Krustpunktā

Eksperti: Konfliktā Kalnu Karabahā abas puses nav ieinteresētas rast politisku risinājumu

Krustpunktā

Piena iepirkuma cenas turpina kristies. Ko darīt, lai nozare Latvijā neiznīktu?

Politiķi: VID darbinieku rotācija nav labākais problēmas risinājums

Politiķi skeptiski par VID negodīgo darbinieku rotāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Negodprātīgo valsts pārvaldes darbinieku rotācija no vienas iestādes uz citu, kā ir iecerējis Valsts ieņēmumu dienests (VID), nav labs risinājums, jo aizdomu gadījumā pret darbinieku jāvēršas likumā paredzētajām metodēm, ierosinot pārbaudes un lietas. Šādi intervijā Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” norādīja vairāku partiju frakciju deputāti.

Pirms lietot apzīmējumu “negodprātīgs”, tas ir jāpierāda ar faktiem, saka Saeimas deputāte, bijusī valsts kontroliere Inguna Sudraba („No sirds Latvijai”). “Jāizpēta šī darbinieka lieta, viņa darbība, jābūt konkrētiem faktiem, ir procedūras: viņu atstādina no pienākumu pildīšanas, ierosina disciplinārlietu, veic izmeklēšanu, pārbauda faktus un iegūst vai neiegūst apstiprinājumu. Ja darbinieks ir pārkāpis likumu, pret viņu tiek vērstas likumā noteiktās sankcijas,” norāda Sudraba.

Arī Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis (“Vienotība”) šādā iecerē nesaskata risinājumu. “Rotēt negodprātīgus darbiniekus, saņemt pretī citus negodprātīgus darbiniekus no citām izmeklējošām iestādēm nebūtu uzskatāms par jebkādu variantu,” saka Latkovskis.

Viņš norāda, ka šādos gadījumos ir ejams soli pa solim: ja darbinieka izdevumi nesaskan ar ieņēmumiem, tam ir paredzēta speciālas pārbaudes. Tad Valsts ieņēmumu dienests sāk fiziskās personas auditu, kura rezultāts var būt uzrēķins, kas savukārt dod iespēju Drošības policijai nepiešķirt pielaidi valsts noslēpumam konkrētajam darbiniekam. “Un automātiski šis cilvēks nevar strādāt izmeklēšanā, un viņu nevar rotēt uz kādu citu spēku struktūru vai izmeklējošo iestādi,” skaidro Latkovskis.

Viņam piekrīt arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (Zaļo un zemnieku savienība):

“Nevar būt tāds pamatojums, ka cilvēks, iespējams, bijis negodprātīgs un viņu apmaina ar tādu pašu, tikai nomainot nodaļu.”

Tikmēr Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Gaidis Bērziņš (Nacionālā apvienība) uzskata, ka darbinieku rotācija var būt veids, lai mazinātu iespējamos korupcijas riskus, taču tad katrs gadījums jāvērtē individuāli. Tajā pašā laikā viņš norāda, ka darba devējam jābūt tam, kuram jāspēj pierādīt kādus pārkāpumus. 

Kā ziņots, VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone finanšu ministrei Danai Reizniecei-Ozolai (Zaļo un zemnieku savienība) iesniedza Finanšu policijas un VID atbildīgo amatpersonu novērtējumu un priekšlikumus, kā atbrīvot no darba dienestā darbiniekus, pār kuriem krīt šaubu ēna un ir aizdomas par negodprātīgu rīcību.

Finanšu ministre uzdeva Pētersonei līdz 1.maijam nodrošināt, lai tie darbinieki, uz kuriem kritusi nopietna aizdomu ēna, vairs nestrādātu VID struktūrās.

Reizniece-Ozola arī uzdeva veikt visu svarīgāko VID struktūrvienību vadītāju un viņu vietnieku rotāciju. Turpmāk šāds rotācijas mehānisms VID struktūrās būs regulārs, un ik pa pieciem gadiem būs jānodrošina vadītāju rotācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti