Politiķi konferencē atsāk diskusijas par dzimstības vecināšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Lai līdz 2020.gadam jaundzimušo skaits Latvijā pārsniegtu mirstības rādītājus, ko paredz Nacionālais attīstības plāns, šogad jāpiedzimst vismaz 23 tūkstošiem bērnu. Tāpēc Saeimā atsākušās diskusijas par atbalsta pasākumiem dzimstības veicināšanai. Konferencē "Demogrāfiskās atveseļošanās ceļa kartes veidošana" sākts darbs, ko politiķi sola tuvākajos mēnešos aktīvi turpināt.  

Lai gan konferencei tika dots ambiciozs nosaukums, tās namatēvs, Saeimas Demogrāfijas lietu apakškomisijas priekšsēdētājs Imants Parādnieks no Nacionālās apvienības atzina - šis ir tikai pirmais solis. Viņš norādīja, ka līdz šim rīcības plāni demogrāfijas jomā bija „pēc pārpalikuma principa”, visur ailītē finansējums bija norāde „esošā finansējuma ietvaros”, kas pēc Parādnieka domām, nozīmē - ja varēsim, darīsim, ja nevarēsim, tad nekas. Viņš uzsvēra, ka konferences uzdevums uzsākt demogrāfiskās atveseļošanas ceļa kartes izveidi, un darbs vēl turpināsies.

Lai uzsvērtu, ka tautas ataudze ir arī viena no valdības prioritātēm, konferences atklāšanā piedalījās premjerministre Laimdota Straujuma („Vienotības”). Viņa atzina, ka būtu labi, ja ģimenēs būtu vairāk nekā divi bērni,  jo ar diviem bērniem ir par maz, lai sabiedrība atjaunotos. Viņa gan atzina, ka svarīgi arī ekonomiskie apstākļi - ja nav darba vietu un ienākumu, „diez vai vēcāki sadūšosies uz vairāk bērniem”.

Savukārt labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS), kurš solīja atgriezties pie ģimenes valsts pabalsta diferenciācijas atkarībā no bērnu skaita, norādīja - nauda nav vienīgais dzimstības veicināšanas instruments. Viņš pauda pārliecību, ka nevajadzētu likt uzsvaru tikai uz materiālo stimulu, tas būtu aplami. Tāpat, viņa ieskatā, nebūtu pareizi uz nākotnes bērniem skatīties tikai kā uz nodokļu maksātājiem, „kas nodrošinās mums pensijas”.

Ekonomista Mihaila Hazana pirms pusotra gada Rīgā veiktā pētījumā gan redzams - ģimenes ienākumi būtiski ietekmē vēlmi kļūt par vecākiem, ģimenes ar lieliem ienākumiem vairāk vēlas radīt bērnus. Hazans pauda, ka pabalsti varētu spēlēt lomu dzimstības paaugstināšanā.  

Savukārt demogrāfs Ilmārs Mežs atgādināja, ka Latvijā nabadzības risks ģimenēm ar vairākiem bērniem ir viens no augstākajiem Eiropas Savienībā, viņš arī kritizēja pārāk liberālo dzimstības politiku, kas izpaudās attieksmē „nevajag sadzemdēt tik daudz bērnu, ja nespēj tikt galā”.  

Jau pēc divām nedēļām par demogrāfiskās politikas izaicinājumiem eksperti spriedīs Labklājības ministrijas organizētā divu dienu konferencē.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti