Politikas eksperti: Jaunā koalīcija būs stiprāka par iepriekšējo

Ceturtdien politiskās apvienības "Jaunā Vienotība", "Apvienotais saraksts" un Nacionālā apvienība parakstīja sadarbības memorandu. Latvijas Radio uzrunātie politikas eksperti uzskata, ka jaunā koalīcija būs stiprāka par iepriekšējo. 

Politikas eksperti: Jaunā koalīcija būs stiprāka par iepriekšējo
00:00 / 02:31
Lejuplādēt

Pēc ilgām diskusijām un domstarpībām "Jaunā Vienotība", "Apvienotais saraksts" un "Nacionālā apvienība" parakstījušas sadarbības memorandu. Tas liecina, ka svarīgais jautājums, vai šādā sastāvā valdība būs, visticamāk, ir atrisināts. Taču Rīgas Stradiņa universitātes profesore Ilga Kreituse norādīja, ka paraksti uz dokumenta vēl neliecina par galarezultātu, jo nav zināms, kas uzņemsies vadīt Vides, aizsardzības un reģionālās attīstības, Ekonomikas ministriju un jauno ministriju, kas atbildēs par enerģētiku un klimatu. 

Taču politoloģe uz topošo valdību raugās optimistiski. Kreituse sacīja: "Tādu kvalitāti, kādu ienesa "KPV LV" un JKP jeb "Konservatīvo" partija – nu, piedodiet, kaut ko drūmāku ir grūti iedomāties, kā šos cilvēkus, kā arī to, ko sastrādāja gan [Jāņa] Bordāna kungs ar savām izdarībām, gan, piedodiet, neprofesionālais [Daniels] Pavļuts veselības jomā. Es ļoti ceru, ka tādas muļķības netiks darītas un mums, Latvijas iedzīvotājiem, nevajadzēs pārciest visu to, kādas bezjēdzības pārcietām sakarā ar Covid-19 situāciju, kas mums bija, sākot ar zeķubiksēm un beidzot ar bērnu pamperiem."

Politoloģe pieļauj, ka pēc memoranda parakstīšanas "Apvienotais saraksts", ministriju klāstā var ieviest korekcijas.

"Par šo divu ministriju – Ekonomikas un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības – likvidāciju vai arī otrādi – pievērsties tieši tam, ko viņi runāja par šīm reģionālās reformas pārskatīšanu. Vispirms tuvojas Eiroparlamenta vēlēšanas un nav nemaz tik tālu jaunās pašvaldību vēlēšanas. Tāpēc, lai spertu nākamo soli, fundaments ir jāieliek jau tagad."

Uz topošo triju spēku valdību pozitīvi raugās arī bijušais premjerministrs Māris Gailis, vienlaikus norādot, ka šajā trijotnē, tā saucamais, melnais zirdziņš ir "Apvienotais saraksts", kura rīcība ir mazāk paredzama.

Gailis sacīja: ""Kaut kādi brīnumi var būt. Varbūt atkal kāds lec ārā no tā "Apvienotā saraksta", kā tas bija iepriekš. Nu, nekas – tā nav nekāda problēma. Varbūt no kādas citas frakcijas pienāks kāds klāt. Es domāju, ka viņi var stabili strādāt. "Apvienotais saraksts", manuprāt, turēsies kopā. Es runāju par kaut kādām atsevišķām personām."

Arī politologs un sabiedrisko attiecību aģentūras "Mediju tilts" līdzīpašnieks Filips Rajevskis uzskata, ka, salīdzinot ar iepriekšējo parlamentu, šajā sasaukumā potenciālās koalīciju veidojošās partijas ir kļuvušas spēcīgākas.

"Tā spēka dēļ būs arī šo politisko spēku lielāka iekšējā ietekme valdībā. Es domāju, ka līdz ar to būs vieglāk pieņemt lēmumus tādus, kuros ir nepieciešamas savstarpējas diskusijas. Šeit būs daudz precīzāk saprotama tā situācija, nekā piecu partiju koalīcija. Līdz ar to visi pārējie politiskie spēki respektēs viens otru vairāk," paskaidroja Rajevskis.

KONTEKSTS:

Nākamās koalīcijas partneri "Jaunā Vienotība", "Apvienotais saraksts" un Nacionālā apvienība parakstīja sadarbības memorandu, kurā citstarp politiskie spēki par sasniedzamajiem mērķiem izvirzījuši valsts drošības uzlabošanu, veselības aprūpes pilnveidošanu, Latvijas enerģētiskās pašpietiekamības nodrošināšanu un apņēmušies nesaudzīgi cīnīties pret korupciju.

Panākta arī vienošanās, ka valdībā būs Klimata un enerģētikas ministrija, atsakoties no sākotnējā nodoma tai pievienot arī ar vidi saistītus jautājumus.

14. Saeimas vēlēšanas notika 1. oktobrī, un parlamentā kopumā tika ievēlēti septiņi politiskie spēki: JV, Zaļo un Zemnieku savienība, AS, NA, "Stabilitātei!", "Latvija pirmajā vietā" un "Progresīvie".

Jaunievēlētā 14. Saeima uz pirmo sēdi sanāca 1. novembrī. 14. Saeimas pirmajā sēdē deputāti izraudzījās Prezidija locekļus, tostarp arī par Saeima priekšsēdētāju ievēlot "Apvienotā saraksta" pārstāvi Edvardu Smiltēnu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti