Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Kirovu Lipmani

Rīta Panorāma

Iznāk monogrāfija par mākslinieku Miervaldi Poli

Intervija ar Saeimas priekšsēdētāju Ināru Mūrnieci

Politiķi tomēr vienojušies sākt pensiju pārrēķinu jau nākamgad

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Otrdien vēlu vakarā koalīcijas politiķi tomēr vienojušies par pensiju pārrēķināšanu, lai palielinātu mazās pensijas, un to sākt jau no nākamā gada, LTV raidījumā “Rīta Panorāma” sacīja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība). Par to trešdien arī vienojās Saeimas Sociālo lietu komisija. 

Viņa sacīja, ka politiķi nolēma pensijas palielināt pakāpeniski sešu gadu laikā, bet sākt to darīt jau no nākamā gada.

Mūrniece atzina, ka sarunas turpinājās otrdien vēlu vakarā un vēl turpināsies. Viņa arī neatklāja detaļas, kā tieši pensijas būs pārrēķinātas un kā varētu pieaugt jau nākamgad. Viņa gan pauda savu personīgo viedokli, ka vispirms būtu jāpalielina mazākās pensijas.

Savukārt labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS) LTV “Rīta Panorāmai” sacīja, ka par pensiju pārrēķināšanu valdība lems rudenī, izskatot valsts budžetu. Arī viņš sacīja, ka mazās pensijas jāpalielina un sociālais budžets to varētu atļauties.

Pārskatot krīzes laikā samazinātās  pensijas, tās varētu pieaugt vidēji par 10 eiro, sacīja Augulis.

Pensijas, kas piešķirtas, ekonomiskās krīzes laikā piemērojot negatīvos kapitāla indeksus (ņemot vērā deflāciju un vidējo algu kritumu),  tiks pārrēķinātas, sākot ar 2016.gadu, trešdien vienojās arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti, informēja Saeimas Preses dienests.

Komisija trešdien pārskatīja 16.jūnijā otrajam galīgajam lasījumam sagatavotos pensiju likuma grozījumus, papildinot tos ar attiecīgu pārejas noteikumu punktu. Par šīm izmaiņām ceturtdien steidzamības kārtā lems Saeima.

„Pēc intensīvām konsultācijām ar valdības vadītāju un finanšu ministru un Saeimas budžeta komisijas  priekšsēdētāju tomēr esam panākuši risinājumu, lai krīzes laikā piešķirtās pensijas varētu sākt palielināt jau nākamgad. Svarīgi, ka tas ir ierakstīts likumā, nevis tikai vārdos izteikts solījums. Tādējādi ar šo likumu esam novērsuši gan negatīva indeksa piemērošanu nākotnē, gan panākuši to, ka pensijas tiks pārskatītas tiem cilvēkiem, kuri cietuši iepriekšējās krīzes laikā,” uzsver par likumprojekta virzīju atbildīgās Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (ZZS).

Likumā „Par valsts pensijām” gan netiks iekļauts mehānisms pensiju pārskatīšanai - to paredzēts noteikt ikgadējā valsts budžeta likumā un vidēja termiņa budžeta ietvara likumā, ievērojot valsts budžeta iespējas.

Saskaņā ar komisijā atbalstītajām likuma izmaiņām pensijas paredzēts pārskatīt personām, kurām laikā no 2010.gada 1.janvāra līdz 2015.gada 31.decembrim piešķirtas vai pārrēķinātas vecuma, izdienas vai apgādnieka zaudējuma pensijas. Pensijas tiks pārskatītas, negatīvos 2009., 2010. un 2011.gadu apdrošināšanas iemaksu algas indeksus aizstājot ar indeksu „1”.

Komisijā iepriekš atbalstītie likuma grozījumi paredz nākotnē novērst gadījumus, kad ekonomikas lejupslīdes ietekmē būtiski samazinās piešķiramo pensiju apmērs.

Likumprojekts paredz ierobežot indivīdu uzkrātā pensijas kapitāla jeb uzkrāto sociālo iemaksu svārstības, nesamazinot piešķiramās pensijas apmēru gados, kad apdrošināšanas iemaksu algu indekss ir mazāks par „1”. Šādā situācijā pensiju kapitāla aktualizācijai tiks piemērots indekss „1”, tātad faktiski pensijas kapitāls paliks nemainīgs. Līdztekus likumā iestrādāts mehānisms, lai novērstu pārāk strauju pensiju kapitāla pieaugumu ekonomiskās izaugsmes gados. 

Pensionāri šobrīd ir nevienlīdzīgā situācijā - seniori, kuri pensionējās krīzes gados, saņem mazāku pensiju nekā personas ar tādu pašu darba stāžu, kas pensionējās vēlākos gados. 

Jau ziņots, ka Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas un Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) sēdē otrdien pausts sašutums par valdības vadītājas Laimdotas Straujumas ("Vienotība") ieceri «krīzes pensiju» pārrēķināšanu sākt 2017.gadā, nevis 2016.gadā.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija sēdē otrdien atbalstīti galīgajam lasījumam sagatavotie likuma "Par valsts pensijām" grozījumi, kas gan neietver normas par ekonomiskās krīzes ietekmē piešķirto pensiju pārrēķinu. Šādu solījumu varētu iekļaut budžeta likumā, nevis likumā "Par valsts pensijām".

Pensionāru federācija ir paudusi sašutumu par šādu lēmumu.

Kopumā pensiju pārrēķināšanai 2016.gadā papildu nepieciešams apmēram 4,1 miljons eiro, 2017.gadā - apmēram 21,6 miljoni eiro, bet 2018.gadā - apmēram 49,3 miljoni eiro.

Labklājības ministrijas priekšlikums paredzēja krīzes laikā piešķirto pensiju pārrēķināšanu sākt no nākamā gada, palielināto pensiju sākot maksāt pakāpeniski trīs gadu laikā. Savukārt Finanšu ministrija (FM) rosināja krīzes laikā piešķirto pensiju pārrēķināšanu sākt 2017.gadā, nākamgad pārrēķinot vien mazās pensijas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti