De Facto

Ieskats 29. septembra "De Facto" tematos

De Facto

"Rietumu bankas" pēdas "Latvenergo" sarunās

Politiķi izvairās sevi kritizēt par mediķiem apsolītā neizpildīšanu

Politiķi izvairās no paškritikas, nepildot solīto par mediķu algu celšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Lielākā daļa no šīs valdības ministriem pērn, kad Saeimā tika pieņemts lēmums par mediķu algu celšanu, paši bija Saeimas deputāti. Taču šodien politiķi izvairās no paškritikas, runājot par tā laika lēmumu, kuru šodien nav iespējams izpildīt, secina Latvijas Televīzijas raidījums “De facto”.

ĪSUMĀ:

  • Veidojot nākamā gada budžetu, valdība atzīst: celt mediķu algas par 20% nevar.
  • Mediķu algu kāpums ierakstīts likumā, par ko balsoja 9 no 14 ministriem.
  • Aizdomas par spējām pildīt likumu izteica toreiz tikai viens JKP deputāts.
  • Valdības lēmums nozīmē: mediķiem algu kāpums varētu būs uz pusi mazāks.
  • Algām nepieciešams 191 miljons eiro, nozarei atvēlēti vien 50.
  • Ministri nonākšanu pretrunā skaidro dažādi; Bordāns dusmojas.
  • NA līderis Dzintars: Toreiz balsot pret algu celšanu būtu politiskā pašnāvība.

Vienojoties par to, ko var un ko nevar izdarīt ar 2020. gada valsts budžetu, valdība saprata, ka nav iespējams palielināt medicīnas darbinieku algas par 20%, kā to paredz pērn decembrī Saeimā pieņemtais likums.

Valdības nolemtais nozīmē, ka medicīnas darbinieku algu pieaugums varētu būt uz pusi mazāks.  

Ja pildītu šo likumu, tad nākamgad tikai šiem mērķiem papildus vajadzētu 191 miljonu eiro. Bet visai nozarei papildus atvēlēti vien 50 miljoni. 

Likumā mediķu algu kāpums ierakstīts vienbalsīgi

Likuma pieņemšanas laikā faktiskā izpildvara vēl bija Zaļo un Zemnieku savienības politiķa, premjera Māra Kučinska rokās. Savukārt jaunie politiķi cīnījās ar valdības veidošanas grūtībām, taču vienoties par finansiāli ietilpīgiem priekšlikumiem mediķu algu celšanai bija neticami viegli.

Likumprojektu kā steidzamu izskatīja uzreiz divos lasījumos pēc kārtas. Saeimas plenārsēdē tas neaizņēma pat desmit minūtes deputātu laika.

Aizdomas, ka šāds balsojums varētu sarežģīt tālākos budžeta veidošanas soļus, izteica tikai viens politiķis.

Jaunās konservatīvās partijas (JKP) deputāts Gatis Eglītis no tribīnes norādīja: “Es gribētu tomēr atgādināt arī par fiskālās disciplīnas jautājumu šajā kontekstā. Finanšu ministre pirms kāda brīža minēja, ka fiskālā telpa ir ar mazu mīnusu. Nu jau fiskālā telpa ir ar ļoti lielu mīnusu. Un jaunajai valdībai, es dzirdēju... nu, kandidātam ir uzstādījums par bezdeficīta budžetu. Ar šādiem lēmumiem, protams, tas kļūs arvien grūtāk. Mēs atbalstīsim, bet atcerēsimies par fiskālo disciplīnu.”

Saeimas balsojums bija vienbalsīgs – 90 par, 0 pret, 0 atturas.

Tobrīd vēl kā Saeimas deputāti "par" balsoja arī deviņi no 14 šīs valdības ministriem. Tagad vajadzība rast kompromisu par nākamā gada budžetu ir likusi viņiem nonākt pretrunā ar pašu iepriekš lemto. 

Šie ministri ir Jānis Bordāns, Tālis Linkaits un Ilga Šuplinska no Jaunās konservatīvās partijas, Ralfs Nemiro un Ramona Petraviča no “KPV LV”, Juris Pūce un Artis Pabriks no “Attīstībai/Par!”, kā arī Edgars Rinkēvičs un Jānis Reirs no (“Jaunā Vienotība”).

Tagad par algu celšanu, ko nespēj izpildīt, ministri taisnojas dažādi

Jānis Reirs tagad sacīja, ka par budžetu ārpus budžeta konteksta nemaz nevarot lemt: “Budžets ir tas budžets, ko mēs iesniegsim Saeimā. Reālais budžets - izvērsts, izvērtēts un ar tām iespējām, kas valstij ir iespējamas. Tātad vēlreiz atkārtošu, ka šīs valdības budžeta piedāvājums ir tas, ar ko mēs 14. oktobrī mēs iesim uz Saeimu, un viņš ir izvērtēts.”

Jau pērn, kad Saeima rekordtempā solīja mediķiem algas, Finanšu ministrija brīdināja,  ka “grozījumos paredzētais uzdevums Ministru kabinetam nav izpildāms,” neatņemot naudu citiem publiskajiem pakalpojumiem un neceļot nodokļus.

“Finanšu ministre toreiz bija no ZZS pārstāvēta. Un acīmredzot daudzi deputāti neuzticējās šai informācijai,” atzina ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro ("KPV LV")

Savukārt satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP) norādīja: “Kad es biju Saeimā, es paļāvos, ka atbildīgā komisija un tie deputāti, kas pārzina nozari, saka, ka tas ir pareizais lēmums.”

Atklāti runāja vien izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP): “Es arī ļoti ilgi minstinājos - to darīt vai ne. Tas īstenībā bija partijas lēmumus, un bija acīmredzami skaidrs, ka, ja mēs šādu lēmumu atbalstām...  Un tajā brīdī mēs īstenībā nevarējām neatbalstīt, jo bijām jauns spēlētājs. Skaidrs, ka uzlabojumi ir nepieciešami, skaidrs, ka tas ir skaidrs un formulēts un rakstiski izteikts piedāvājums, kas nozīmē, ka gaidīt, kamēr kāds izsaka citu rakstisku piedāvājumu, var atkal gadiem ilgi, un tas neparādās.”

Jautājums par to, vai deputāti pērn, ieliekot likumā tik apjomīgu solījumu mediķiem, nerīkojās populistiski, izraisa dusmas tieslietu ministrā Jānī Bordānā (JKP): “Es aicinātu nenovērst šo debati līdz tādam demagoģiskam līmenim.”

“Es nedomāju, ka tieši jūs to tā vēlaties šobrīd darīt, bet tas kaut kā sabiedrībā ir iegriezts ap šo vārdu - populisms. Acīmredzot vispareizākā lieta būtu darīt deputātam - neko. Neko nedarīt, neuzņemties nekādu iniciatīvu, iet mēreni,” sacīja Bordāns.

Labklājības ministre Ramona Petraviča (“KPV LV”), uz jautājumu, vai neredz tagad pretrunas starp savu pirmo lēmumu un šo, jau būdama ministre, atbildēja: “Šeit mums, protams, ir jāsaskaņo iespējas ar vēlmēm.”

Savukārt aizsardzības ministrs Artis Pabriks norāda, ka svarīgākais ir tas, ka “medmāsām šogad algas tiks pieliktas par 10%, līdz ar to koalīcijas valdībā neviens nedabū visu, bet šajā gadījumā tomēr tā izaugsme ir un tas ir galvenais.”

Neizpildītie solījumi sāp un demotivē, bet nesolīt – politiskā pašnāvība

Valdības sēdē gan veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”), aizstāvot nozari, norādīja, ka “reizēm pievilti solījumi sāp un demotivē vairāk nekā nedots solījums”.

Pēc divām nedēļām budžetam un to pavadošajiem likumprojektiem jānonāk Saeimā, kur tos skatīs Budžeta komisijā. Arī tās vadītājs Mārtiņš Bondars (“Attīstībai/Par!”) pērn bija viens no tiem, kas solījumam mediķiem deva likuma spēku.

Tagad Bondars iepriekš lemto sauc vien par nodomu.

Neviens no Nacionālās apvienības tagadējiem ministriem pērn Saeimā nesēdēja. Taču viņu partijas biedriem gan, tāpat kā pārējiem koalīciju pārstāvošajiem deputātiem, būs jābalso par jauno budžetu un jānonāk pretrunā ar pašu lemto.

Nacionālās apvienības Saeimas frakcijas vadītājs Raivis Dzintars sniedz skaidru atbildi par balsojuma motivāciju pirms gada.

“Es domāju, ka tā būtu politiskā pašnāvība šādos apstākļos balsot pret.

Jā, protams, tad, kad ir valdība un ir skaidra disciplīna balsojumos, un ir jārēķina izdevumi un ieņēmumi, bet tā situācija ir citādāka tajos apstākļos, kad nav zināms, kāda būs valdība. Šādi priekšlikumi var gūt vairākumu, nepārliecinoties par iespēju šo uzdevumu izpildīt,” sacīja Dzintars.

Priekšlikumu autors tolaik bija Sociālo un darba lietu komisija. Tā vēl šogad augustā, pēc opozīcijas politiķa Andreja Klementjeva (“Saskaņa”) ierosinājuma, nolēma nebalsot par budžetu, ja tajā nav vajadzīgo līdzekļu mediķiem.

Komisijas vadītājs Andris Skride (“Attīstībai/Par!”) 14. augusta sēdē sacīja: “Šis būs viens no praktiskajiem soļiem – ja šis nebūs iekļauts budžeta paketē, tad lielajā plenārsēdē mēs to neatbalstīsim. Aicinu kolēģus uz tādu balsojumu.” 

"Par" nobalsoja visi komisijas deputāti, gan no pozīcijas, gan opozīcijas. Tagad jautāts, vai balsos par valdības sagatavoto budžetu, Skride sacīja: “Valdībai ir jāsaprot, ka veselība ir prioritāte, un tālāk jau koalīcijā runāsim, kā balsot.”

Savukārt viņa kolēģe, bijusī veselības ministre Anda Čakša (“Jaunā Vienotība”) par tādu budžetu nebūs gatava balsot: “Es uzskatu, ka šis ir brīdis, kurā nedrīkst atkāpties no mediķu algām.”

Sociālo un darba lietu komisijas vadītājs Skride cer, ka vēl papildu naudu mediķu algām izdosies atrast arī iekšējos resursos, un algu pieaugums tomēr, lai arī nesasniegs solītos divdesmit procentus, bet vismaz 15%, noteikti būs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti