Politiķi neizslēdz iespēju par NEPLP locekļiem vienoties koalīcijā pēc kandidātu uzklausīšanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Politiķi neizslēdz iespēju vienoties koalīcijā par Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) locekļiem. Jaunnedēļ Saeimas Cilvēktiesību komisijā noslēgsies kandidātu iztaujāšana uz diviem vakantajiem amatiem par medijiem atbildīgajā padomē. Vakar no dalības konkursā atteicās vēl viens kandidāts – "Bite Latvija" mobilo ierīču menedžeris Jānis Ābele. To Latvijas Radio apstiprināja Saeimas Cilvēktiesību komisijā. Līdz ar to no sākotnēji 17 cilvēkiem, kas pieteicās konkursā, palikuši 14 kandidāti.

Politiķi neizslēdz iespēju par NEPLP locekļiem vienoties koalīcijā pēc kandidātu uzklausīšanas
00:00 / 05:50
Lejuplādēt

No piecām vietām Nacionālajā elektronisko plasšaziņas līdzekļu padomē brīvas ir divas. Saeimas Cilvēktiesību komisija šonedēļ uzsāka kandidātu izvaicāšanu un vairums jau atbildējis uz deputātu jautājumiem. Jaunnedēļ izvaicās palikušos piecus kandidātus. Tad komisijas deputāti varētu virzīt divus trīs atbilstošākos, par kuriem politiķi varētu diskutēt, stāsta komisijas vadītājs, ārpus frakcijām esošais Artuss Kaimiņš.

"Protams, es nesīšu šo informāciju uz sadarbības sanāksmi un saviem sadarbības partneriem arī stāstīšu par to, kā ir gājis, kas komisijas ieskatā ir bijis profesionālāks, mazāk profesionāls, ar potenciālu būt par NEPLP locekli. Šo informāciju, protams, es visu nodošu. Tad mēs arī to apspriedīsim tālāk. Arī nedomāju, ka opozīcijas partijas šajā gadījumā varētu mēģināt, tā teikt, balsot par citu cilvēku tikai tāpēc, ka, pieņemsim, koalīcija ir vienojusies nobalsot par šādu cilvēku," saka Kaimiņš.

Kaimiņš arī atkārtoti norāda, ka nav iepriekšējas politiskas vienošanās par kandidātiem. Visās uzrunātajās frakcijās vēl gaida komisijas izvērtējumu un favorītus nenosauc. Ar atbilstošākajiem kandidātiem varētu satikties arī atsevišķi frakcijās.

Iepriekš, paziņojot par atkāpšanos, mediju padomes priekšsēdētāja Dace Ķezbere norādīja, ka līdz ar Saeimas sastāva maiņu jaunajām partijām ir vēlme redzēt savus pārstāvjus arī mediju uzraugā. Šādu nostāju kritizē jaunās partijas. "KPV LV" frakcijas vadītājs Atis Zakatistovs un domāšanu, ka padomē jābūt partiju pārstāvjiem, sauc par ačgārnu. Padomei jākalpo sabiedrības interesēm, nevis jāpakļaujas partiju ietekmei. Līdzīgi runā arī "Attīstībai/ Par!" frakcijas vadītājs Daniels Pavļuts.

"Politiskās partijas ir pārstāvētas Saeimā un balso par kandidātiem. Tas ir fakts. Tajā pašā laikā man neliekas pareiza pieeja uzskatīt kādus kandidātus vai uztvert kā normu, ka, piemēram, neatkarīgas institūcijas vadībā kaut kā partijām būtu jābūt saviem kandidātiem. Man tas liekas pamatā un saknē nepareizi, un es ceru, ka tas nebūs tas veids, kā NEPLP locekļi tiks vērtēti šajā gadījumā," domā Pavļuts.

"Savējo" izvirzīšanu amatiem noraida Jauno konservatīvo frakcijas priekšsēdētāja Juta Strīķe. "Vērtēsim pēc tā, kāds pienesums būs NEPLP, nevis partijai," tā Strīķe. Viņa norāda, ka plāno pārrunāt koalīcijā savu redzējumu par kandidātiem, ko uzskata par favorītiem, un mēģinās vienoties par kopīgo balsojumu. "Jo tik nozīmīgos amatos nedrīkst pieļaut personas, kas tiks iebalsotas ar opozīcijas balsīm," uzskata politiķe.

Koalīcijā panākt vienošanos vēlas arī Nacionālās apvienības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Raivis Dzintars. "Manuprāt, jebkuros būtiskos amatos labāk ir, ja koalīcija atrod kopīgu valodu lēmumu pieņemšanā un neatstāj izšķiršanu opozīcijas ziņā. Līdz ar to mēs neuzskatām, ka NEPLP kandidāti būtu izņēmums. Pirmais solis tomēr būtu sarunas ar koalīcijas partneriem," pauž Dzintars.

Atšķirībā no citām frakcijām "KPV LV" vadītājs Atis Zakatistovs stāsta, ka ar atsevišķiem kandidātiem uz amatiem jau tikušies. Cilvēkus, ar kuriem runāja, Zakatistovs nosaukt nevēlas. Viņš skaidro, ka tās bijušas tikai konsultācijas un neietekmēs lēmumu. Koalīcijā šobrīd vienošanās nav, saka Zakatistovs. "Parasti mēs nonākam pie vienošanās, kas nav rezultāts kaut kādam diktātam. Bet, ja mūsu savstarpējo konsultāciju laikā mūsu viedokļi būs tuvi, nav izslēgts, ka mēs balsojam visi kopā kā koalīcija," apgalvo Zakatistovs.

"Jaunās Vienotības" Saeimas frakcijas vadītājs Ainars Latkovskis skaidro, ka pēc uzklausīšanas komisijā runās ar saviem pārstāvjiem komisijā un lems par potenciāli labākajiem. Plāno vēlāk interesēties arī pie koalīcijas partneriem par viņu ieskatā spēcīgākajiem kandidātiem, tomēr, taujāts par vienošanos koalīcijā, Latkovkis aicina nesteigties. "To es pašlaik nevaru pateikt. Tas atkarīgs jau no tā, kā ies šis process un vai tur iezīmēsies spēcīgi kandidāti," norāda Latkovskis.

Par deputāta Kaimiņa teikto, ka lēmumus nepieņems politiskas vienošanās rezultātā, Latkovskis norāda, ka diskusijas un kandidātu redzējums ir svarīgākais. Bet tas neizslēdz politiskās konsultācijas pēc kandidātu uzklausīšanas, skaidro Latkovksis. "Bieži vien jau tie iespējamie vārdi parādījās jau tajā laikā. Šoreiz, cik es klausos, tādu nav. Līdz ar to ir svarīgas šīs intervijas," atzīst Latkovskis.

Opozīcijā esošās Zaļo un zemnieku savienības deputāts Armands Krauze norāda - par kandidātiem frakcijā vēl neesot runājuši. Viņš uzskata, ka padomē vajadzētu būt dažādi domājošiem cilvēkiem. Krauze gan netic, ka izdosies kandidātus izvēlēties bez politiskas vienošanās. "Man cerību nav, jo koalīcija amatos saliek draugus un paziņas, skaisti runā, bet lēmumi un darbi ir pavisam citi," domā Krauze. Arī opozīcijā esošās "Saskaņas" Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs netic, ka lēmumu pieņems bez politiskas vienošanās.

"Tas vienmēr ir iespējams, jo nevar neticēt labajam kādreiz, tikai ne šajā Saeimā, ne šajā sasaukumā un ne šajā komisijā," tā Urbanovičs. "Saskaņa" lēmumu pieņems pēc savu Saeimas Cilvēktiesību komisijas pārstāvju ziņojuma par kandidātiem.

Saeimas Cilvēktiesību komisijas vadītājs Artuss Kaimiņš prognozē, ka balsojums par padomes locekļiem varētu notikt jau šomēnes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti