Pusdiena

Āgenskalna tirgus un Esplanādes attīstības naudu ieguldīs Juglas promenādē un Centrāltirgū

Pusdiena

Tiesībsarga birojs iesaistījies jautājuma risināšanā par ortožu kompensācijas sistēmu

Politoloģe: Koalīciju nemaz neinteresē nokļūt pie varas Rīgā

Politoloģe: Koalīciju nemaz neinteresē nokļūšana pie varas Rīgā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Valdības koalīcijas partiju lēmums pašvaldības vēlēšanās Rīgā startēt atsevišķi tomēr var palīdzēt daļai skeptiskāko vēlētāju kļūt aktīvākai. Politoloģe Iveta Kažoka uzskata, ka partijām ir “šķietamas prioritātes”  un koalīciju nemaz neinteresē nokļūšana pie varas Rīgā. 

Vasaras nogalē, izskanot ziņai par to, ka “Vienotība” aicinās pārējās valdības koalīcijas partijas – Zaļo un zemnieku savienību un Nacionālo apvienību – pašvaldību vēlēšanās Rīgā startēt ar vienotu sarakstu, daudzi eksperti šādu iespēju vērtēja ar būtisku skepsi.

Politologs Filips Rajevskis uzskata, ka partiju lēmums ir visai loģisks un tas ir arī pietiekami nozīmīgs signāls partiju vēlētājiem, jo vieš skaidrību par partiju tālāko rīcību pēc ievēlēšanas.

“Tas ir loģisks lēmums, ka viņi neveidos vienu sarakstu, bet ies katrs ar savu sarakstu. Un arī loģisks ir šis paziņojums, jo ir skaidrs, ka viņi prioritāri būs partneri, ja iegūs vairāk nekā pusi vietu un spēs izveidot koalīciju, kas spēj pārvaldīt Rīgu – neies runāt ar “Saskaņu”,” sprieda Rajevskis.   

“Es domāju, ka tas ir arī tāds labs, svarīgs paziņojums vēlētājiem – ka viņi saprot, ko sagaidīt no politiskajām partijām, par ko viņi balsos, ka nebūs pārsteigumi, ka, piemēram, ievēl “Vienotību”, un viņi nobalso par koalīciju, ar, piemēram, “Saskaņu”,” norādīja Rajevskis.   

Savukārt skeptiski partiju lēmumu vērtē politoloģe Iveta Kažoka, kura norāda, ka līdzīgi politiskās partijas ir centušās rīkoties jau arī iepriekš.

“Manā ieskatā šāda prakse nav nekas jauns, jo arī iepriekšējos vēlēšanu ciklos tā brīža politiskajām partijām bija iecere veidot vienotu sarakstu tieši Rīgā, bet nekad šī iespēja nav realizējusies. Un, manuprāt, tam iemesls ir tāds, ka mums ir izveidojies savdabīgs partiju ietekmju sfēru sadalījums,” sacīja Kažoka.

“Koalīcijas partijas rada šķietamību, ka tām interesē Rīgas domes vēlēšanas, lai gan realitātē sevišķi neinteresē, kamēr “Saskaņa” rada šķietamību, ka tai interesē nokļūšana valdībā, lai gan nokļūšana valdībā tai nav tik prioritārs jautājums kā ietekmes saglabāšana Rīgā,” skaidroja politoloģe.

Tam, kāpēc parlamentā tradicionāli valdošajām partijām neizdodas gūt panākumus Rīgā, ir vairāki iemesli – gan Latvijas politisko partiju vispārējs vājums, gan arī mediju vājums, atspoguļojot norises galvaspilsētā, skaidro eksperte.

“Manuprāt tur ir divi galvenie iemesli – pirmais iemesls ir tāds, ka Latvijas partijas ir ļoti vājas un nespēj pavilkt spēcīgu startu gan uz Saeimas vēlēšanām, gan uz pašvaldību vēlēšanām, turklāt ir arī ierobežota konkurence, tāpat kandidējot uz pašvaldību vēlēšanām. Lai uz pašvaldību vēlēšanām konkurētu kādi jauni spēki, ir obligāti jāizveido jauna politiska partija, kas Latvijā nav vienkārši,” norādīja Kažoka.

“Un otrs iemesls, mums arī Latvijā nav tādu mediju, kas spētu kvalitatīvi sekot līdzi Rīgas notikumiem un Rīgas politikai,” pauda Kažoka.

Valdības koalīcijas partijas Rīgas domē šobrīd ir pārstāvētas ar 16 deputātiem, savukārt domes vairākumu veido “Saskaņas” un partijas “Gods kalpot Rīgai” koalīcija ar 36 deputātiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti