instrumentiem,” teica Saeimas deputāte.

Tikmēr politoloģe Bāra Latvijas Radio norādīja, ka parlamentārā valstī ir ļoti svarīgi nostiprināt attiecības starp valdību un parlamentu, kas ir atbildīgs par valdības darbu. Tāpēc opozīcijas virzītais priekšlikums, pēc politoloģes domām, būtu atbalstāms.

Bāra: Jāstiprina attiecības starp valdību un parlamentu
00:00 / 04:48
Lejuplādēt

"Nepieciešams lielāks spiediens no Saeimas un premjeres puses, lai ministri ietu uz Saeimas sēdēm, jo tas celtu Saeimas un arī valdības prestižu," uzskata Bāra,

norādot, ka šāda pieredze, kad ministri regulāri atskaitās parlamentāriešiem par savu darbu, ir arī citās valstīs. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti